alexa
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

Gençler hiç unutmayın

Videoyu Aç Gençler hiç unutmayın
A
a

AK Parti Milletvekili Nabi Avcı: Bu meydan, bundan 58 yıl önce, 26 Mayıs 1960 günü şu balkondan merhum şehit Başbakanımız Adnan Menderes’in konuşma yaptığı meydandır. Gençlerin bunu hiç unutmamasını, 26 Mayıs 1960’ı ve 15 Temmuz 2016’yı hatırlamaları için özellikle söylüyorum

Şehitler anıldı
FETÖ tarafından 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen hain darbe girişiminin ikinci yılında 251 şehit ve 2 bin  193 gazi tüm Türkiye’de olduğu gibi Eskişehir’de de çeşitli etkinliklerle anıldı.Vilayet Meydanı’nda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü adıyla etkinlik düzenlendi.

Meydanda omuz omuza
Meydan binlerce vatandaşın akınına uğradı. Ellerindeki Türk bayraklarıyla omuz omuza duran halk, darbe girişiminin ikinci yılında bir kez daha birlik mesajı verdi. AK Parti Milletvekili Nabi Avcı konuşmasında 1960 yılında yaşananları ve 15 Temmuz’u hatırlatarak gençlere seslendi. 

Fetullahçı Terör Örgütü tarafından 15 Temmuz 2016 yılında gerçekleştirilen hain darbe girişiminin ikinci yılında 251 şehit ve 2 bin 193 gazi tüm Türkiye’de olduğu gibi Eskişehir’de de çeşitli etkinliklerle anıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren Vilayet Meydanı’nda hummalı bir çalışma başlatıldı. Güvenlik önlemlerinin de alındığı meydanın dört bir yanı ay yıldızlı bayraklarla donatıldı. Belediyeler ve sivil toplum kuruluşları tarafından Vilayet Meydanı’ndaki belirlenen noktalara stantlar kurularak vatandaşlara ikramlarda bulunuldu.

BÜYÜK KATILIM
Program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Çarşı Camii İmamı Neşet Kaptan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından İl Müftüsü Bekir Gerek kürsüye çıkarak dua etti. Programa; Vali Özdemir Çakacak, AK Parti Milletvekilleri Nabi Avcı, Harun Karacan, Emine Nur Günay, MHP Milletvekili Metin Nurullah Sazak, İYİ Parti Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Kapıcı, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, askeri ve mülki erkan, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı. Programda yapılan konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’daki Şehitler Köprüsü’nden yaptığı konuşma da meydandaki vatandaşlar tarafından ekranlardan takip edildi. Alanda Mithat Körler, Orhan Hakalmaz, Esat Kabaklı ve Azerin sahne aldı. Etkinlikler sabaha kadar sürdü. 

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Programın açılış konuşmasını AK Parti İl Başkanı Murat Özcan yaptı. Özcan darbe girişiminin önlenmesinde halkın en büyük rolü oynadığını ifade ederek, “ Halkımızla beraber olduk. Ve canlarıyla bunun altına imzalarına atan şehitlerimizin sayesinde oldu. Onları rahmetle minnetle anıyoruz” dedi. MHP İl Başkanı İsmail Candemir ise, “Biz ne makam ne mevkii nede ölümle korkutabilirler. Buradan zavallılara haykırıyoruz. Vatan millet, ülke şehadet diyoruz Ne Mutlu Türküm Diyene” diye konuştu.

MİLLET PAYİDAR KALACAK
BBP MKYK Üyesi Ahmet Namık Akdoğan şunları söyledi: Şerefli, onurlu, gözbebeğimiz, TSK’nın emniyet mensuplarının aziz şerefli her Türk gencinin gıpta ile baktığı şerefli elbiselerini giyerek alçakça planlar yaparak 15 Temmuz’da TBMM’ye, özel harekatımızın bağlı bulunduğu yere silahlar sıkarak, bombalar atarak, alçakça girişime milletimiz gerekli hassasiyeti ortaya koyarak karşı çıkmıştır. Bu millet ilelebet payidar kalacaktır. Eskişehir bundan sonra da demokrasiye sahip çıkacaktır.” 

YEDİ DÜVELE GÖSTERİLDİ
MHP Milletvekili Metin Nurullah Sazak: “15 Temmuz 2016’da Türkün Türk’ten başka dostu olmadığı ve birlik ve beraberlik içerisinde olarak yıkılmayacağını yedi düvele göstermiştir. Tüm şehitlerimizi rahmetle yad eder, yüce milletimin var olması dileğiyle saygılar sunarım” 

15 TEMMUZLAR YAŞANMAYACAK
AK Parti Milletvekili Emine Nur Günay: 15 Temmuz bir milletin ellerinde bayrakları kalbinde iman gücü gönlünde vatan sevgisiyle nasıl cevap verdiğinin gecesidir. Bir daha 15 Temmuz’lar yaşanmayacak. 15 Temmuz’da liderinin bir talimatıyla ülkesine sahip çıkan millet 24 Haziran’da da liderimizin arkasındayız diye tüm dünyaya bu mesajı verdi. Allah bir daha bize 15 Temmuzları yaşatmasın. 

O GECENİN GERÇEK KAHRAMANLARI
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan: Milletimiz Cumhurbaşkanımız Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım’ın talimatı ile meydanı doldurmuşlardır. Alçaklara geçit vermemişlerdir. O hain geceye ve sonrasındaki yaşananlara baktığımızda milletimizin önünde hiçbir gücün duramayacağını bir kez daha yüce milletimiz göstermiştir. Eskişehir’de ise kalkışmanın olduğu gece, o zamanki İl Başkanımız Dündar Ünlü ile partimize giden, Yunus Emre Caddesi hınca hınç dolduğu ve milletimizin Cumhurbaşkanına sahip çıktığını hep beraber gördük. O gecenin gerçek kahramanları sizlersiniz.

DİRİLİŞ DESTANI
Vali Özdemir Çakacak: 15 Temmuz 2016 büyük Türk milletine bağımsızlığımıza 2023 hedeflerimize mazlum milletlerin sesi olma, demokrasimize yönelik bir işgal girişimidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, başkomutanımızın, başkanımızın çağrısı ile sokaklara çıkarak namluların tankların helikopterlerin, uçakların karşısına dikilerek, TSK’nın şerefli personeliyle kahraman polislerimizle birlikte bu kanlı girişimi akamete uğratmıştır. Ne mutlu ki milletimiz o hain darbe girişimini boşa çıkardığı gibi demokrasi, diriliş destanı yazdı. 

Adnan Menderes'i anlattı
AK Parti Milletvekili Nabi Avcı: Eskişehir’in yapılan programlarda farklı bir noktada bulunduğuna dikkat çekti. Avcı “bütün Türkiye’de bu anma törenleri yapılıyor. 15 Temmuz şehitlerimiz anılıyor. Ama Eskişehir’de bu gecenin başka bir anlamı daha var. sadece tarih olarak değil, mekan olarak da bu gece burada biz Eskişehir olarak bir farka daha işaret ediyoruz. Bu meydan, bundan 58 yıl önce, 26 Mayıs 1960 günü şu balkondan merhum şehit başbakanımızın Adnan Menderes’in konuşma yaptığı meydandır. Ama bu meydan aynı zamanda 58 yıl önce 26 Mayıs 1960 tarihinde bu balkondan konuşan başbakanımızın hoparlörün kabloları kesilerek konuşmasının engellendiği meydandır. Eskişehir için askeri darbelerin bir askeri darbeye maruz kalmanın direnmenin, anlamı çok farklıdır” dedi. 

GENÇLERE ÇAĞRI YAPTI
Avcı şöyle devam etti: “Onun için siz bu gece geçen yıl yine bu gece bu meydanda toplanarak aynı zamanda şehit başbakanımızın Adnan Menderes’e şehit bakanlar, Fatih Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan’a da borcumuzu bir nebze de olsa gecikerek de olsa ödeme gayretinde olduğumuz için buradayız. Bu gençlerin bunu hiç unutmamasını 26 Mayıs 1960’ı ve 15 Temmuz 2016’yı hatırlamaları için özellikle söylüyorum. O gece devletine sahip çıkan TSK’nın şerefli mensuplarına bütün kamu görevlilerine medyamıza basınımıza hangi siyasi görüşte olursa olsun, F16’lılarla tehditlerine rağmen yayınlarını sürdüren basın kuruluşlarına şükranlarımızı arz ediyorum.”  

 
Kaynak : Anadolu Gazetesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat