alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Kazım Kurt sert çıktı: Suç işliyorlar!

Videoyu Aç Kazım Kurt sert çıktı: Suç işliyorlar!
A
a

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, TOKİ’nin bir vatandaşın Karapınar 2.Etap Kentsel Dönüşüm Projesi ile sosyal medya paylaşımına karşı yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

Eskişehir haberleri

TOKİ’ye sosyal medyadan çağrı yapan Odunpazarı Belediyesi, TOKİ’nin halka yanlış bilgi verdiğine dikkat çekti. TOKİ’ye çağrı yapan belediye, “Yetkinin bize ait olduğunu açıklayan resmi evrakı belediyemize gönderirseniz Karapınar 2. Etapı hemen başlatacağız. Halka yalan yanlış bilgi vermek suçtur. Ya yetkiyi bize verin ya da gereğini yapın” dedi. Konuyla ilgili açıklama yapan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise Karapınar 2’nci etabın 1/1000 ve 1/5000 binlik planlarının hazır olduğuna dikkat çekerek, “Yetkiyi verin projeyi başlatalım” diye konuştu.
 
Mehmet Sağdıç isimli vatandaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) Karapınar 2.Etap Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili tweet attı. Sağdıç’ın “Eskişehir Karapınar 2 etap kentsel dönüşüm projesi 2012 yılından beri çözüm bekliyor. Huzur, Erenköy, Karapınar mahalleleri yıkılıyor” tweetine TOKİ’den, “Konu hakkında yetki ve sorumluluğu gereği il/ilçe belediyesi ile iletişime geçmemiz gerekmektedir” yanıtı geldi. Yıllardır Karapınar 2. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi’ni uygulayabilmek için TOKİ’den yetki almaya uğraşan Odunpazarı Belediyesi, TOKİ’nin vatandaşa verdiği bu cevaba tepki gösterdi.
 
YA YETKİYİ BİZE VERİN YA DA GEREĞİNİ YAPIN!
TOKİ’nin vatandaşa doğru bilgi vermediğine dikkat çeken Odunpazarı Belediyesi, TOKİ’ye çağrı yaparak “Yetkinin bize ait olduğunu açıklayan resmi evrakı belediyemize gönderirseniz Karapınar 2. Etabı hemen başlatacağız. Halka yalan yanlış bilgi vermek suçtur. Ya yetkiyi bize verin ya da gereğini yapın” dedi. Odunpazarı Belediyesi’nin TOKİ’ye verdiği cevabı gören vatandaşlar ise TOKİ’ye tepki gösterdi. Vatandaşlar, yaşanan bu problemin bir an önce çözülmesini istedi.
 
Konuyla ilgili daha önce birçok yerde açıklamalar yapan; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetki alabilmek için uzun süre mücadele eden Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, TOKİ’nin Sağdıç’a twetter üzerinden yaptığı açıklamaya adeta ateş püskürdü. TOKİ’yi vatandaşlara doğru bilgi vermeye çağıran Başkan Kurt, “Ya bize yetki verin ya da gereğini yapın” diye konuştu.
 
KARAPINAR 2’NCİ ETABIN 1/1000 VE 1/5000 BİNLİK PLANLARI HAZIR
Karapınar 1’inci Etap ve 2’nci Etabın TOKİ'nin sorumluluğunda olduğunu kaydeden Başkan Kurt, “Birinci etap yarım kaldı, bazı eksiklikleri biz yaptık. TOKİ ikinci etabın ihalesini bile yapamadı. Israrla Odunpazarı Belediyesi yapmıyor gibi söylemlerle halkı bizim aleyhimize kışkırtmaya çalışıyorlar. Karapınar 2’nci etabın 1/1000 ve 1/5000 binlik planlarını yaptık, proje gerçekleştirdik. 5-6 katlı bir yükseklik verdik. Herkesi kendi komşularıyla yerleştirmeye gayret ederek proje ortaya koyduk. TOKİ sonra dava açtı. Eskişehir 2’nci idare mahkemesi Odunpazarı Belediyesinin yetkisi olmadığına karar verdi. Buna rağmen; ‘3414 sayılı kanun yürürlüğe girdikten sonra belediyelerce oluşturulacak alanda, ilgili belediye yetkilidir’ diye mahallede bildiri dağıttılar.  TOKİ, bir alanı gecekondu önleme bölgesi ilan ettiyse yetki onun. Karapınar’la ilgili gecekondu önleme kararını TOKİ verdi. TOKİ bu kararı kaldırmadan, biz Karapınar’la ilgili bir şey yapamıyorum. Bu da Karapınar’la ilgili bizim belgemiz. Ben TOKİ’yi vatandaşa doğru bilgi vermeye çağırıyorum. Unutmasınlar, halka yanlış bilgi vermek de suç. TOKİ ya bize yetki versin ya da gereğini yapsın. Bizim Karapınar 2. Etap 1/1000 ve 1/5000 binlik planlarımız hazır. Yetkinin bize ait olduğunu açıklayan resmi evrakı göndersinler, Karapınar 2. Etabı hemen başlatalım” dedi.
Arıman masaustu reklami
1000
icon
yirmialtı 25 Ekim 2020 13:58

İşte bir sorunumuz daha oldu iki taraf var topu birbirlerine atıyorlar hangisinin YALAN söylediğini açıklamak gazetenin sorumluluğunda AÇIKLAMANIZI BEKLİYORUZ

2 2 Cevap Yaz
Meriç

Kardeşim siz eskişehirde yaşamıyormusunuz? Hiçmi gündem takip etmiyonuz? Belediye haklı çünkü yetki bakanlıga mahkeme yoluyla aralık 2019da verildi. Yazın internete haberi bile yapıldı.. Hala kim kim diye soruyonuz be ya. Bi insan yaşadığı yerden bu kadar mı habersiz olur.......?

0 2
Mehmet Sağdıç

Sureci birebir takip eden biri olarak, buradaki kabahatim büyüğü TOKİ de. Çünkü 2012 öncesinde Huzur Mahallesi'nde 2sokagi yıkıp dönüşümü yaptı. Sonra diğer evlerin de sözleşmeleri imzalanacakti ki caaat seçim oldu paaat süreç durdu. O iki blogu yapan TOKİ şu an neden diğerlerini yapmıyor? Yoksa muslukta bir tıkanma mi oldu?

0 0
Haydar halkacı 25 Ekim 2020 13:44

Ne yetkisi yaaaaa , yapacak adam çatır çatır yapıyor . Git yüz yüzelli bin nüfuslu illeri bir gör neler yapmış belediyeler . Ağlama duvarına gidin...........!

6 3 Cevap Yaz
Şaka mı bu ?

Kardeşim sen şaka mısın ? İsteyen belediye nasıl yapabiliyormuş ? Bahçeye çiçek dikmiyorlar, koca koca binalar dikiyorlar. Bu bürokrasi demektir. O bahsettiğin küçük il belediyeleri eğer akpli ise haklısın, kimse yaptığı binalara karışmaz onların, bürokrasi işlemez onlara .. Bunları bilmemek için ya taraf tutuyor olmak lazım, yada dünyadan bi haber olmak lazım.. Atma demiyorum yine at ama biraz destekli at be kardeşim

0 2
Bu ne perhiz ? 25 Ekim 2020 13:30

Şehrimizde son yıllarda belediyelerin büyük projelerinin yetkisi ne hikmetse şak diye mahkeme kararlarıyla bakanlığa veriliyor. Peki bakanlığın yetkisini alıpta başladığı veya bitirdiği iş var mı ? Tabi ki yok, çünkü maksat çalişmak değil ki ! Böylece belediyelerin hedeflediği projelerini sabote ediyorlar. Siyaset yapmak, siyasete alet olmak veya siyasi yarışlarda, çekişmelerde taraf olmak bakanlığın işi değildir. Ama maşallah bakanlık bakanlık değil, sanki küçük bir akp teşkilatı gibi çalışıyor. Kaybedenlerde vatandaşlar oluyor hep.. Peki kaybedenler bu kendilerine yapılan keleği unuturlar mı ? Eğer unuturlarsa yuh olsun bu kaybedenlere..!

2 3 Cevap Yaz
Çok güldüm 25 Ekim 2020 13:19

Hayır efenim, kentsel dönüşüm bizden sorulur, itiraz ediyoruz, yetki istiyoruz diyerek mahkemelere dava açanda bakanlık. Açtığı davayı kazanıp, belediyenin yetkisini elinden mahkeme yoluyla alanda bakanlık. Bir yıldır yetkisi olupta bahanesiz çalışmayanda bakanlık. Ama vatandaş soru sordumu; hayır yetki bizde değildir, gidin ilçe belediyesinin kapısını çalın yetkili biz değiliz karışmayız diyende bakanlık.... Güzel komedi değil mi ?

3 3 Cevap Yaz
Bu kadarda olmaz be! 25 Ekim 2020 13:04

Bakanlık belediyeyi çalıştırmamak adına gitti inadına mahkeme açtı, kazandı. Dava aralık 2019 da sonuçlandı karapınar 2 kentsel dönüşüm yetkisi belediyenin elinden alındı mahkeme yoluyla bakanlığa verildi. Bir yıldır çalışmayan ve çok istediği YETKİYE sahip olan bakanlığın vatandaşa verdiği cevaba bak ! Tamamen vatandaşla dalga geçmektir bu. Ben kâzım kurt un yerine olsam kentsel dönüşüm yetkisi nasıl elimden alındıysa anlatır yazar ve broşür haline getirdikten sonra kapı kapı dağıtırdım. Zira Engelci zihniyet ile başka türlü uğraşılmaz, başedilmez !

2 4 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat