alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehirspor taraftarına büyük haksızlık!

Videoyu Aç Eskişehirspor taraftarına büyük haksızlık!
A
a

Eskişehirspor taraftarına şok sözler... Meclis Genel Kurulu’nda geçtiğimiz gün ele alınan Sporda Şiddet ve Düzensizliğin önlenmesine dair kanun teklifi görüşmelerinde Eskişehirspor ve Eskişehirspor taraftarı tartışması damga vurdu.

Eskişehirspor haberleri

CHP Milletvekili Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, yasanın getirilmesine gerekçe olarak Eskişehirspor taraftarlarını örnek gösteren AKP’li Osman Aşkın Bak’a tepki göstererek “Eskişehirspor ve şiddet asla yan yana getirilemez” dedi.

Asla kabul etmiyoruz”

Utku Çakırözer, Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmasında “Eskişehirspor ve muhteşem taraftarımız asla şiddetle yan yana getirilemez. Bu gerekçeyi bizler asla kabul etmiyoruz” derken, Süllü ise AKP’li Bak’ın Eskişehirspor taraftarlarından özür dilemesi çağrısında bulundu. Çakırözer, görüşmeler sırasında Eskişehirspor için destek de isteyerek, “ Statları terbiye etme ve vatandaşı fişleme arayışları yerine gelin spor kulüplerinin ekonomik olarak güçlendirecek adımlarının atılmasına ve yaşatılmasına destek olun” dedi.

Yaşanan olayları gerekçe gösterdi

Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine dair kanun teklifi görüşmelerine Eskişehirspor taraftarı tartışması damga vurdu. Kanunu Meclis’e getiren eski Spor Bakanı Osman Aşkın Bak Eskişehir’de oynanan Konyaspor- Başakşehirspor maçı ile Antalya’da oynanan Göztepe Eskişehirspor maçlarında yaşanan olayları gerekçe gösterdi.

Taraftar sahaya iniyor”

Eski Bakan Bak, “ Bu yasanın getirilmesiyle alakalı ‘Niye şimdi bu zamanı seçtiniz?’ diye ifadeler var. 2017 yılı Mayıs ayı, Türkiye Kupası finali, Eskişehir, Konyaspor-Başakşehirspor maçı; taraftarlar sahaya iniyor, güvenlik kuvvetleri oraya müdahale etmekte zorlanıyorlar. Ardından, bir hafta sonra Antalya’da Eskişehirspor-Göztepe maçı; o müsabakaya giden taraftar kafilesinden bazı örnekler var. O gecenin final maçından: Evet, taraftar otobüsünde giderken, görüyorsunuz, pompalı tüfek, satır, maytap vesaire vesaire… Bakıyorsunuz, silah... Taraftar kitlesi, gene Göztepe-Eskişehir üzerinde... Bakın, resimleri burada” dedi.

Çakırözer’den sert tepki

CHP Eskişehir Milletvekili Çakırözer ise eski Bakan Bak’a sert tepki göstererek şu yanıtı verdi: “ Hem Eskişehir'imiz hem de Türkiye'nin gözbebeği Eskişehirspor taraftarımız asla ve asla şiddetle yan yana getirilebilecek bir şehir, bir taraftar değildir. Bizler bu yasanın Meclis’e getirilmesine gerekçe olarak muhteşem Eskişehirspor taraftarının gösterilmesine sonuna kadar karşıyız” dedi. Milletvekili Süllü ise AKP’li Bak’ın Eskişehirspor taraftarlarından özür dilemesi çağrısında bulundu.

Es Es için destek istedi

Utku Çakırözer görüşmeler sırasında maddi zorluklar içinde olan Eskişehirspor için de destek istedi. Statları terbiye etme ve vatandaşı fişleme arayışları yerine spor kulüplerinin ekonomik olarak güçlendirecek adımlarının atılması gerektiğine ve sporu siyasetin etkisinden tamamen çıkaracak kanunların konuşulması gerektiğine vurgu yapan Çakırözer, Eskişehirspor’un içinde bulunduğu sıkıntıları aktardı, Eskişehirspor’a maddi destek istedi.

Özgürlük alanlarını kısıtlamak”

Konuşmasına devam eden Çakırözer, “Bu yasa ile amaç on binlerce sporseveri müsabakalardan, spordan uzak tutmak. Amaç Eskişehir'in Nefer'ini, Altes'ini cezalandırmak, ‘Güvenlikçi önlem getiriyoruz’ diyerek aslında özgürlük alanlarını kısıtlamak” dedi. Çakırözer şu değerlendirmelerde bulundu: “Futbol demek sadece Passolig çıkarmak değil, sadece vatandaşı fişlemek demek değil. Bakın, Passolig kartlarının fiyatı yedi yılda yüzde 300 artmış. Kulüplerin vergi ve prim ödemeleri yüzde 300 artmış ama kulüplerin yegâne geliri Spor Toto gelirleri artmıyor. Burada bunları konuşalım”

Takır takır yüreğiyle oynuyor”

Eskişehirspor’dan örnek veren Çakırözer, “Örneğin Siyah-Kırmızı renkleriyle "Anadolu Yıldızı" olarak yıllarca statlarda fırtına gibi esen vefakâr taraftarının ünü ülke sınırlarımızı aşan, futbolun sadece İstanbul'dan ibaret olmadığını herkese gösteren Eskişehir Sporumuz zor bir dönemden geçiyor. Transfer yasağının aşılamaması, kulüp lisansının alınamaması, puan silme cezası, yaşanan maddi kriz ve milyonlarca lira borçla Eskişehirspor zor koşullar altında ama buna rağmen yılmıyor, pes etmiyor; gerekirse altyapı topçularıyla sahaya çıkıyor, takır takır yüreğiyle oynuyor” dedi.

12 milyon lira temlike gidecek”

Çakırözer, “Federasyondan, Spor Toto'dan gelen para temlike gidiyor. Bu sezon 12 milyon lira gelecek, tamamı temlike gidecek. Kulübün elinde 1 kuruş para yok. Ya ne yapılabilir? Bakın, borcunu ödeyemeyen vatandaşlarımızdan bile maaşının belli bölümü kesiliyor. Hayatını sürdürebilmesi için kalan bölümünü kullanmasına imkân veriliyor. Kulüplerin yaşayabilmesi için gelirlerinin hiç olmazsa üçte 1'i ya da dörtte 1'ine dokunulmamasını sağlayacak bir düzenleme burada yapılmalıdır” diye konuştu.

Futbol ateşi çok canlı”

Konuşmasının son bölümünde futbol kulüplerinin yayın gelirlerine de değinen Çakırözer, “Eskişehirspor'umuzun bir sezonda oynayıp alabileceği parayı Süper Lig takımları bir maçta alıyor. Oysa Anadolu'nun dört bir yanında futbol ateşi çok canlı. Geçtiğimiz sezon Galatasaray-Beşiktaş maçını 27 bin seyirci izlerken aynı hafta Eskişehirspor-Denizlispor maçını 26 bin kişi izlemiş. Anadolu'daki heyecana bakın ama gelirlere gelince arada uçurum var. Oysa biz? Biz de saha kirası veriyoruz, biz de deplasman masrafı yapıyoruz, kamp masrafı yapıyoruz” çağrısında bulundu.

 

Kaynak : Anadolu Gazetesi
1000
icon
Aliş 7 Temmuz 2019 00:55

Adam yalanmı söylemiş , malumu ilan etmiş öyle değil mi ? Kendini beğenen bu seyirci maç başlarken rakip takım sahaya çıkınca yuhalayıp ana avrat küfür edilen yer neresi. Tam 50 yıldır es es'in maçlarına giderim malesef bu böyle , hayır değil demekle olmuyor ama öyle öyle öyle. Kendi futbolcusuna bile dümdüz giden kim doğruyu ölüncemi söyleyeceğiz .

5 4 Cevap Yaz
Kadir 6 Temmuz 2019 22:53

İstanbul takımlarından da örnek vermişler mi..Mesela ,Cincon mesela Eziktaş veya Fenerbostanspor taraftarından örnekler çok..Neden sadece EsEs..

2 4 Cevap Yaz
bilek26 6 Temmuz 2019 16:46

Gündemi yitirmeyin gündem Volkswagen fabrika yatırımının Eskişehir' e yapılmasıdır. Evlatlarımızın ve tabiiki de Eskişehirsporun geleceğidir bu yatırım. Enerjimizi aklımızı dağıtmalarına müsaade etmeyin. Belli ki firma yatırımını şehrimize yapmayı yeğliyor zaten aklın yolu bir lokomotifte Devrim otomobili de burada yapıldı , esas gündem bu, millet vekillerinin ve şehrin ileri gelenlerinin esas uğraşı da bu olmalı.

2 1 Cevap Yaz
EsEs 6 Temmuz 2019 16:39

EsEs tarafatrı öyle sevmiş.Çatlayın.patlayın.

1 2 Cevap Yaz
Davut 6 Temmuz 2019 16:37

İstanbul takımlarından örnek gösterinde görelim. EsEs zor durumda..Maddi sıkıntıları var.Şehri idare edenler syrediyor. yani sahipsiz görünüyor. Yani vurun abalıya....Yalnız unutmayın arkasında taraftarı var.Hani bir tarafa not alanlar vardır.

2 2 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat