alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir olası bir depremde şanslı

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir olası bir depremde şanslı
A
a

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, kente belediye başkanı olduktan sonra Eskişehir’de hazır betonu ve C25 beton sınıfını zorunlu kıldıklarını söyleyerek, “Eskişehir şanslı. Çok fazla kat yüksekliği de vermedik” dedi.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, kentin deprem dayanım durumuna ilişkin konuştu. Büyükerşen, belediye başkanı olduktan sonra yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgiler de verdi.  Başkan Büyükerşen, “1999 sonrasında yapılan bütün binalar sağlam diyemeyiz. Belediyeler artık kontrol etmiyor, edemiyor. Binlerce inşaat başlıyor aynı anda. İnşaatların kontrollerini yapı denetim firmalarına verdiler. Yapı denetim firmaları kontrol ediyor. Ama Eskişehir şanslı. Biz gelince hazır betonu, C25 beton kullanımını zorunlu kıldık. Çok fazla kat yüksekliği de vermedik. Biz yüksek kata, bitişik nizama karşı olduk hep” diye konuştu.

DESTEK VERİLMELİ

Çok konuşulan deprem mastır planının afet riskli alanlarla ilgili olduğunu söyleyen Büyükerşen, “Afet riskli alanda binaların nasıl yapılacağı önemli. O bölgeyi değerlendirmek zorunda kalıyorsunuz. Hükümet bunun farkına vardı. 2010 yılında afet riskli alanlarda bulunan evler yenilensin, yeni planlar yapılsın dedi. Biz de kabul ettik bunu. 2012’de başvurduk. Çünkü binaları yenilemek istedik. Yeniden biz afet riskli alanlara uygun plan yapıp, sağlam yerleşkeler bölgesi kuracağız dedik. Önce tamam dediler. Hükümet destek verecek dendi. Ama o bölgede yaşayan vatandaşlara hükümetin destek vermesi lazım, kredi vermesi lazım. Ya da belediyeye siz yapın, satın diyecek” şeklinde konuştu.

GÖSTERMELİK YAPTILAR

“AKP hükümeti önce iyi niyetle başladı ama sonra paraları kalmadığı için işler değişti. Başka bazı şehirlerde göstermelik yaptılar” diyen Büyükerşen, “Biz imar planını çizdirdik İstanbul Teknik Üniversitesi’ne. 1/5 binlik planları yapınca bunu hükümete yani Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na gönderdik. Bakanlık önce olur diyecek ya da belediye kaynak bulup yapacak ya da müteahhit yapacak burayı. AKP hükümeti önce iyi niyetle başladı ama sonra paraları kalmadığı için işler değişti. Başka bazı şehirlerde göstermelik yaptılar. 17 hektarlık yeri yıkıp yapacağız dedik bakanlığa. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu yetersiz, biraz daha büyütün dedi. 56 hektara çıkardık. Ama kudretimiz, gücümüz yok. 56 hektarlık yeri gönderdik ama bize cami, ağaç, sosyal donatı yerleri yetersiz dediler” ifadelerin kullandı.

ŞEHİR SIKIŞMIŞ DURUMDA

Deprem bölgesinden şehre gelen vatandaşlara destek olunması gerektiğinin altını çizen Büyükerşen, “Buranın yerleşik bir kültürü var. Hatta Osmanlı’dan bugüne kadar gelen bir kültür var. Deprem bölgesindeki insanların da bir kültürü var ama buraya uyum sağlaması da önemli. Yaşam tarzı, tiyatro, konser anlayışı, sanat anlayışı vs. Göçlerle beraber hükümet belediyeleri yüksek imarlı yapılar yapmaya izin vermeye zorlayacak. Eskişehir’in mevcut yapısı en fazla 4 kat. Ama Eskişehir’in çevresindeki boş alanları ova ilan ettiler. Ovada da şehircilik yapılamıyor. Şehir sıkışmış durumda. Uzak yerlerde şehircilik yapmak zorunda kalınacak” dedi.
 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
gerçeği bu 2 Mart 2023 23:08

Batı kentin devamını niye imara açtınız orada zemin çok mu sağlam orası ekilebilir arazi değil mi biraz tutarlı olmak lazım

0 0 Cevap Yaz
Mühendis bey 2 Mart 2023 11:48

Şehrin yarısı bitişik nizam

0 4 Cevap Yaz
eses 2 Mart 2023 11:12

başkan şehrimizin uygun olan zeminli bölgesini imara açıp hızlı bir şekilde o bölgeye evler yapıp şehrimizin riskli olan binalarını yapmış olduğumuz bölgeye taşıyıp riskli binaları hızlı bir şekilde yıkmalı riski ortadan kaldırmalıyız demek zormu.

0 8 Cevap Yaz
Adnan 2 Mart 2023 11:11

2007 de de Emek mahallesinde Ada bazlı ve ayrık nizam yapılaşma neden reddedildi peki ? madem bitişik nizama karşısınız.

0 7 Cevap Yaz
Nurullah 2 Mart 2023 11:09

Allan vermesin ama şu an eskişehire şanslı demek için çok erken.

0 6 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat