alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehirliler TOKİ’yi Kazım Kurt’a şikâyet etti

Videoyu Aç Eskişehirliler TOKİ’yi Kazım Kurt’a şikâyet etti
A
a

Eskişehir'de Erenköy TOKİ Blokları’nda oturan vatandaşlar, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret ederek, TOKİ’yi Başkan Kurt’a şikâyet etti.

Eskişehirli misafirlerini Odunpazarı Belediyesi Meclis Salonu’nda konuk eden Başkan Kurt, vatandaşların sorunlarını dinleyerek, notlar aldı. Belediye personeline yaşanan sorunların çözümünün araştırılması için talimat veren Başkan Kurt, gereken desteği vereceğini söyledi. 

Erenköy TOKİ Bloklarında oturan yaklaşık 100 kişi Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Misafirlerini Odunpazarı Belediye Meclis Salonu’nda ağırlayan Başkan Kurt, vatandaşlar ile yakından ilgilendi. TOKİ’de yaşadıkları sorunları Başkan Kurt’a anlatan vatandaşlar, Başkan Kurt’tan yardım istedi. Başkan Kurt, yaşanan sorunların çözüm yollarının araştırılması için belediye personeline talimat verdi. 

“TOKİ BİZE VERDİĞİ SÖZLERİ YERİNE GETİRMEDİ”

 TOKİ’nin daire alırken kendilerine vaat ettiği projeyi hayata geçirmediğini söyleyen vatandaşlar, “Projede var olan Okulu, camileri, düğün salonu ve park yapılmadı. Market yok. Kültür merkezi, kapalı pazaryeri yok. TOKİ’ye bunların neden yapılmadığını sorduğumuzda da Odunpazarı Belediyesi engelliyor diyorlar” dedi. 6 yıldır apartmanların TOKİ tarafından yönetildiğini belirten vatandaşlar, binaları artık kendilerinin yönetmek istediğini vurguladı. TOKİ’nin kendilerine verdiği sözü yerine getirmediğinin altını çizen vatandaşlar, çevre 

düzenlemesi yapılmadığını söyledi.  Merkezi doğalgaz sisteminden, uydu antenine, site  yönetimine, aylık ödedikleri aidatlara kadar yaşadıkları tüm sıkıntıları Başkan Kurt’a anlatan vatandaşlar, kendilerini dinlediği, sorunlarına çözüm yolları aradığı için Başkan Kurt’a teşekkür etti. 

“TOKİ’NİN ODUNPAZARI BELEDİYESİ ENGELLİYOR SÖZLERİ DOĞRU DEĞİL”

Konuyla ilgili konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, TOKİ’nin vatandaşa söylediği projeleri Odunpazarı Belediyesi engelliyor sözlerinin doğru olmadığınım altını çizen Başkan Kurt, “TOKİ ile bir sözleşme yaptınız. Bu sözleşmeye göre oraya güzel güzel binalar yapılacaktı. O binaların cami, okul, park, bahçe, kültür merkezi, pazaryeri,  alışveriş merkezi, dinlenme merkezi, spor merkezi gibi sosyal donatıları olacaktı. Orada yaklaşık 10 bin kişi yaşıyor. Odunpazarı Belediyesi TOKİ ile bu işlere başladığında biz yönetimde değildik, başka arkadaşımız vardı. Projeleri bizim engellediğimiz ile ilgili söylenenlerin hepsi tamamen yalan. Bizim böyle bir yetkimiz yok. TOKİ; gecekondu önleme kanununa göre, burayı ben gecekondu önleme bölgesi ilan ediyorum dedikten sonra, belediyelerin bütün yetkileri TOKİ’ye geçiyor. Ben buraya okul, cami yapabilir miyim diye bize sormaz. Kendi projesini yapar, burada da böyle oldu. Projeyi yaptı, uygulamaya geçti. Sonra da size teslim etti. Güç meselesi bu iş. Yoksul, gariban vatandaşımız karşı çıkamıyor. Bu nedenle de sizlere eksik teslim etti” 

“TOKİ KÖTÜ BİR MÜTEAHHİT”

TOKİ’nin kötü bir müteahhit olduğunu vurgulayan Başkan Kurt, TOKİ’nin arsaya, projeye, belediyeye para vermediği; vergi ödemediği için normal müteahhidin 10 liraya mal ettiği şeyi 5 liraya mal etmesi gerektiğine dikkat çekti. Bu nedenle de TOKİ’nin ucuz konut yaparak yoksullara vermesi gerektiğini söyleyen Başkan Kurt, TOKİ’nin bunu unuttuğunu kaydetti.  Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “TOKİ, İstanbul’da boğazda yalı yapıyor; milyon dolara ev satıyor. Buna alıştığı için de Eskişehir’den aldığı para az geliyor. Yanlışın esası burada, sistem kötü, ama ne yazık ki mevcut da yapılmış yaklaşık bin 500 de konut var. 

Bu konutların sorunu var. TOKİ sözleşmede var olduğu halde bu eksiklikleri neden tamamlamıyor? TOKİ’nin sizinle yaptığı sözleşmeleri ben biliyorum. O sözleşmelerde 5 yıl sonra kaç lira taksit ödeyeceğiniz yazmıyor, bu yanlış. TOKİ, borçlar bitmeden site yönetimini de vermiyor. İstanbul’dan getirdiği şirketin yöneticileri ile burayı yönetiyor. Bu da pahalı, normal şartlarda siz kendi kendinizi yönetseniz, buradan daha az bir bedelle çıkarsınız.” 
 
Başkan Kurt, konuşmasının ardından konu ile ilgili personeli görevlendirerek vatandaşların sorularının cevaplanmasını sağladı. Sorunların çözümünün araştırılması için belediye personelini görevlendiren Başkan Kurt, Odunpazarı Belediyesi olarak vatandaşlara gerek desteği vereceklerini ifade etti. 
1000
icon
Elitçiiiiiiiiiiiii..................... 10 Ekim 2019 00:23

DKC Özür dilerim sen haklısın ben at gözlüğü takmışım . Son beş yıl içinde 81 ilin 45-50 'sini bizzat görmüş gezmiş birisi olarak at gözlüklerim beni yanıltmış . Yalnız mütemadiyen tek noktadan bakıp bizimkiler en iyisi diyen birisi var . Birileri denizin üstünde yürüse , buna yüzme bilmiyorlar onun için yürüyorlar diyebilen ve diyebilecek kadar akıl ve izandan yoksun birileri var ve ne yazıkki onlar kendilerini bu ülkenin sahibi zannediyorlar . Hem kendilerine ediyorlar hemde çevrelerine zarar veriyorlar . Olsun be arkadaş bizede bunlar düştü ne yapalım buda bizim bahtımızmış der geçeriz . Selam ve dua ile.........!

0 0 Cevap Yaz
Elitçiiiiiiiiiiiii..................... 8 Ekim 2019 22:20

DKC 'li arkadaş sen tokinin nasıl çalıştığını biliyormusun ? finansmanını nasıl sağlar , 81 ildeki büyük devasa projelerini biliyormusun ? Müferit bir iki olayı diline dolayıp işkembei kübradan atıyorsun . TOKİ'nin son 15 yıldaki yaptığı konutlar olmasaydı (üstelik devletten bir lira katynak kullanmadan yapmıştır) bügün kiralar ne olurdu ? Eskişehirdeki durum o konutlara sahip olan vatandaşları talihsizliği olmuştur. Belediye el değiştirmiş her konuda olduğu gibi sen ben kavgasına kurban olmuşlardır. Zaten eskişehirde işler böyle yürüyor ESKİŞEHİRSPORUN haline bakan her şeyi anlar .

6 3 Cevap Yaz
Toki'nin avukatı mısın?

Münferit olaymış,sen benim külahıma anlat.Toki'nin neyin peşinde olduğunu çok iyi bilirim.Bu yaptığı rezillik ilk değil,sadece eskişehirde mağdur yok.Başkalarının avukatlığını yaparken,azıcık araştırma yap.Mal bulmuş mağribi gibi hemen balıklama atlama.Neymiş kiralar artarmış,merak etme kiralar suriyeliler,afganlar,pakiler,iranlılar sayesinde zaten artacağı kadar arttı.Sen ben kavgası diye,eskişehirsporun durumunu örnek gösterip genelleme yapmışsın olmamış.Eskişehirsporun bu duruma düşmesinin tek sebebi,denetimsiz yönetimdir.Eses'in başında hesap ödemeden masadan ayrılanlar,denetimsizlikten yararlanıp kulübü batırdılar.Olay bundan ibaret kardeşşşş....!

1 4
Eses

Sadece Erenköy değil. Antalya Döşemealtı konutlarında teslim edilen binalarda dairelerin pissu giderleri yoktu vatandaş kendi cebinden yaptırdı. Dairelerdeki ince işçilik berbat. Evi teslim alan mutfak, banyo ve wc leri tekrar kendisi yaptırıyor. Bu Antalyada da, Balıkesirde de aynen böyle. Samsunda Toki dereyatağına konut yaptığı için selde bodrum katta yaşayan insanlar can verdi. Site işletme aidatları çok yüksek. Artan taksitler yüzünden millet müşteri bulabilse çoktan devredecek. Ancak şimdiden aylık 2000₺ leri gören taksitlerin 60 ay daha olduğunu görenler ileride ne olacağını bilmedikleri için almıyorlar. Toki bir yere proje uygulayacağı zaman proje sahası içinde bulunan konutlar, sosyal donatılar (Cami, Okul, Karakol v.s.), site içi yollar ve yeşil alanlar ile ilgili tamamen belediyeden bağımsızdır. Erenköy projesinde de Odunpazarı Belediyesi Site sınırlarının içine karışamaz.

0 1
2633 8 Ekim 2019 19:44

Kazım başkan candır

7 6 Cevap Yaz
DKC 8 Ekim 2019 18:27

Vay be,tokiye bak sen.Zaten vatandaşın ev ihtiyacı had safhadayken,hem ucuz diye vaat ver,hem en az 20bin peşinat al,hem kura çek...Yalanın böylesi olmaz,sormazlar mı adama imar izini aldığın,her türlü iskan ve ruhsat izini aldığın arsaya belediye nasıl karışabiliyor? Bu yalanı atan vatandaşı iyi keklemiş doğrusu.Şu toki varya,arkasında devlet olmasa bir hiç,hemde koca bir hiç

4 8 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat