alexa

Eskişehir yine birinci sırada!

Videoyu Aç Eskişehir yine birinci sırada!
A
a

Eskişehir yine öğrencilerin en memnuniyet duyduğu kent oldu. Öğrenci kenti Eskişehir...

Üniversite öğrencilerinin eğitim gördükleri kentten memnuniyet düzeylerini ölçmek için yapılan bir araştırma, öğrencilerin 27 şehirden memnun olduklarını, memnuniyet sıralamasında Eskişehir, Antalya ve Aydın'ın ilk üçte yer aldığını ortaya koydu.

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından Türkiye'de üniversite öğrencilerinin memnuniyetlerini ortaya koymak ve şehirlere "öğrenci dostu" olmaları yönünde katkı sağlamak amacıyla her yıl yapılan Öğrenci Dostu Üniversite Şehirler Araştırması'nın 2018 sonuçları belli oldu.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Karadağ ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Yücel yürütülen yapılan araştırma, 109'u devlet ve 63'ü vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 172 üniversitede öğrenim gören 26 bin 513 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Karadağ, yüzyüze görüşme yoluyla yapılan araştırmada verilen yanıtlara göre memnuniyet düzeyinin A+, A, B, C, D ve FF şeklinde sıralandığını, öğrencilerin toplam 27 ilden memnuniyet bildirdiğini ifade etti.

"En yüksek memnuniyet" bildirilen illerin Eskişehir, Antalya, Aydın, Çanakkale, Muğla, Tekirdağ, İzmir, Edirne, Isparta ve Bursa olduğunu aktaran Karadağ, "İlk üç sırada yer alan Eskişehir, Antalya ve Aydın'ı üniversite öğrenci başkentleri olarak değerlendirebiliriz. Eskişehir geçtiğimiz yıl yine ilk sıradaydı, Antalya ise ikinci sırada. Bu ikili sıralamada yerlerini korurken Aydın üçüncü sıraya yükseldi. Geçtiğimiz yıl A+ seviyesinde olan Ankara, Samsun ve Trabzon bu yıl bir alt sıralara geriledi." dedi.

"Yüksek memnuniyet" hissedilen illerin ise Ankara, Samsun, Balıkesir, Hatay, Trabzon, Manisa, Kırklareli ve Denizli olduğunu belirten Karadağ, "memnuniyet" hissedilen şehirlerin ise İstanbul (Asya), Giresun, Ordu, İstanbul (Avrupa), Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Adana ve Sinop illeri olduğunu dile getirdi.

9 İLDE MEMNUNİYETSİZLİK ARTTI

Prof. Dr. Yücel ise araştırmada 31 ilde öğrenim gören öğrencilerin memnuniyetsizliğinin çok yüksek düzeyde olduğunu, bu illerin Nevşehir, Kahramanmaraş, Erzincan, Adıyaman, Tokat, Kastamonu, Diyarbakır, Niğde, Uşak, Tunceli, Mardin, Osmaniye, Batman, Gümüşhane, Afyonkarahisar, Kars, Siirt, Karaman, Ardahan, Aksaray, Çankırı, Ağrı, Iğdır, Kilis, Bayburt, Bitlis, Yozgat, Muş, Şırnak, Bingöl ve Hakkari olduğunu ifade etti.

Bir önceki yıla göre öğrencilerin memnuniyetsizlik duyduğu illerde artış olduğunun gözlendiğini belirten Yücel, şöyle konuştu: 

"Geçtiğimiz yıl öğrencilerin memnuniyetsizliğinin çok yüksek düzeyde olduğu il sayısı 22 idi. Bu yıl ise bu sayı 31. Yani 9 ilde daha memnuniyetsizlik artmış durumda. Araştırmada şehirden memnuniyet değerlendirmesinde ulaşım imkanları, güvenlik, eğlence, spor, esnafla ilişkiler, öğrencilere karşı halkın tutumu, gezi imkanları, sosyal, sanatsal ve kültürel etkinlikler, sağlık sorunlarının çözümü gibi kriterler etkili."
 
1000
icon
Mehmet KILINÇ 15 Ağustos 2018 20:39

Zaten ESKİŞEHİR Öğrenci Şehridir. Bu Yıllardır böyle bilmeyen varsa Bilsin.

1 0 Cevap Yaz
latif 15 Ağustos 2018 14:27

Artık başka haber duymak duymak istiyoruz. eğer memnuniyet adalarda sosyal medyaya vidyo çekmekse . bırakın şehrimiz tercih etmesinler. şehrimiz her geçen gün mahvoluyor.

8 4 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat