alexa
Eskişehir Keskin Grup

İftiralarla, yalanlarla uğraşacak vaktimiz yok!

Videoyu Aç İftiralarla, yalanlarla uğraşacak vaktimiz yok!
A
a

Vaziyet programında konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Bizim yaptığımız yapacağımız iş belli. Dolayısıyla iftiralarla yalanlarla uğraşacak vaktimiz yok. Biz yapacağımız işleri doğru anlatmaya çalışıyoruz” dedi

ES TV ekranlarında canlı yayınlanan Vaziyet programına konuk olan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ES TV Genel Yayın Yönetmeni Ali Baş ile köşe yazarlarımız Arif Anbar ve Kerem Akyıl’ın gündeme dair sorularını yanıtladı. Atatürk Bulvarı’ndaki seçim çadırı ile ilgili konuşan Kurt, “Bence bir sirk çadırı. Tepebaşı Belediyesi’nin karşısındaki çadırdan farklı değil. Siyasi bir anlam yüklemenin, siyaseten bir getiri beklemenin yararı olmadığını düşünüyorum. Bir kere kanunsuz, kanuna aykırı bir şey. Bu kenti yönetmek isteyenler öncelikle kurallara uyacaklar. Yani biz şu anda Odunpazarı Belediyesi olarak orada yapılaşmaya aykırı bir şey olduğunu tespit ettik, mühürledik. Mühürden sonra demokratik ülkelerde, hukukun üstün olduğu ülkelerde muhatabı kurallara uyar ve geri çekilir. Ama ne yazık ki bu arkadaşlarda böyle bir anlayış olmadığı için devam ediyorlar. Buna Odunpazarı Belediyesi’nin zabıta gücü yeterli değil. Gidip, yıkıp, orada herhangi bir tahrik edici işlem yapmak pozisyonunda değilim. Uyarımızı yapmışız, yasaya aykırı işlem yapıyorsunuz demişiz, tutanağımızı tutmuşuz, mühürlemişiz. Muhatabımız yok. Kim muhatap? AK Parti İl Başkanı mı? Nabi Avcı mı? Yoksa bu aday arkadaş mı? Partinin tüzel kişiliği adına mı yapıldı? Aday adına mı yapıldı? Yanlış yapıldı. Tespitimizi yaptık, suç duyurusunda bulunduk. Hukuk işliyorsa hızlı bir biçimde… Bizim nasıl billboardlardaki, duvarlardaki afişlerimizi kalkıyorsa bunun da kalkması lazım” dedi.

AK PARTİ TERMİK SANTRALİ DESTEKLİYOR
AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan’ın yaygın basından gelen bir köşe yazarına, ‘Bizim kömürümüz var ama termik santral isteyemiyoruz’ demesi ve sonrasında yalanlaması hatırlatılan Kurt, “Ben bilemiyorum, Zihni Bey ne dedi ne demedi. O AKP’nin genel bir siyasi tavrıdır. Destekliyorlar. Zaten bu konuda kararlılar. Ciddi bir mücadele yapıyorlar. Şu ana kadar Alpu’daki termik santralle ilgili devletin harcamaları çok ciddi bir miktara ulaştı. Durmuyorlar. Her ne kadar 3 tane mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı olsa da bunlar kafaya koymuş, Alpu’ya termik santrali yapacaklar. Biz de yaptırmamak için her türlü hukuki mücadeleyi yapacağız. Esas olan budur. Çevreye etkili olan, çevreyi kirleten ve Türkiye’ye yararı olup olmayacağı belli olmayan bir termik santralin yapılmasına biz karşıyız. Kaldı ki ekonomi durdu, o kadar elektrik enerjisine bile ihtiyaç kalmadı. Şuanda mevcut enerjimizi tüketecek potansiyelimiz yok. Dolayısıyla ben hükümet olsam uzun vadeli ve büyük yatırımların hepsini yeniden gözden geçiririm. Ekonomi duvara toslamış, kötü yönetim kendisini iyice göstermiş, organize sanayi bölgesindeki 700 fabrikanın neredeyse yarısı kapanmış. Elektriği ne yapacaksınız? Irak’a, Suriye’ye satamazsınız. Rusya’dan zaten siz alıyorsunuz. Boşu boşuna tellerin içinde dönecek ve bize kayıp kaçak parası ödetecek. Hiç gerek yok. Termik santral konusunda Adalet ve Kalkınma Patisi ısrarcı olmamalı, yanlış” dedi.  
 

ARTIK BU DEVLET PARTİ DEVLETİDİR

Alpu Belediye Başkanı ile tartışan Alpu Kaymakamının tayininin çıkmasını değerlendiren Kurt, “Alpu Belediye Başkanı bence bir kendi kendine vaka, olay. Bize de gelen bilgiler bu doğrultuda. Bu yalnız sadece Alpu’ya özgü bir şey değil. Elektrik harcamalarıyla ilgili Cumhurbaşkanının bir genelgesi var. Cumhurbaşkanlığı diyor ki, ‘Sosyal yardımlaşma fonundan muhtaç olanların elektrik giderlerini ödeyiniz’ diye. Seçim öncesi bir genelge yayınladı. Sadece Alpu kaymakamlığı demiyor. Eskişehir’deki Odunpazarı kaymakamlığı da çok ciddi anlamda elektrik faturaları ödüyor, diğer kaymakamlıklarda ödüyor. Ama onlar gerçekten muhtaç olanın ya da ihtiyacı olanın elektrik paralarını ödemeleri gerekiyor. Eskişehir’de AKP adaylarının gösterdiği kişilerin elektrik faturaları ödeniyor, net. Çok net bir bilgidir. Kim hangi konuda işlem yapacaksa yapsın.  Kaymakamlık tarafından AKP’li adayların gösterdiği seçmenlerin elektrik faturaları ödeniyor. Alpu’da da aynı şeyi istiyor başkan. Eskişehir’de ödeniyor da burada neden ödenmiyor diye gidiyor. Alpu Belediye Başkanı da gayet kendine göre haklı sayarak gidiyor kaymakam beye. Diyor ki beyefendi öde bunu. Kaymakam bey de onu ödemediği için bu kavga çıkıyor. Neden ödemiyor? Ben araştıracağım diyor. Genelgeye uygun mu değil mi? Yoksul mu, gerçekten bu ödenebilir mi? diye bir soruşturma yapmam lazım diyor. 4 bin küsur lira diyorlar. Kaymakam bey bu araştırmayı yapacağım dediği için suçlanıyor. Diğerleri gibi araştırma yapmadan tıkır tıkır ödemiyor. O nedenle bu kavga ortaya çıkıyor. Gece de kaymakamın tayini çıkıyor. Bu şunu gösterir. Artık bu devlet parti devletidir. Bu devleti yönetenler ilçe başkanlarıdır, il başkanlarıdır. Kaymakamlar, valiler bunların emir eridir. Onlar ne derse onu yapmak zorundadır. Eğer yapmazlarsa sonucu Alpu Kaymakamı gibi olacak” ifadelerini kullandı. MHP İl Başkanı İsmail Candemir’in Kazım Kurt’u başarılı bir belediye başkanı olarak gördüğü söylemini değerlendiren Kurt, “İsmail Bey’in görüşüdür. Ben kendimi övmek gibi bir pozisyonda değilim. Şunu herkes diyebilse keşke. Evet, partisi öyledir, şöyledir ama bu doğru bir belediyedir, doğru bir başkandır, uygulamaları doğrudur, doğru bir başkandır, devam etmeli demesi gerekmez mi? Benim hakkımı da kimse yemesin zaten. Ben doğru belediyecilik yaptığımı düşünüyorum ve bunu da 1 Nisan’dan sonra daha da genişleterek sürdüreceğimizi biliyorum” dedi. 
 

SALDIRMAYA BAŞLADILAR

Anketlerde 50’nin üzerinde olduklarını ve bu bilgileri AK Partililerden aldıklarını öne süren Kurt, “Anketlerde 50’nin üzerindeyiz. Bize mesela şimdiye kadarki seçimlerde biz AKP tarafından hiç bilgi alamazdık. Ama şimdi herkes alıyor. Dolayısıyla orada mesela biz artık anket yapmaktan vazgeçtim. Çünkü her hafta AKP anket yapıyor bana geliyor. Dolayısıyla oradan izliyorum. Acaba bizi kandırıyorlar mı diye bakıyorum da arada, kontrol de ediyorum. Şimdi AK Partinin adayı özellikle Odunpazarı Adayı AK Partililer tarafından da tutulmadı. Dolayısıyla bize o bilgiler AK Partililerden geliyor. Bizim arkadaşlarımızdan… Herkes bir sürü şey konuşuyor. Bu iş artık Eskişehir’in standardını tutturamamış. Doğru bir yaklaşımla olmuyor. Onlar da zaten saldırmaya başladılar. Saldırganlıkla bu işler olmaz. Herkes önce demokrat olacak, sakin olacak ve Eskişehir’e hangi hizmeti yapacağınızı söyleyeceksiniz. Bunu anlatacağız insanlarımıza ve her gün bir bakan getir her gün bir başbakan getir Eskişehir çok bakan gördü. Sadece bakıp bakıp gittiler. Eskişehir’de bu olmaz. Biz en küçük köye kadar gidiyoruz, en küçük eve kadar giriyoruz, en ücra köşedeki hemşerimize gidip derdimizi anlatıyoruz. Ne yapmak istediğimiz anlatıyoruz, bize karşı ne yapılmak istendiğini de anlatıyoruz. Dolayısıyla uyum içerisinde seçim çalışmasını yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

KİMSE BİZİ KORKUTAMAZ


“Hemşerilerimizi seviyorum” diyen Başkan Kurt, “Eskişehirlilere 31 Mart seçimlerinde doğru ve yerel bir tercih yapmalarını öneriyorum. Biz merkezdeki üç belediye Türkiye’ye örnek olmuş işler yaptık. Türkiye’nin gıptayla izlediği ilçeler ve büyükşehir yarattık. Dolayısıyla bu üçlüyü bozmadan devam ettirmelerinin Eskişehir halkının yararına olacağını söylüyorum. Şuna hiç kimse inanmasın; kanunsuzlukla hiç kimse bizi korkutamaz. Biz hukuk çerçevesi içerisinde siyasi mücadelemizi 15 gün daha devam ettiririz. Ondan sonra biz herkesi kucaklarız, biz herkesi kucaklamaya devam ederiz. Eskişehir’de barış var, huzur var, güzellik var. Çünkü Eskişehir’de sosyal demokrat belediyeler var. Bunu devam ettirmek isterim” dedi.

ÇEKEMEDİLER ENGELLEDİLER

İhalesi iptal edilen Orman Fidanlığı’nın ihalesinin neden iptal edildiğini ve Şehri Derya Parkı’nın akıbetinin sorulması üzerine konuşan Kurt, “Bize şu gerekçe gösterildi. Orman Fidanlığı’nda tarihi ağaçlar olabilir. Bilimsel incelemeler yapacağız. Bu nedenle ihaleyi iptal ediyoruz. Şunu soruyorum 3 yıldan bu yana hangi bilimsel çalışma yapılmıştır? Hangi ağaçlar korunmuştur? Hangi ağaçlar tescil edilmiştir? Diye, ama oraya gidip baktığımız zaman ağaç kalmadı, kestiler. Dolayısıyla bu tamamen bir yalan, tamamen Odunpazarı Belediyesi’nin halka yönelik hizmetinin önünü kesmek. Tıpkı Şehri Derya’da olduğu gibi. Şehri Derya’da da biz halka ciddi hizmet vermeye başlamıştık. Hatta ikinci bir tekneyi almıştık ve sonuçta bizi göletten çıkarınca oraya kapısına kilit vurdular. İnsanlarımız şu anda oradan yararlanamıyor. ŞehriDeryayı birkaç kez özelleştirme yolunda hamle yaptılar. Bizim tepkilerimizden çekindikleri için ondan da vazgeçtiler. Şu anda orası rezil bir vaziyette duruyor. Çöpü, pisliği, bakımsızlığı cabası. DSİ’nin de orman işletmesinin de bu tür yerlere ayıracak 1 kuruşluk bütçesi yok, bunu yapma şansları yok. Biz Eskişehirlilerin parasız piknik yapma hakkını korumak adına bu hamleleri yapmıştık. Biz göreve geldikten sonra bütün piknik alanındaki tuvaletleri ücretsiz hale getirdik, kapı girişlerini, otoparklarını ücretsiz hale getirmiştik. Onun için de Eskişehirliler parasız bir kamu hizmeti görüyordu. Bunu çekemediler, engellediler. Ben bunu Eskişehir halkı tarafından değerlendirildiğini biliyorum. Ama şöyle bir işi engelleyemediler. Biz inadına ormanın elinden çıkarmak istediği ayrı o iki yerden ayrı 3 tane ormanı kiraladık, kent ormanı, mezarlığın karşısında Kocakır, Seyitgazi yolundaki ormanı kiraladık. Şimdi onların ikisinde insanlarımızın piknik yapma şansını sağladık. Bu yıl da dilerim ve Seyitgazi yolundaki ormanı da piknik yapmaya açacak hale getireceğiz. Orman Fidanlığı harabe noktasında şu anda. Büyük ihtimal işin küllenmesini bekliyorlar. Ama bu Eskişehir’e yararlı bir hizmet değil. Biz eğer alsaydık çok güzel mekanlar vardı. Çok daha böyle aktif olarak kullanılabilecek alanlar vardı. Ama mahvettiler” diye konuştu. 

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI 

İmişehir ve Kalkanlı’da organize sanayi bölgesi çalışmalarının başladığını belirten Kurt, “İmişehir’in karşısına fabrikalar yapılmaya başladı. Şimdi organize sanayi bölgeleri özel yasaya tabi, kendi kendini yöneten birimler. Nitekim burada geçmiş dönemlerde hem organize sanayi bölgesinin hem sanayi odasının başkanı aynı kişi olduğu için farkına varmıyorduk. Şimdi ayrıldı. Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sayın Nadir Küpeli, ESO Başkanı Sayın Celalettin Kesikbaş. O nedenle artık organize sanayi bölgelerinin kişiliği net bir şekilde ortada. Onlar kendi yetkileri dahilinde sanayi bölgesini ilan ediyorlar, kamulaştırmalarını yapıyorlar, gerekli alt üst yapı çalışmalarını yapabiliyorlar. Belediyelerle doğrudan bağlantısı yok. Biz sadece o olayı izleyen pozisyondayız. İmişehir Kalkanlı tarafında bir fabrikanın inşaatının büyüdüğünü ben görüyorum. Birkaç tane daha çalışma var” dedi. 

HALKIMIZLA BİR SIKINTIMIZ YOK


Belediye bütçelerinin ve bürokratları hakkındaki iddiaların halkın gündeminde yer almadığını vurgulayan Kurt şöyle konuştu: “Bakın şimdi bu yapay gündem zaten. Vatandaş önemsemiyor. Vatandaşın bu iş umurunda değil. Neden umurunda değil. Bu işin yalan olduğunu biliyor. Bakın bu haber ya da bizim bir bürokratlarımızla ilgili özel kalem müdürümüzle ilgili haber, 2 yıl öncenin haberi. Taze bir haber değil. Bayat bir haber. Yani bu arkadaşlarımızın kardeşlerimizin başka malzemesi olmadığı için eski defterleri kurcalayıp gündeme getirmeye çalışıyorlar. 2 yıl önce gazetede bu haberler çıktıktan sonra eğer işlem yapılmıyor ise eğer buradan bir yanlışlık var da bu arkadaş hala özel kalem müdürlüğüne ve devlet memurluğuna devam ediyorsa bunun sorumlusu ben olmam. Yargı vardır, İçişleri Bakanı vardır, Adalet Bakanı vardır, Cumhuriyet Savcısı vardır. Gereğini yapar ama bunların iddia ettiği gibi bir şey olmadığı için yalan olduğu için hiç kimse bir şey yapamıyor. Biz her noktada hesap verebilen, hesap vermeye hazır bir kurumuz. Özel kalem müdürleri İçişleri Bakanı tarafından devlet memuru yapılır. Kazım Kurt tarafından yapılır. Kazım Kurt önerir. İçişleri bakanlığı her türlü araştırmayı yapar. Devlet memuru yapıyorsunuz çünkü müdür yapıyorsunuz çünkü. Ondan sonra İçişleri Bakanı imza atar. Yoksa İçişleri Bakanı bir teröristin müdür olmasını mı sağladı? Böyle bir şey var mı? Bu mümkün değil. Dolayısıyla bunlar fasa fiso. Uyduruk bir takım iddialar. Ben halkımızın bu işle ilgilenmediğini, ama halkımızın şu işlerle ilgilendiğini biliyorum. Şimdi evet, Eskişehirliler diyor ki Türk Dünyası Vakfının hesaplarından ne haber? Kim kimin kasası, kim kime fatura kesti? Kim hangi eylemdeki organizasyonu yaptı da para kazandı? Kim Eskişehirspor’un paralarını harcadı? Kim nasıl kısa sürede zengin oldu? Halkımız bunları soruyor, merak ediyor ve birçoğunu da biliyor. Benim etrafımda kimler var. Ben politikayı kimlerle yapıyorum. Seçim çalışmalarımı kimler yürütüyorum halkımız bunu biliyor. Diğerlerininkini de biliyor bana soruyor. Bana sorma ona sor diyorum ben. Biz 5 yıl boyunca Odunpazarı Belediyesinde yüzlerce ihale yaptık. 5 yıl boyunca yüzlerce işlemin altına imza attık. Bir tek kişi için şöyle bir kayırma yapıldı, şöyle bir düzenleme yapıldı, haksız yere ihale verildi. Fazladan para alındı diye hiç kimse bir iddiada bulunamaz. Ama bazı adayların etrafındakileri görünce insanlar. ‘Ooo bu bilmem ne şirketinin başına geliyormuş, bu falanca yeri işletecekmiş’ diyorlar. Halkımız bunları merak ediyor. Odunpazarı’nda da her halde paylaşılacak yer, başka bir yer yok. Eskişehir’de seçim Odunpazarı’nda oluyor ve o paylaşım da Odunpazarı’nda bize muhalif olanlarda oluyor. Bizim belli, yaptığımız yapacağımız iş belli. Dolayısıyla biz bu iftiralarla bu yalanlarla uğraşacak vaktimiz yok. Biz yapacağımı işleri doğru anlatmaya çalışıyoruz. Halkımızla bir sıkıntımız yok. Elimizdeki verilere göre de biz hedefimize ulaşıyoruz.”


ELLİ TANE AFİŞİNİZ FAZLA OLSA OY MU ALACAKSINIZ?
Bir vatandaşın trafik ışıklarının dibindeki reklam araçlarına trafik polisinin neden ceza yazmadığını sorması üzerine konuşan Kurt, “Bizim partimizin avukatları bu konularla ilgili sürekli seçim kuruluna ve trafik müdürlüğüne müracaatları yapıyorlar. Ama ne yazık ki hem ışıklarda hem kavşaklarda çok kötü bir biçimde tırları, otobüsleri koymak suretiyle bir reklam panosu gibi kullanıyorlar. Biz de bu hukukçuların da korkudan efendim bu yürüyor bu duruyor gibi bir takım bahanelerle reklamı koyuyorlar. Kaldırıma işlemi gerçekleşinceye kadar bir hafta geçiyor, amacına ulaşmış oluyor. Böyle bir kötü alışkanlık. Kavşaklarda ya da ışıklarda olanlardan değil, camilerin minarelerinde var.  Hastanelerin duvarlarında var. Okulların duvarlarında var afişler. İnsanlar bunu yapmamalı. Yani kamu binasında hepimizin ortak olan, ortak kullanımına açık olan caminin duvarında, okulun bahçesinde, hastanenin duvarında yani ne olacak? Elli tane afişiniz fazla olsa oy mu alacaksınız? Böyle bir şey yok. Ama bu insanların o partiye o adaylara karşı bir tepki göstermesine neden oluyor. Hukuka uymayan, daha seçilmeden ben hukuku tanımam, ben kendi istediğim gibi yaparım, ben reklam yaparım diyen bir adaya bu işlerin faydası olmaz. Hangi din, hangi inanç, hangi ahlak buna elverişlidir. Yazıklar olsun” ifadelerini kullandı.  

HAYVANLAR İÇİN OTEL YAPILACAK
Yapılması planlanan Doğal Yaşam Parkı ile ilgili konuşan Başkan Kurt, “Bizim 75. Yıl Mahallesi’ni geçtikten sonra Kıravdan Ormanları olarak bildiğimiz alanda düzenlenecek bir yer. Buradaki esas işlev sokak hayvanlarının ya da sahipsiz kalmış evcil hayvanların barınak ve doğal bir ortamda yaşayabilmesini sağlamak. Bunun içinde orada bir takım düzenlemeler yapacağız. Büyük bir alan, hayvanlarımız için bir otel olacak. Yani sizin evinizde bir hayvanınız var, ama 2 günlüğüne bir yere gezmeye gitmek zorundasınız. Hayvanı bırakacak yer bulamıyorsunuz. Biz onu kabul edeceğiz ve bakımını yapacağız. Aynı şekilde doğal barınak, ama bu sefer barınak kapalı değil de daha doğal bir ortamda olacak, doğaya salacağız. O alanın diğer bölümlerinde de hayvan barınağımız, at çiftliğimiz, piknik alanlarımız olacak. İnsanlarımızın orada rahatlıkla yaşayabileceği su sporları merkezimiz olacak. Atıcılık, okçuluk, atış poligonu gibi bir takım şeyleri orada gerçekleştireceğiz. Ataköy diye bir isim vermeyi düşünüyoruz. Burada örneğin motorcular, otomobilciler için parkurlarımız, pistlerimiz olacak. Çocuklar için eğlence yerleri olacak. Atıcılık sporlarının uygulanacağı alanlar olacak. Pek çok konuda Ataköy  bu doğal yaşam merkezini faaliyete sokacak bir alan olacak. Bir veteriner hekim danışmanlığında bu proje çalışması yapılıyor. Tabi her alanla ilgili sivil toplum örgütlerinin de görüşlerini alıyoruz. Bu işlerin çoğunun federasyonları var. Temsilcilerle beraber çalışmak suretiyle bir hazırlık içerisindeyiz bunu gerçekleştirirsek Eskişehir çok şey kazanır. Etap etap olacak. Bir iki yıl içinde tamamlanmış olur. Bunların birçoğu çok büyük yapılar gerektirmiyor. Mesela motor pisti yapacaksınız. Mesela biz Pazar günü Arıköy’ün törenini yaptık. Dağın tepesine motorlarla çıktılar. Onlar onu istiyor. Onlar düzgün bir ortam istemiyor. Çok büyük masrafı olan bir şey değil ama bir harcama gerektiriyor tabi” ifadelerini kullandı. 

İNSANLIK GÖREVİ
Rakiplerinin kreşleri Odunpazarı Belediyesi’nin değil, iş adamlarına açtıracağı yönündeki eleştirileri değerlendiren Kurt, “Paranın nerden geldiği önemli değil. Biz 100 kreş istiyoruz. 100 kreş şu anlama gelir; bizim 35 mahallemiz var merkezde, ortalama her mahallede 3 kreştir. Eskişehir’de 150 kadın işçinin çalıştırıldığı yerlerde kreş açma zorunluluğu var. Ama devletimiz sağ olsun bunu denetlemiş mi, denetlememiş. Hiç biri açmamış. Şimdi biz diyoruz ki; biz bunun öncüsü olacağız. Ne münasebet yani her yerin parasını biz niye verelim?  Her yere niçin biz kreş açalım? Ama biz Odunpazarı’nda 100 kreşin açılmasını sağlayacağız. Geçen bir iş yerine gittiğimiz zaman koca bahçenin ortasında bir enkaz bina var. Dedim ki bu ne? Bu eskiden kreşmiş dediler. Şimdi niye değil dedim? Yapalım… Anlaştık, patrondan okey alacak ve orayı onlar düzenleyecek. Biz de işletmesini yapacağız. Yani bu işverenlerle belediyenin ortak çalışmasının ne sakıncası var? Önemli olan kreş hizmetinin verilmesidir. Biz bunu üstleniyoruz ve dürtüklüyoruz. Yine aynı şekilde organize sanayide yüzlerce fabrika var. Kadın işçiye ihtiyaç var. Kadın işçiler kreş hizmetinin maliyeti asgari ücrete yakın olduğu için çalışmaktan vazgeçiyor. O zaman kadınların çalışma özgürlüğünü savunma adına biz bunu yapmalıyız. Maliyet hesabı yapmadan. Bir haktır, bir özgürlüktür. Sanayi Odası Başkanıyla görüştüm, çok sıcak bakıyor. Pek çok fabrikanın bu işe hazır olduğunu söylüyor. O zaman biz bunu deneyeceğiz. Bugün kamu niteliğindeki bir meslek odasında görüştüm. Onlara dedim ki; niçin sizin kreşiniz yok? Haklısınız dediler, yapmak lazım. Tabip Odası’nın, Baro’nun niçin kreşi yok? Bunlarla biz işbirliği içerisinde kreş yapsak kime ne zararı var? Para benden çıkmış, Odunpazarı Belediyesi’nin bütçesinden çıkması gerekmiyor. Biz bunu insanlık görevi olarak görüyoruz ve onu gerçekleştireceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın. 100 kreşi çocuklarımıza ve kadınlarımıza 5 yıl içinde armağan edeceğiz” şeklinde konuştu. 

5 MAHALLEYE HALI SAHA
5 mahalleye halı saha yapılacağını kaydeden Kurt, “Biz niçin 75.Yıl’da yapıyoruz? Çünkü 75. Yıl mahallesinde arsamız var bu işe uygun. Bu Odunpazarı halkının da ciddi bir ihtiyacı. Buraya kuracağımız olimpik bir havuz olmalı tabi. Arkasından aynı alana bir de spor salonu. Bu da uluslararası standartlarda olmalı ki Eskişehir’de maçların rahatlıkla oynanabilmesini sağlamalıyız. Bu bir ihtiyaçtır. Bizim arşiv binamızın yapıldığı 250 dönümlük bir alandır. Bu Eskişehir halkının kullanımına açık olacaktır. 5 tane halı saya; Gündoğdu, Emek, 71 Evler, Gültepe ve Orhan Mahallelerine yapılacaktır. Biz bunu da 75. Yıl Mahallesi’nde yaptık ve denedik. Kendi imkanlarımızla yapabiliyoruz. Bu halı sahaları oradaki halk merkezlerimizin katkılarıyla işletiyoruz. Para almıyoruz ama koruyoruz. Zaten belli bir aşamadan sonra da gençler oralara sahip çıkıyor, hiçbir sıkıntı yaşamadan bu işi gerçekleştiriyoruz. Bir spor projesi daha var. Çankaya’da hem futbol için hem kapalı salonda oynanacak sporlar için uygun bir proje hazırladık. Bu projeyi de gerçekleştireceğiz. Çankaya mahallesinde radarın yanındaki boşluk arazi imar planında spor arazisi görünüyor. Orayı gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu. 

GENÇLERE ÜCRETSİZ GENÇLİK STÜDYOSU
Gençlik Stüdyosu projesini anlatan Başkan Kurt, “Şimdi gençlerin bu yaratıcılığını desteklemek lazım, teşvik etmek lazım. Ama gençler için en zor işlerden birisi o uygun ortamı bulup kendini gösterebilme imkanı. Bir stüdyonun maliyeti genç için oldukça yüksek. Yapmış olduğumuz basın bürosu gibi bir amaçla bu stüdyoyu düşünüyoruz. Uygun bir ortamda, örneğin Yunus Emre Kültür Merkezi’nin içinde de olabilir bu, orayı yenileyeceğiz zaten. Oradaki bir odayı gençlik stüdyosu haline getireceğiz. Gençlerin ses kaydını, müzik kaydını alabilmesi için bir ortam sağlayacağız. Bu daha çok gencin sanat alanına çıkmasını sağlayabilir, onlara cesaret verebilir, onların işini kolaylaştırır. Bizim para almamız söz konusu olmaz çünkü belediye sosyal amaçlı bir hizmet için bunu gerçekleştiriyor. Umarım Eskişehir’den yüzlerce gencimiz çıkar burayı kullanır. Sanat, kültür ya da müzik dünyasına adımını atar” dedi. 

TOKİ GİDECEK HUZUR GELECEK
Vatandaşlara seslenen Kurt, “Biz kime inanacağız diyen vatandaşım bana inansın. Çünkü biz vatandaşa hiç yalan söylemedik. 5 yıldır TOKİ’yle kavga ediyorum. Niçin kavga ediyorum? TOKİ Karapınar 2. Etap projeyi yapmıyor. Onun için kavga ediyorum. TOKİ artık TOKİ değil, artık iflas etmiş bir ticarethane. TOKİ araziye para vermiyor, plana projeye, teknik ekibe para vermiyor. Ama TOKİ piyasadaki müteahhitten daha yüksek bedelle ev satıyor. Böyle bir TOKİ olmaz. Ben buna itiraz ediyorum. Halkçı bir insan olarak böyle bir TOKİ’yle çalışamam diyorum. 5 yıldır da TOKİ benim bu söylediklerimi etkili bulmuş ki çalışmadı. Çünkü çalışmaya niyeti yok. TOKİ İstanbul’da milyon dolara ev satıyor. TOKİ artık bu işleri unutmuş, Karapınar’a bakmıyor. Karapınar’dan para kazanamıyorum diyor. TOKİ Başkanı bana bunu dedi. Halbuki bizim arkadaşlarımızın hesabına göre ciddi de bir para kazanıyor. Ama yapmam dedi. TOKİ birinci etapta cami, okul, otel, park, vadi, köprü var. Bunların hepsinin parasını hesapladı. O garibandan aldı. Karapınar birinci etaptan TOKİ’nin alacağı para toplamı 33 milyon TL. Bir arkadaş diyor ya 33 trilyon. Sen 33 trilyonu Karapınarlı garibandan alacaksın, camiyi yapmayacaksın. Mescidi Kazım Kurt yapacak. Böyle bir TOKİ istemiyorum ben. Şimdi ben diyorum ki; Karapınar 2. Etap ile ilgili biz imar planımızı yaptık. 5 ve 6 kat olmak üzere en az bin 500 metrekare olacak biçimde arsaları ayarladık. Hemşerilerimizi ortaklaştırıyoruz. 10 kişi 5 kişi neyse oradaki pozisyonuna göre müteahhitle oturup anlaşacaklar. Bir tek şartımız ne, TOKİ buradan gidecek. TOKİ Anadolu’da çalışmak istemiyor. İstanbul TOKİ’nin alanı. Biz TOKİ gitsin Erenköy’deki vatandaşımızın sorununu samimi söylüyorum yılbaşına kadar bitiririz.  O nedenle diyorum ki o hemşerimize Goebbels diye bir propaganda bakanı vardı Hitler’in. Diyor ki Goebbels; yalan söyleyin, mutlaka inanan biri çıkacaktır diyor. Olmazsa yalana devam edin diyor. Arkadaşlar devam ediyor. Bir başka şey daha söylüyor; bir şeyi ne kadar uzun süre tekrarlarsanız insanlar ona o kadar çok inanır. Erenköylüler, Huzurlular, Karapınarlılar ben size çok net söylüyorum; 2012’de gecekondu önleme bölgesi ilan edilen yerde 2012, 2013 ve 2014 AKP’li bir belediye başkanı vardı. TOKİ’yle Çevre Şehircilik Bakanıyla aynı şeyi düşünüyordu, aynı şeyi savunuyordu. Niçin hiçbir şey yapamadı? Aynı şeyi Gündoğdu için de söylerim. O nedenle TOKİ gidecek Erenköy de huzura kavuşacak” ifadelerini kullandı. 

 
Kaynak : Anadolu Gazetesi
1000
icon
Esnaf 23 Mart 2019 21:14

Helal sana Kazım Kurt.Kim ne dediyse dönüp bakmadın bile.Çünkü sen Eskişehire sevdalısın atılan çamurla iftirayla uğraşmadın.Bu durum karşı tarafı saldırgan yaptı.Sarı çizmeli arkadaş,neredeyse kendisiyle kavga edecek duruma geldi.Akp liler isyandalar.

5 8 Cevap Yaz
Ülkücü 23 Mart 2019 15:08

40 yaşındayım bugüne kadar sol bir partiye oy vermedim ama sağolsun volkan doğan sonunda sol partiye oy verdirecek bana. Bu adam ne yapmak istiyor anlamıyorum çok itici geliyor bana hiçte güven vermiyor

4 9 Cevap Yaz
isa

sende güven verenlere git ozaman onlarında ne olduğu ortada

9 6
Ümit 23 Mart 2019 14:17

Volkan Doğan seçimi kazandığı taktirde olacağı merak eden varsa AKP nin 10 yıldır yönettiği Alpu'ya baksın. Rafet Demirtaş=Volkan Doğan. Her hafta ayrı skandal, bıktık YETER!!!

5 12 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat