alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir Millet Bahçesi'nin maliyeti dudak uçuklatıyor!

Videoyu Aç Eskişehir Millet Bahçesi'nin maliyeti dudak uçuklatıyor!
A
a

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir'de yapılacak Millet Bahçesi'nin dudak uçuklatan maliyetini açıkladı

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’de 65 yıllık Atatürk Stadı’nın yıkılarak yerine yapılacak Millet Bahçesi’nin 48 milyon 250 bin liraya mal olacağını açıkladı. Çakırözer, “Millet Bahçesi’nin projesi 185 bin liralık ihale ile Ankaralı bir firmaya çizdirildi. Ardından yapım ihalesinin şeffaf usullerle düzenleneceği duyuruldu. Ancak bu ihale iptal edildi. Yerine açılan ihale ise pazarlık ve davet usulü düzenlendi. Yani şeffaflık ilkesi terk edilerek proje gizlendi. Bu ihaleyi de İstanbullu bir firma kazandı. Hem Eskişehir piyasasından, hem de Eskişehirlilerden kaçırılan ihalenin sözleşmesi 48 milyon 250 bin TL’ye imzalandı” dedi. Çakırözer, “İhale neden önce iptal edilip gizlendi? Eskişehir için yapılacak yaklaşık 50 milyon TL’lik bir iş neden İstanbullu firmaya verildi? Bu firmanın özelliği ne?” tepkisini gösterdi.
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Millet Bahçeleri vaadi için ilk yıkımın Eskişehir’de yapıldığını anımsatan Çakırözer, “Millet bahçesi için 65 yıllık Atatürk Stadı yıkıldı. Eskişehirlilerin anıları Millet Bahçesi projesi için yok edildi” dedi.

İLK HARCAMA 185 BİN TL
Millet Bahçesi için yapılan ihalenin yıla hikayesine döndüğünü belirten Çakırözer, “Ortada ilan edilmiş 3 ihale var. İlki bahçenin projesinin hazırlanması için. İhalenin sözleşmesi 24 Ekim 2018’de imzalandı. İstanbul’da düzenlenen ihaleyi Ankaralı bir peyzaj firması kazandı. Millet Bahçesi’nin projesi 185 bin TL’ye çizdirildi” dedi.

AÇIK İHALE İPTAL EDİLDİ
Millet Bahçesi’nin asıl ihalesine ise 7 Şubat’ta çıkılacağını ancak bu ihalenin 21 Ocak’ta iptal edildiğini belirten Çakırözer, “Bu ihale; açık, tüm firmaların teklif verebileceği şeffaf bir ihale olarak  planlanmıştı. Ancak yine İstanbul’da yapılacak bu ihale iptal edildi. İhalenin, projede değişiklik yapılacağı için iptal edildiği duyuruldu” diye konuştu.

PROJE 56 BİN 448 METREKAREYDİ
Çakırözer, “İptal edilen ihalenin dosyasına göre millet bahçesi toplamda 56 bin 448 metrekare alan üzerine kurulacaktı. İçinde yine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın vaadi olan Millet Kıraathanesi de kurulacaktı” ifadelerini kullandı.

YENİLENEN İHALE GİZLENDİ
Bu ihalenin iptal edilmesinin üzerinden  kısa bir süre geçtikten sonra yeni bir ihale dosyasının hazırlandığını belirten Çakırözer, “Bu ihale ise, 13 Şubat tarihinde düzenlendi. Fakat bu ihale pazarlık ve davet usulü ile yapıldı. Yani Eskişehir Millet Bahçesi’nin şeffaf olan ihale dosyası iptal edildikten sonra gizlendi. Kanuna göre bir ihalenin pazarlık usulü ile yapılması için şartlar belli. Doğal afet, salgın hastalık gibi ani ve beklenmeyen olayların yaşanması gerekiyor ki bu ihale pazarlık ve davet usulü ile ivedi bir şekilde yapılabilsin. Kanun bunu emrediyor. Veya yapılacak işin ‘yapım tekniği bakımından özellik arz etmesi’ gerekiyor. Yani TOKİ bu ihaleyi önce gizledi, sonra istediği firmayı davet etti, pazarlık yapıp sözleşmeyi imzaladı” dedi. Çakırözer, ihale gizli olduğu için de projenin detaylarının kamuoyu bilgisine açılmadığını kaydetti.

İHALE DE İSTANBUL’DA FİRMA DA İSTANBULLU
Eskişehir Millet Bahçesi’nin ihalesi TOKİ tarafından İstanbul’da düzenlendiğini belirten Çakırözer, “Sözleşme de İstanbullu firma ile imzalandı. Pazarlık ve davet usulü ihaleyi Ekol Yapı İnşaat kazandı. İhalenin şeffaf olmayan usullerle yapılması için ortada doğal afet, salgın hastalık olmadığına göre Millet Bahçesi’nin ‘yapım tekniği açısından özellik arz eden’ bir iş olduğuna karar verilmiş olması gerekiyor. TOKİ, yapım tekniği açısından özellik arz eden Millet Bahçesi işini hangi gerekçelerle İstanbullu firmaya verdi?” dedi.

48 MİLYON 250 BİN TL’YE MAL OLACAK
Çakırözer, “Yılan hikayesine dönen Millet Bahçesi işinin tüm ihaleleri İstanbul’da yapıldı. Projesi 185 bin liralık ihale ile Ankaralı bir firmaya çizdirildi. Ardından yapım ihalesinin şeffaf usullerle düzenleneceği duyuruldu. Ancak bu ihale de iptal edildi. Yerine açılan ihale ise pazarlık ve davet usulü ile düzenlendi. Yani şeffaflık ilkesi terk edilerek proje gizlendi. Bu ihaleyi de İstanbullu firma kazandı. Hem Eskişehir piyasasından, hem de Eskişehirlilerden kaçırılan ihalenin sözleşmesi 48 milyon 250 bin TL’ye imzalandı” dedi. Çakırözer, “İhale neden önce iptal edilip gizlendi? Eskişehir için yapılacak yaklaşık 50 milyon TL’lik bir iş neden İstanbullu firmaya verildi? Bu firmanın özelliği ne?” tepkisini gösterdi.

'ESKİŞEHİR FİRMALARINA HAKSIZLIK'
Çakırözer, "Yaklaşık 50 milyonluk inşaat, müteahhitlik ve peyzaj işinin bu şekilde gizlenmesi kabul edilemez. Eskişehir'in bu alanlarda son derece gelişmiş firmalarına güvenmemektir, haksızlıktır" dedi.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
Çakırözer, Eskişehir Millet Bahçesi projesini Meclis gündemine de taşıdı. Çakırözer, hazırladığı önerge ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un şu sorulara yanıt vermesini istedi:
“Eskişehir Millet Bahçesi’nin 7 Şubat’ta düzenleneceği duyurulan yapım ihalesinin iptaline gerekçe olarak sunulan proje değişiklikleri nelerdir? İptal edilen ihale açık usul ile yapılacakken, pazarlık usulü ile yeni bir ihale açılmasının gerekçesi nedir? Eskişehir Millet Bahçesi ihale sözleşmesinin bir İstanbul firma ile imzalanmasının gerekçesi nedir?  İhale Kanunu’nun 21. maddesinin B fıkrası uyarınca yapıldığı için  gizlenen proje dosyasının detayları nelerdir?” 
 
1000
icon
Gurbetci 24 Ağustos 2019 23:32

Yüz yildir tas üstüne tas koymayan bu necip milleti tu kaka gören zihniyet yaziklar olsun size

0 0 Cevap Yaz
Eses 21 Nisan 2019 17:26

Hamam yolu yapıldı gördük plastikler 3 5 seneye bakalım ne olacak üst geçidin plastikleri şimdiden yamuldu ona laf eden yok

4 3 Cevap Yaz
Misafir 21 Nisan 2019 16:53

Bence ne gerek vardı park bahçeye ne güzel avm yapılırdı esparka alternatif olurdu giderdik

3 1 Cevap Yaz
Ziya 21 Nisan 2019 12:40

Anadolu gazetesi ve şakşakçı yorumları tam anlamıyla iftiracı! Bu yalanlarınızla batacağınız gün yakındır.

5 4 Cevap Yaz
Hasan say 21 Nisan 2019 02:11

Hasancığım son dört yılda eskişehire yeni yapılan okulları oturda say . Yani okulda yapılıyor merak etme .

1 4 Cevap Yaz
Zafer 20 Nisan 2019 09:30

Tatlı tatlı yemenin acı acı çıkarması olur, bu Millet sizden bunun hesabını elbette soracak.

7 10 Cevap Yaz
Üstü bahçe altı otopark 20 Nisan 2019 01:52

Park lazım otoparkta lazım. O araziye ne güzel AVM. olurdu değilmi!!!!! Çok şükür ki böyle bir şey olmadı. Şehre yapılan het hizmete varım. Bırakalım eleştiriyi yapılan güzel işleri de alkışlayalım hep birlikte. Gün birlik beraberlik günü. Okul da lazım parkta lazım otoparkta lazım. Bu şehre kim katkı sağlıyorsa birlikte alkışlayalım.

2 8 Cevap Yaz
Hasan 19 Nisan 2019 22:52

50 milyona 5 tane lise yapılırdı. Yazık olmuş. Eskişehirin ihtiyacı park mı lise mi siz karar verin. Ortaokuldan mezun olan çocuk gidecek lise bulmakta zorluk çekiyor diye duyuyoruz. Müteahhit cenneti olduk ülkece.

6 26 Cevap Yaz
Başkası yaparsa 19 Nisan 2019 22:10

Büyük şehir belediyesi yapsa idi bu konu haber olacak mıydı acaba? O gün de çok pahalı ve bunun gibi eleştiri yapılır mıydı acaba? Ya da belediye bedavaya mı yapacaktı bu projeyi... Sonuçta bu millet bahçesi için malzeme tedariği büyük ölçüde Eskişehir'den buradan sağlanacak. Bırakın artık bu işleri. Şehre kazanımları gözden geçirin. Şehrimize nasıl katkıda bulunuruz bunları düşünün. Şehrimiz yerinde sayıyor yıllardır. Yatırım getirecek işlerle uğraşalım.

25 9 Cevap Yaz
Ali

50 milyona 40 bin metrekare inşaat yapılır tedrisatıyla birlikte. Yapın da ucuza yapın. Arazinin sadece 58 bin metrekare olduğunu unutmayalım. Birazcık pahalı olmuş gibi geldi. Bu parayı belediyeye verseler Yılmaz hoca bunun gibi 12 park yapardı sanki.

1 2
Hakan

Malzemenin Eskişehirden tedarik edileceğini mi zannediyorsun? İşi istanbul firmasına veren bu kadar incelik gösterir mi acaba? Hayalci olmayalım.

0 2
Ekrem 19 Nisan 2019 18:14

48 milyona ne yapılır derseniz size bir örnek vereyim. Bildiğim kadarıyla 2019 inşaat maliyetleri düşünüldüğünde bir metrekare kapalı binanın devlet hakediş fiyatı yaklaşık 1200 tl. 48 milyonu 1200 tl ye bölersek 40000 metrekare betonarme bina demek. Demek ki üstü park altı betonarme bina yapılacak. Park yeri mi olacak acaba.

1 17 Cevap Yaz
ferrroli 19 Nisan 2019 17:54

Ekol grubu hükümeti yakınlığı ile bilinen ve hükümet desteği ile son 10 yılda bu seviyeye gelmiş bir şirkettir.

2 15 Cevap Yaz
furemen 19 Nisan 2019 16:53

Madem il dışından gelip yapıyorlar,madem deli paralar alacaklar ESES e reklam versinler.Öyle üç kuruş değil!

4 15 Cevap Yaz
akp demek talan demek 19 Nisan 2019 16:49

seçimden sonra akpnin kaybettiği belediyelere bakın hepsi borç batağında bırakıp kaçtı. dün bi haber var tokat erbaa diye bi yerde 150 milyon tl borç var. tokatı komple satsan 150 bin tl etmez. kırşehirde 500 milyon tl borç var. kırşehirde ne yaptınız da bu kadar para harcadınız? eskişehiri ele geçirseler burayı da yiyip bitirirdi bu akpliler. hele o jöleli sarı çizmeli odunpazarını 2. gün satardı akpli inşaatçılara.

7 17 Cevap Yaz
Çok doğru

Tebrik ederim,çok doğru bir açıklama.RANTA İZİN YOK,TALANA İZİN YOK..hele hele o agresif başkan adayına...

2 10
Şafak 19 Nisan 2019 16:41

El insaf yahu!,hadi ihaleyi gizlediniz fakat 48 trilyona park mı yapılır vicdansızlar? Böyle böyle gidiyor türkiyenin vergileri,o paranın çeyreğinden daha az bir parayla ne parklar yapılır haberiniz var mı? Paranın kalanının nereye gideceği,kimleri zengin edeceği belli.Ondan sonra vergi kalmadı diyerek,biz çalışanlar üzerinden; yok kıdem tazminat fonu,yok bireysel emeklilik falan filan kendilerine yontup dursunlar....

6 15 Cevap Yaz
Saşkın 19 Nisan 2019 15:54

Şaşırdık mı? HAYIR!

5 15 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat