alexa
Eskişehirspor'a destek ol, SMS gönder

ETO: Konuyu yargıya taşıyacağız

Videoyu Aç ETO: Konuyu yargıya taşıyacağız
A
a

Ticaret Odası yaptığı yazılı açıklama ile son dönemde ETO Başkan adayı Erdoğan Tekgöz’ün Seyitgazi’deki alan, hepgeleceksin.com ve araç alımı başta olmak üzere birçok proje hakkındaki iddialarına yanıt verdi. Açıklamada Tekgöz’ün iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtilirken ortaya atılan bu iddiaların oda ile üyeleri karşı karşıya getirebileceği ifade edildi.

Ticaret Odasının faaliyetlerini kamu kurumu niteliğinde sürdürdüğü belirtilen açıklamada ETO başkan adayı Erdoğan Tekgöz’ün ESTV’de 2017 yılında yapılan çalışmalar için yayımlattığı faaliyet raporu için “Nerede basıldı bunlar? Ankara basıldı. Eskişehir’de basılacak hiçbir tane matbaacımız, hiçbir tane üretecek bu işi yapacak adamımız kalmamış demek ki. Biz nasıl Eskişehir Ticaret Odası’yız? ” ifadelerini kullandığı ifade edildi. ETO’dan yapılan açıklamada bu ifadelerin gerçeği yansıtmadığı, “Odamız tarafından 5174 sayılı kanunun 19. maddesi gereğince bastırılan ve 2017 yılına ait faaliyetlerimizi içeren faaliyet raporu, yapılan ihale neticesinde şehrimizdeki bir firmaya bastırılmış, fatura karşılığı da ödemesi yapılmıştır. Bu ödeme karşılığı olan banka dekontu, sözleşme ve belge de mevcuttur” ifadeleriyle açıklandı. Açıklamada, odadan, üyelerin herhangi bir şekilde iş alamaması iddiası için  “Tekgöz, ‘Bu örnekleri çoğaltalım, Daha bu akşam yaşadım örneğini. Ticaret Odası’ndan iş alan matbaacı esnafımız yok’ şeklinde ifadeler kullanmıştır. Ancak bu açıklamalar da ne yazık ki gerçek dışıdır. Örneğin Odamız tarafından 2017 yılında sadece baskı ve yayın işleri için 17 ihale yapılmış, bu ihalelerden 15’i Eskişehirli firmalara verilmiştir. Bu ihalelerden birinde 39 bin 375 Türk lirası gibi büyük bir fark olduğu, bu farka rağmen Eskişehirli firmanın tercih edilmesinin kamuoyu nezdinde ve hukuken  açıklamayacağı için şehir dışından bir firma tercih edilmiştir. Diğerinde ise teknik koşullar nedeniyle şehir dışındaki firmaya verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

ÇELİŞKİLİ VE TUTARSIZ
Açıklamada Erdoğan Tekgöz’ün Seyitgazi Yolu üzerindeki yer ilgili tasarruf şekli hakkındaki iddialara da cevap verildi. Tekgöz’ün, “Seyitgazi Yolu Üzerindeki yerimiz var. Aldığımızda tarlaydı. Bugün de yine tarla. Değişen bir şey olmadı” iddiaları “Tekgöz 21 Şubat tarihinde şehrimizin bir başka televizyon kanalı olan Kanal 26’da  ‘Bildiğimiz gibi Seyitgazi yolunda bir yerimiz var. Ticaret Odası’nın yeri.  25 binlik planlarda maalesef orası bugün tarlaya döndürüldü. Bunu buradan iddia ediyorum, mevcut arsamız maalesef tarlaya çevrildi’ ifadelerine yer verdi ancak ESTV’de Ticaret Odası’nın yerinin alındığında tarla olduğunu ve halen tarla vasfını taşıdığını ve değişen bir şey olmadığını vurgulamıştır. Tekgöz’ün çelişkili, tutarsız ve gerçeği yansıtmayan ifadelerini kamuoyunun ve üyelerimizin takdirine bırakıyoruz” şeklinde cevaplandı. Erdoğan Tekgöz’ün hepgeleceksin.com sitesinin Bursalı bir firmaya yaptırıldığı iddiasına da açıklamada yer verilerek, “Tekgöz’ün bu ifadeleri de tamamı ile gerçek dışı, üyelerimizi ve kamuoyunu yanıltacak niteliktedir. Çünkü bu projenin tamamı da Eskişehirli bir firmaya yaptırılmış, resmi olarak faturası ve belgesi bulunmaktadır” denildi.

BİZ HİÇ ARAÇ ALMADIK
ETO Başkan adayı Tekgöz’ün mevcut oda yönetiminin aldığı arabaları şehir dışından aldığı iddiasına ise “Odamıza en son araç alımı 1 Temmuz 2013 tarihinde, daha önceki yönetim kurulumuzun kararı ile Odamız bünyesine kazandırılmıştır.  Daha sonraki yıllarda mevcut yönetimin tasarruf tedbirleri dolayısıyla odamıza hiç araç alınmamıştır” şeklinde cevap verildi. Açıklamada, Tekgöz’ün “Müze yapıldı. Hazır bir müzemiz vardı zaten. Büyük bir yatırım, büyük bir güç olmadı. O zaten yapılmıştı. Hazırdı” ifadelerin kullandığı ancak Tekgöz’ün bu açıklamaları da gerçek ile örtüşmediği “ETOMÜZE’nin hayata geçirilmesi için 26 Ağustos 2014 tarihi ile yönetim kurulu kararı alınmış, müze çalışmaları Nisan 2017 yılında tamamlanmış, Mayıs 2017’de faaliyete geçirilmiştir” ifadeleriyle açıklandı. Yine Erdoğan Tekgöz’ün ESTV’deki ETO tarafından yaptırılan Fuar ve Kongre Merkezi için alınan hibelerin, kentin ekonomisine herhangi bir katkı sağlamadığı iddiasına “Fuar ve Kongre Merkezi sayesinde yaklaşık 16 Milyon TL’lik hibe kent ekonomisine kazandırılmıştır” şeklinde cevap verildi. Açıklamanın son kısmında ise “Bilgi kirliği oluşmaması, sayısı 16 bin 500’ü aşan üyelerimizin gerçekleri bilmesi gerekmesi nedeniyle, gerçek dışı ve odamızı zan altında bırakacak ifadelerin devam etmesi durumunda yasalar çevresinde hareket ederek tüm kanuni haklarımızı kullanarak konuyu yargıya taşıyacağımızı, kamuoyuna ve camiamıza önemle duyururuz” ifadelerine yer verildi.
 
1000
icon
Ahmet 20 Mart 2018 10:41

Kurum hafızasını bilmeden tepeden inme adaydan ne bekleniyordu ki? Yaşan dolan yapılanı kötüleme. Bunların cevabını 7 Nisanda üye bir tokat gibi çarpacak!!

0 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat