alexa
Kazım Kurt - Odunpazarı Belediye Başkanı

Kazım Kurt'tan gündem yaratacak açıklamalar

Videoyu Aç Kazım Kurt'tan gündem yaratacak açıklamalar
A
a

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ES TV ekranlarında canlı yayına katıldı.

Eskişehir siyasetçilerinden Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Murat Taşkın ve Cihan Yıldırım'ım sunduğu "Soruyoruz" programına konuk oldu.. 

Kazım Kurt’un açıklamalarından satır başları şöyle:

“Gündoğdu’da Kazım Kurt’un yapabileceği bir şey yok. Dönüşümler için para ve kaynak bulunur, bankalar hak ediş karşılığını kredi vermeye hazır. Çünkü burası satılacak. Ben bu ekonomik sıkıntıya rağmen bu konunun üstüne giderim.

“AK Parti’nin Eskişehir’de şansı…”

AK Parti Eskişehir İl Başkanı Dündar Ünlü’nün “Kazım Kurt sınıfta kaldı” sözleri için Kazım Kurt,
“Polemik yapmak istemiyorum. Kendisini tebrik ediyorum. İstedikleri onların boyunu aşan şeyler, yani şehrin anahtarını alacağız vereceğiz falan… Merkezdeki 3 belediyeyi alma şansları sıfır. Taşradaki ilçeleri alma şansları yine sıfırdır. Bunların yanına ilave edeceğimiz 5 belediyemiz daha var. Biz Eskişehir’i gerçekten yaşanabilir bir kent yapacağız. 
Odunpazarı Belediye Meclisi’nde azınlıktalar, burada evet dediklerine büyükşehirde hayır diyorlar. Bunu vatandaş görmüyor mu? Güneş enerjisi tesisi kuracağız, hayır diyorlar. Odunpazarı’nda müzeleri 520 bin kişi ziyaret etmiş, onları kapatacakmış… Buna hangi Eskişehirli inanır, oy verelim buna der mi? Benden önce Odunpazarı Belediyesi iktidarla uyumluydu, ne yaptı?
Yerel yönetimler beceri işidir, parayı kaynağı bulacaksınız… 

“İşçilere zam yaptık, hiç maaş aksatmadık”

Biz bir gün bile, işçi ve memur ücretlerini aksatmadık, ciddi anlamda zam yaptığımız halde… Bizde şu anda en az maaş alan 2 bin TL alıyor. Biz bazı şeyleri aşmıyız, bu insanlar da aldıkları maaşın karşılığını veriyor.
Türkiye’nin en temiz belediyesi seçildik. 
İnsani gelişim vakfının anketinde 1. olduk….

“Kamuda taşeron çalıştırılamaz”

Taşeron işçiyle ilgili ciddi anlamda bir sıkıntı yaşayacağız. Taşeron şirketlerdeki üst düzey yöneticileri nasıl çalıştıracağım. Hükümet emekten yana olmazsa böyle olur. Sendikalar da yetersiz, insanlar da talep etmiyor. Allah razı olsun diyor, kadroya alındı zannediyor, bunu anlatamadık. Kamuda taşeron çalıştırılamaz. Bir garip bu taşeron işi. Bu işçiye, emekçiye bakışını gösteriyor. Odunpazarı Belediyesi’nde bir tehlike yok, çünkü biz hiç kimseyi işten atmıyoruz. Ama yarın bize oy vermezlerse onu kendileri bilir.

AK Parti'nin “Odunpazarı’nı alacağız” pankartı sorulunca…

Bir siyasi partinin iddialı olması gerektiğini düşünüyorum. Söylem olarak reislik, komutanlık, kumandanlık olmaz. Bu işlerle 2019 olmaz. Öyle bıraktığı yerde otlayarak olmaz. Gemileri yaktık, söylemi demokratça değil. Ben Eskişehirliyim, yerliyim ve milliyim. Alaattin Keykubatla bu işler olmaz. Hodri meydan, bir sene sonra herkesin önüne sandık gelecek göreceğiz. Biz iddialı olmayı seviyoruz…"

İmar değişikliği konusu…

Yılmaz Hoca, parsel bazında imar değişikliği istemiyor. Bunlar sonucu caddeler betonla kaplanmış. Plan yapalım, şehri netleştirelim mantığıyla hareket ediyor. TOKİ Karapınar 50 hektar, Gündoğdu 60 hektar… Bunları yan yana koyduğunuz zaman 170 hektar civarında bir alan. Dolayısıyla o bütünlüğü koruruz orada. Bunlara kimse itiraz etmez. Yılmaz Hoca meclisteki konuşmasında büyük dönüşümleri sağlayacak projeleri yapalım. Erenköy’ün yarısı TOKİ ikinci etapta gecekondu önleme bölgesi ilan edilmiş. Bitiğişinde Yenidoğan Sanayi çarşısı. Erenköylüler diyor ki orası olmuyorsa bize burayı yapın… O zaman bu bölgeyi yaptığınızda Erenköylü zarar edecek.
Devlet hastanesi var biliyorsunuz, şehir hastanesi de yapıldı. İksinin ortasında sanayi çarşısı var. Aradaki 50 hektarlık alanı planladığımız için oraya sağlık alanı ayırıyoruz. Halbuki iki hastanenin arasına sanayi çarşısına ayırıyoruz. Yasa böyle planlama yap diyor. Hocanın anlattığı budur. Erenköy’de bütünsel bir plan gerekir. 

Ev fiyatlarının şehirde çok pahalı olması…

Terzi Evleri, Ankara yolu girişinde, bizim özel olarak önemsediğimiz bir bölge. Şimdilik orası bekliyor. Biz Ankara yolunun iki tarafını hatta ilerisinde 71 Evler’e bağlı ama 100 haneli bir yer. Oraları da ekleyerek bir planlama yapılması gerekiyor. 

Belediyeler yeni imar alanları açmalı ve arsa üretmelidir. Biz bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Son iki yıldır Vadişehir, Ihlamurkent bölgesinde ciddi anlamda artış var. Yeni siteler yapıldı. Kızılyer’in planlarını bitirdik. Şu anda 58 hektar civarında bir alan uygulamaya tutuldu, herşey bitti, onay da aldı. Önümüzdeki inşaat sezonundan itibaren işler başlayabilir. Yapılaşma başlayabilir. Bunun gibi imara açtığımız yerler büyük bir ihtiyacı giderecek.

Termik santral konusu

Termik santralin yapılmasını savunanlar siyaseten zorunluluktan savunuyor. AKP’li seçmen ve partilinin bu işe karşı çıktığını biliyorum. Eğer bir referandum yaparsak yüzde 80 oranında ‘Hayır’ çıkacağına inanıyorum. En son teknoloji kullanılacak savunması doğru değil, bunu söyleyen o raporları okumamış. Türkiye’de 3500 kişinin çalıştığı termik santral yok. Eskişehir’deki termik santral için ithal kömür getirilecek. 

Türkiye’de zaten şu anda enerji fazlası var… Alpu’da üretilecek elektriğe devlet satın alma garantisi veriyor. Termik santralin ömrü 30-35 yıl. Santral yaparsanız buradaki tarımı bitirecek. Alpu’da yüzyıllardır tarım yapılıyor.
Yani 35 yıl sonra ne santral kalır ne de tarım yapılacak yer.
Bu memlekette hukuk işliyorsa bu termik santral yapılamaz. Alpu Ovası birinci derece korunması gereken bir ova. Dolayısıyla bu karar hukuktan dönmeli. Bursa oy birliği ile termik santrale karşı çıktı. Bu Eskişehir’e de nasip olur, ben inanıyorum.

“Eskişehir’de hala uçak yok”

Şu işe harcanacak para başka bir işe harcanabilir. Milliyetçilik hamasi nukut atmakla olmaz. Ben 30 yıl sonra doğacak çocukları düşünüyorum.
Hala Eskişehir’i Gemlik’e bağlayacak tren yolunu yapamadık. Eskişehir’de hala uçak yok. Bize koz vermek istemiyorlarsa termik santrali yapmayacaklar. Bizim için önce insanların sağlığı ve geleceği önemlidir. Bu zararı elbette biz siyaseten eleştiririz. 

“2019’da AKP diye bir parti kalmayacak”

Bu hükümet eleştirdiğimiz konularda CHP’yi dinlemiş olsaydı, böyle olmazdı. Sonra da kandırıldık dediler. Bizim eleştirilerimiz hep doğru çıktı. 2019’da AKP diye bir parti kalmayacak. Çünkü AKP yamalı bir bohçadır, bütünlüklü bir parti değildir. Eskiden ne kadar sağcı, liberal varsa AKP’ye toplanmıştır. AKP’ye bir dokunun 50 tane cevap verir. Eskişehir’de AKP diye birşey yok 5 ayrı grup var. Biz onlarla görüşüyoruz ama onlar birbiriyle görüşmüyor. Bunları bir arada tutan iktidar gücü. Gücü tutan Recep Tayyip Erdoğan. O da 2019’da seçimi kaybedecek, bitecek.
Parlementer sistem sorunumuz var. CHP’nin çok gruplu yapısı AKP’nin çok gruplu yapısıyla aynı değil.

1000
icon
bademlik 21 Şubat 2018 15:53

soğuk nevale.

0 0 Cevap Yaz
İhsan 21 Şubat 2018 00:21

Akarbaşında oturuyorum içler acısı buralar gelde gör

1 4 Cevap Yaz
Ali denk. 20 Şubat 2018 23:45

Ben de birşey diyecek sandım. Aynı btas aynı hamam. Belediyecilik adına birşey yok. Belediye çalışanı ne kadar alıyor bana ne. Gemlige yok olmamış falan. Belediyenin işi mi bu. CHP il başkanı yokmu onu diyecek

1 5 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Ahmet Ataç
Final Akademi Okulları
Ahmet Ataç - Hayat Tepebaşı'nda Güzel