alexa

Kerbala katliamı Eskişehir'de deyişlerle anıldı

Videoyu Aç Kerbala katliamı Eskişehir'de deyişlerle anıldı
A
a

Odunpazarı Belediyesi, Aleviler için kutsal olan Muharrem Ayı nedeniyle Sahra-i Kerbela Yas-ı Matem etkinliği düzenledi.

Yunus Emre Kültür Merkezi’nde (YKSM) düzenlenen etkinliğe Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, CHP Eskişehir İl Başkanı Rabia Akman ile sıra çok sayıda Eskişehirli katıldı. 

Etkinlik öncesinde katılımcılara aşure dağıtılırken, vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği konserde duygu dolu anlar yaşandı. İbrahim Eke tarafından hazırlanan Sahra-i Kerbela Yas-ı Matem konserinde koro ve solistler Alevi deyiş, nefes, mersiye ve türkülerini seslendirdi. Etkinlikte koro; Ali’ye Selman Olasın, Gelin Canlar Bir Olalım, Bugün Matem Günü Geldi, Ateşi Aşkına adlı deyiş, mersiye ve semahları seslendirdi. 

BİRBİRİNDEN ÖZEL ESERLER SESLENDİRİLDİ
Solist Onur Gügercinoğlu sözleri Şah Hatayi’ye ait Hüseyin Aşkına adlı deyişi söyledi. Solist Aydın Ünal sözleri Şah Hatayi’ye ait olan Ayrılık Derdinin Dermanı Nedir adlı nefesi seslendirirken,  solist Mehmet Koçak (Gerçeki) söz ve müziği kendisine ait olan Gönül Ne Yatarsın Kalk Figan Eyle adlı eser ile sözleri Pir Sulta Abdal’a ait olan Doğar Nazlı Nazlı İmam Hüseyin adlı deyişi söyledi. Sözleri Feyzullah Çınar’a ait olan Kerbelada Uçan Dertli Turnalar adlı uzun hava ile sözleri Şah Hatayi’ye ait Neçedir Ağlarsın Ey Kaşı Keman adlı deyiş solist Görkem Gürlevik tarafından seslendirilirken, solist Meliha Kamacı sözleri Erdal Erzincan ve 

Kemal Eroğlu’na ait Aradım Derdimin Dermeni Yoktur eseri söyledi. 

“O KUM TANELERİ YÜZ YILLARDIR DÜNYANIN DÖRT BİR YANINA YAYILDI”
Sahra-i Kerbela Yas-ı Matem etkinliğinde konuşan Odunpazarı Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Arslan, 10 Ekim 680’de yaşanan Kerbela Katliamını anlattı. Yezid’in ordusu önünde Hüseyin’in bin Ali’nin söylediği ‘Korkmuyorum sizden. Korkusuzluğum nedendir bilir misiniz? Zalimin zulmünü inanç ve direnç mutlaka yener. Bugün olmasa da yarın mutlaka yener. Ey Yezid’e inananlar, onu aklayanlar, sanırsınız ki şimdi başım kesilip, Yezid’in önüne atıldığında bu olay unutulur gider. Ya gövdemden akan kanlar? Az sonra cansız bedenimden akacak olan kanlar, bu çöl topraklarını sulayacak. Çöl fırtınası estiğinde, o rüzgâr bu kum tanelerini dünyanın dört bir yanına yayacak. Yaydıkça da bu öykü bitmeyecek’ sözlerini hatırlatan Arslan, o kum tanelerinin yüz yıllardır dünyanın dört bir yanına yayıldığını söyledi. “O kum taneleri bugün bu salonda esti” diyen Aslan, Kerbela Olayının zalimle masumun, aydınlıkla karanlığın, iyi ile kötünün, güzel ile çirkinin yüz yıllardır süren savaşının ve mücadelesinin ürünü olduğunu kaydeden Arslan, “O nedenle; Yezid’e, farklı donlara ve kisvelere girmiş günümüzün Yezidlerine lanet okuyarak, bu koruyu hazırlayan Sevgili İbrahim Eke’ye ve koro üyelerine, emeği geçenlere, bu anı bizimle paylaştığınız için sizlere, Odunpazarı Belediye Başkanı Sayın Av. Kazım Kurt adına şükranlarımı sunuyorum. Son deyişte olduğu gibi yeni Kerbelaların yaşanmaması ve yeni Yezidlerin doğmaması için bir olacağız” dedi. 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat