alexa
ES TV Frekans Güncellemesi destek hattı açıldı

Hasan Hüseyin Köksal güven tazeledi

Videoyu Aç Hasan Hüseyin Köksal güven tazeledi
A
a

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sivil toplum kuruluşları üzerindeki vesayetin sona ermesi ve vesayetçi zihniyetin bu anlayıştan sıyrılması gerektiğini söyledi.

Metin Memiş, Sağlık-Sen Eskişehir Şubesi’nin 5. Olağan Genel Kurulu’na katılarak bir konuşma yaptı. Burada konuşan Memiş, sendikal konuların yanı sıra gündemdeki konulara yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin ileri demokrasi yolunda önemli adımlar attığını ve bu yönde reformlar gerçekleştirdiğini belirten Memiş, “Memur-Sen ve Sağlık-Sen olarak her türlü vesayete karşı çıktık. Darbelere ve darbecilere ‘dur’ dedik. Bugün de askeri vesayetin en kanlı darbelerinden 12 Eylül’ün yıl dönümü. Bu vesile ile darbecileri bir kez daha lanetliyor ve kınıyoruz. Darbecilerin şehit ettiği vatan evlatlarına rahmet, ailelerine sabır diliyorum.” Şeklinde konuştu. Vesayetin sadece askeri vesayetle sınırlı olmadığını belirten Memiş, sivil toplum örgütlerinde de bunun örneklerini görmeye başladıklarını ifade etti. Bazı siyasetçilerin, daha önce yöneticilik yaptıkları kurumlara ve seçimlerine müdahale etmelerinin doğru bir olay ve kabul edilebilir bir durum olmadığını kaydeden Memiş, vesayete karşı mücadele edenlerin, kendilerinin de bunu içselleştirmeleri gerektiğini kaydetti.

Sendikaların seçim sürecine girdiğini, şube seçimlerinin ardından genel merkez seçiminin olacağını belirten Memiş, “Seçimler bir demokrasi şölenidir. Seçimler seçmenin iradesinin sandığa yansımasıdır. Ancak son zamanlarda yaşadığımız bazı hadiseler, vesayetçi anlayışın sahaya yansıması ve etkileme çalışmaları bizleri derinden üzmektedir. Demokrasi şölenimize gölge düşürecek bir vesayetçi anlayışla karşı karşıyayız. Sendikamızda yöneticilik yapmış, daha sonra siyasete girmiş olan bir kişinin sahayı etkileme çabasını ibretle izlemekteyiz. Bu kişi ve kişiler; siyasete girdikten sonra, sağlık çalışanlarına yönelik hangi çalışmaya imza atmış, hangi mücadelenin öncüsü olmuşlardır? Tavsiyemiz, herkesin kendi işine bakmasıdır. Siyasette olan bu arkadaşlarımıza, büyüklerimize siyaset kurumunda başarılar diliyoruz. Sendikayı ve sendikacılığı da bu teşkilata bıraksınlar. Teşkilatımız, üyelerimiz, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımız bu yaşananları ibretle izlemektedir. Çağrımız, daha önce görev yaptıkları sivil toplum örgütlerinde vesayete karşı savaşanların, bunu içselleştirmesi ve vesayetçi olmamaları, ellerini sendikamızdan çekmeleridir.” dedi.

Sendikal konulara yönelik de değerlendirmelerde bulunan Memiş, sendika olarak sağlık çalışanları için bir çok kazanıma imza attıklarını ifade etti. Lisans tamamlama ve yıpranma payının Sağlık-Sen’in bir kazanımı olduğunu belirten Memiş, “Diğer sendikaların hayal edemediklerini kazanıma dönüştürdük. Lisans tamamlama Sağlık-Sen’in başarısıdır. On binlerce sağlık çalışanımız bu kazanımla lisans mezunu oldu. 2014 öncesi mezun olanların da bu haktan faydalanması için çalışmalarımız sürüyor. Biz yıpranma payını talep ederken, bunu ağzına alamayanlar, sözünü aldığımız zaman da bunun gerçekleşmeyeceğini söylüyordu. Allah’a hamd olsun, yıpranma payı da hayata geçti. Taleplerimizi tam olarak karşılamayan yıpranma payındaki eksiklerin giderilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Çalışılmayan gün sorunun çözülmesi, geriye dönük olarak hesaplanması, bütün sağlık çalışanlarını kapsaması için gerekli girişimlerde bulunduk ve taleplerimizin takipçisiyiz” ifadelerini kullandı.

KÖKSAL: MAKAMDAN GÜÇ ALMADIK, GÜÇ KATTIK
Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı ve tekrar başkan adayı olan Hasan Hüseyin Köksal ise konuşmasında, makamdan güç alan değil, geldikleri makama güç katan, orayı aktifleştiren, varoluş amacına hizmet eden bir anlayışla hizmet ettiklerini ve etmeye devam edeceklerini söyledi. Dört yılda birçok projeye imza attıklarını, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sesini dinleyerek onlarla beraber yürüdüklerini söyleyen Köksal, “  Memleketimizde 1960 darbesi ile başlayan 1971 muhtırası ile devam eden rahmetli Erbakan a ülkenin selayeti için ecel terlerini döktürenlerin alışık olduğu darbeye yeni nesil olarak 15 temmuz da tekrar Ülke olarak şahit olduk. Bir ülkeye Yön veren ve Çağ atlatmasını engellemek adına başbakanı demokrasiye şehit vermiş ülkeyiz Bilinmelidir ki darbeler ülkenin geleceğine ipotek koymaktır. .Vatansever Türk milleti tarafından 15 temmuz destanı yazılmış Ve Bu Uğurda Canını Veren ler başta olmak üzere Rahmetli olan başta Adnan Menderes ,Alparslan Türkeş ,Erbakan ve  Muhsin Yazıcıoğlu’na Allahtan rahmet diliyorum” dedi.

Aldanan da olmadık, aldatan da. Yaptığımız her proje, üyelerimiz ve teşkilatımızla ortak kararlaştırdığımız çalışmalardır. Başarımızın sırrı, teşkilatımızla bir ve beraber olmaktan geliyor. Bu teşkilatın mensubu olan başta yönetim, denetim, disiplin kurulları ve komisyon başkanlarımıza teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.

Akabinde “4 yılda 100’e  yakın proje ile yaklaşık 1200 çocuk giydirme, okul dönemi kırtasiye yardımı kimsesiz çocuklara bisiklet kampanyası gibi çok özel projeler yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.

 Sağlık camiasının en temel sorunları üzerine sizlerin huzurunda sesleniyorum artık sağlık teşkilatında döner sermaye kalmamıştır

 Acil olarak döner sermaye sisteminden kurtulup bizleri fabrika gibi her ay fatıra hedefleri hesabından kurtulmak istiyoruz

Asker gibi polis gibi her ay aldığımız maaşların sabit olması son on yılda eşdeğerimizin olan devlet memurları arasında ki maaş farkını yetkilerin görmesini temenni ediyor ve bunun için çalışacağımıza buradan söz veriyorum
 Önlemeyen sağlıkta şiddet için caydırıcı önlemler alınmasını istiyoruz

Ülkemizin zor günlerden geçtiğini asla amacımızın para olmadığını anlamakta güçlük çeken üst düzey bürokratlarımızı da ayrıca tebrik ediyorum. bizler 2023, 2053, 2071 hedefleri konan büyüyen Türkiye’den refah ve huzur hakkımızı isterken büyüyen pastadan payımızı istiyoruz1 dedi.
 
Ak Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan da yaptığı konuşmada, sağlık çalışanlarının sorunlarının hükümet tarafından çözülmeye devam ettiğini ve çözüm üretmeye devam edeceklerini söyledi. Burada dile getirilen eleştiri ve talepleri notları arasına aldıklarını belirten Çalışkan, Ak Parti iktidarında sağlık çalışanlarının özlük haklarını geliştirmenin yanı sıra sağlık hizmetlerinin sunumunda da büyük bir başarı sağladığını dile getirdi.

Tek liste ile gerçekleşen seçimi Hasan Hüseyin Köksal tekrar kazanırken, yönetimde ise; Nebi Kascı, Ömer Gezer, Galip Özsarı, Hüseyin Demir, Züleyha Eryiğit, Hasan Gökçe yer aldı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat