alexa
Eskişehir Keskin Grup

Eskişehir mobilden yemek siparişinde Türkiye dördüncüsü

Videoyu Aç Eskişehir mobilden yemek siparişinde Türkiye dördüncüsü
A
a

Eskişehir cep telefonundan yemek siparişi vermekte Türkiye 4.sü oldu. Türkiye'de 68 kentte mobil üzerinden verilen 1 milyon 200 bin sipariş arasından Eskişehir 4. olurken Eskişehir’de iPhone’cular en çok burger, Android’ciler ise en çok pizza sipariş ediyor.

Eskişehir ilginç bir istatistikte Türkiye dördüncü oldu. Masaüstünden mobile geçişimizin hızlandığı bu dönemde Yemeksepeti, Android ve iPhone kullanıcılarının yemek tercihlerini merak etti ve 68 kentteki mobil kullanıcısının siparişlerini inceledi. Mobilden gelen sipariş sayılarına göre Eskişehir, en çok mobil siparişin verildiği dördüncü kent olarak dikkat çekti. Eskişehir’in mobil üzerinden verdiği 1 milyon 200 bin siparişin yüzde 54’ü iPhone’dan geldi. Eskişehirli iPhone’cular ve Android’cilerin yılın ilk 9 ayında en çok tercih ettiği lezzet burger oldu.  Eskişehir’de her iki uygulamanın kullanıcılarının en sevdiği ikinci lezzet olan pizza siparişlerinde Android’ciler ipi göğüslüyor. Eskişehir’de mobilden en çok sipariş ise 22 yaşındaki kullanıcılardan geliyor.

Mobil internetin hızlı yükselişi e-ticareti de hareketlendiriyor. Bugün Yemeksepeti’nin günlük aldığı 100 bin siparişin yüzde 76’sı artık mobilden geliyor. 2018 Eylül itibarıyla; Yemeksepeti uygulaması IOS’ta 4 milyon kez indirilirken, Android’te ise 5,6 milyon kez indirildi. 

Yemeksepeti COE’su Nedim Nahmias; “Günümüzdeki teknoloji trendlerine baktığımızda, mobil alışveriş, video içerikler, lokasyon bazlı pazarlama, kişiselleştirme gibi kavramların giderek daha yoğun bir şekilde karşımıza çıktığını görüyoruz. Yemeksepeti olarak başarımızın altında yatan en önemli nedenlerden biri yeni teknolojileri hiç vakit kaybetmeden iş süreçlerimize entegre edebilmemiz ve bu sayede kullanıcı odaklı hizmetlerimizi her an en üst seviyede tutmayı başarabilmemiz. Tüm çalışmalarımızı yaparken aklımızdan şunu hiç çıkarmıyoruz: Yemeksepeti kullanıcısının karnı aç ve kan şekeri düşük. Bu sebeple bizim için zaman çok değerli. Yemeksepeti mobil uygulaması aynı Yemeksepeti gibi, kullanıcılarımızın karınlarını en hızlı ve kolay şekilde doyurabilmesi için tasarlandı. Yemeksepeti üzerinden yapılabilen her şey mobilde de yapılabiliyor” diyor.

Eskişehir’de mobil siparişlerin yüzde 54’ü iPhone’dan

Mobil deyince malum, Android’ciler ve iPhone’cuların tatlı rekabetlerini hatırlatmaya gerek yok! iPhone ve Android kullanıcılarının mobil alışkanlıklarına dair birçok araştırma yapıldı. İki mobil kullanıcısının aralarında bazı farklar olduğunu biliyoruz. 

Yemeksepeti, Android ve iPhone kullanıcılarının yemek tercihlerini merak etti ve 68 kentteki mobil kullanıcısının siparişlerini inceledi. Mobilden gelen sipariş sayılarına göre Eskişehir, en çok mobil siparişin verildiği dördüncü kent olarak dikkat çekti.

Mobil üzerinden 1 milyon 200 bin siparişin verildiği Eskişehir’de siparişlerin %54’ü iPhone’dan %46’sı ise Android’den geldi.

iPhone’cular daha çok sipariş veriyor, daha çok harcıyor

Eskişehirlilerin mobildeki sepet tutarlarına bakıldığında ise, iPhone’cuların Android’cilere göre yemeğe biraz daha fazla harcadığı görülüyor: iPhone kullanıcıları, Android kullanıcılarına göre sepet başına ortalama yüzde 13 daha fazla harcıyor.

iPhone’cular ve Android’cilerin ortak tercihi: Burger

iPhone’cular ve Android’ciler ortak bir lezzette buluşuyor ve en fazla sipariş sayısıyla burgeri liderliğe taşıyorlar. 
Eskişehir’deki Android kullanıcılarının toplam siparişleri içerisindeki burger sipariş oranı yüzde 14 iken; iPhone kullanıcıları burgeri biraz daha seviyor ve Android’cilere göre yüzde 5 daha fazla sipariş ediyorlar. iPhone kullanıcılarının toplam siparişlerinin yüzde 19’u burger siparişlerinden oluşuyor.

Eskişehir’de pizza ve çiğ köftede Android’ciler önde

Eskişehir’de her iki uygulamanın kullanıcılarının en sevdiği ikinci lezzet olan pizza siparişlerinde Android’ciler ipi göğüslüyor. Android’ciler toplam siparişlerinin yüzde 13’ünü pizzadan yana kullanırken; iPhone kullanıcıları ise onları yüzde 3 geriden takip ederek toplam siparişlerinin yüzde 10’unu pizzaya ayırıyorlar. 
Ayrıca Anadolu topraklarından tüm ülkeye yayılan efsane lezzet çiğ köfte Eskişehir’de de mobil siparişlerde en çok tercih edilen lezzetler arasında yer alıyor. Çiğ köftesiz sipariş sipariş değildir diyen Android’ciler iPhone kullanıcılarına göre 2 kat daha fazla çiğ köfte siparişi veriyorlar. 

iPhone’cular tatlı ve kahve tutkunu çıktı

Her yaştan insanın sevdiği, mutluluk kaynağı olarak da adlandırılan tatlı, her iki kullanıcının siparişlerinde önemli bir yere sahip. Tatlı hem iPhone hem Android kullanıcılarının en çok tercih ettiği 4. lezzet oluyor.
 
Eskişehir’de kullanıcıların çikolata, dondurma ve kuru pastayı da içeren tatlı siparişleri incelendiğinde ise; iPhone’cuların tatlılara Android’cilerden daha fazla düşkün olduğu ortaya çıkıyor. iPhone kullanıcılarının toplam siparişlerinin yüzde 8’i tatlı siparişlerinden oluşuyor ve Android’cilere göre 2 kat daha fazla tatlı siparişi veriyorlar. Android kullanıcılarının toplam siparişleri içerisindeki tatlı sipariş oranı ise yüzde 4. 

Kahve siparişlerinde de iPhone kullanıcıları önde gidiyor. iPhone’cular Android’cilerden 2 kat daha fazla kahve siparişi veriyor.

iPhone’cular salata ile formunu koruyor

Eskişehir’de her iki mobil uygulamanın kullanıcıları hafif ve diyet lezzetleri siparişlerinden eksik etmezken, salatayı baş tacı ediyorlar. iPhone kullanıcıları salata çeşitlerini Android’cilere göre 2 kat daha fazla tercih ederek salataya düşkünlüklerini gösteriyorlar.

Gençler sipariş şampiyonu

Mobil siparişlere bakıldığında her yaş grubuna rastlamak mümkün. Eskişehir’de verilen siparişlerde yaş kırılımları incelendiğinde hem Android’ten hem de iPhone’dan gelen toplam siparişlerin 20-25 yaş aralığında olduğu görülüyor. Bu yaş aralığında en çok sipariş verenler ise 22 yaşında.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat