alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir Kalabak kuyruğunda

Videoyu Aç Eskişehir Kalabak kuyruğunda
A
a

Eskişehir’in ünlü Kalabak suyunun kente dağıtımı konusunda yaşanan sıkıntılar sebebi ile evlerinde susuz kalan vatandaşlar, dolum merkezinde kuyruğa girerken, sorunun neden kaynaklandığı yönünde bir açıklama yapılmaması tepki çekiyor.

Eskişehir haberleri

Çok eski ve standart dışı damacanalarla su dağıtımı yapıldığı haberleri üzerine bir süre önce Sağlık Bakanlığı görevlilerinin denetim yaptığı belirtilen dolum merkezinde bugünlerde vatandaşlar su alabilmek için kuyruk oluşturuyor. Denetimlerde bazı eski damacanalara el konulduğunu, idari para cezası kesildiği yönündeki haberler konusunda bir açıklama yapılmazken, dağıtım sıkıntısının hemen bu haberlerin ardından ortaya çıkması dikkati çekiyor.

Kalabak suyu siparişlerinin zamanında yerine ulaştırılmaması ve kent merkezinde daha önce düzenli olarak yapılan dağıtımın akması, bu tada alışan halkı adeta isyan ettirdi. Bazı vatandaşlar sipariş verdikten 4 gün sonra ellerine su ulaştığını iddia ederken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin de konuya acilen çözüm bulması gerektiği ifade ediliyor. Kalabak suyu dolum merkezinin bulunduğu yere giden ve sıraya giren vatandaşlar, buradan sularını temin etmeye çalışıyor. Aracı olan ve bu bölgeye gelen vatandaşlar su sorunları çözülürken, gelme imkanı olmayan vatandaşların ise ne yapacakları merek konusu oluyor.

"Bu sorunun miadı dolmuş damacanalardan mı kaynaklandığı konusunda açıklama bekliyoruz"
Tüketiciyi Destekleme Derneği Başkanı Süleyman Bakal, sorunun neden kaynaklandığı konusunda Eskişehir Büyükşehir Belediyesinden açıklama beklediklerini ifade ederek, "Biz Tüketici Destekleme Derneği olarak Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden bu sorunun miadı dolmuş damacanalardan mı kaynaklandığı konusunda açıklama bekliyoruz. Ayrıca Eskişehir’de Kalabak su sorununun ne zaman çözülecek bu konuda da Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bilgi vermelidir. Eskişehirliler ısrarla Kalabak suyu içmekten vazgeçmiyor. Kalabak su içmek Eskişehir’in şanındandır. Israrla Kalabak su içmeye devam edecek Eskişehirliler. Bu sorun böyle devam ederse, zamanla Eskişehirlilerin talepleri daha da görünür hale gelecek" dedi.

“Bu devirde nasıl su mağduriyeti olabiliyor?”
Su almaya gelen vatandaşlardan Muttalip Özdamare, “Kalabak suyu doldurmaya geldik. Suyumuz gelmiyor. Bu devirde nasıl su mağduriyeti olabiliyor? Evinde oturuyorsun su yok. 10-15 gündür böyle. Gelmeme gerekçesinin bidonların değişmesi diyorlar durum bu. Biz sucu değiliz biz de bilemiyoruz” diye konuştu

“Koskoca Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bir su işine çözüm bulamıyor”
Kalabak su parekende satış noktasına su doldurmak için gelen başka bir vatandaş, Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin bu soruna bir çözüm bulması gerektiğini söyleyerek, “Bir haftadır su yok zaten. Koskoca Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bir su işine çözüm bulamıyor. Madem bu damacanaların değişmesi gerekiyor neden bu zamanı bekledi? Neden yaza, suyun az olduğu zamana denk getirdiler. Kışın yapsalardı madem” dedi.

“Milletin sağlığı ile oynuyorlar”
İnsanların sağlığı ile oynandığını ifade eden başka bir vatandaş ise “İki tane bidon, iki gündür kuyruk bekliyor apartmanda. Sucu gelecek diye. Son bidondu bu. Hanım başka yere boşalttı. Susuz kalmamak için buraya geldik. Daha önce de defalarca şikayet oldu. Bu bidonlar çok pis. Hele kaplarını eve sokacak bir durumu bile yoktu. Hele ki korona zamanında pislikten geçilmezdi bidonlar. Milletin sağlığı ile oynuyorlar. Sağlık Bakanlığının denetiminden beri durum böyle” şeklinde konuştu.
1000
icon
Yazık 28 Ağustos 2020 09:55

Belediyenin sular idaresinin telefonlarının tamamı arızalı.Ne tesadüf.Hiçbiri cevap vermiyor.Ulaşılmıyor.Millet Marsla iletişim kuruyor biz belediyeye ulaşamıyoruz.Ne diyelim utanılması gerekir..

0 1 Cevap Yaz
Efe 27 Ağustos 2020 12:00

Damacana fiyatları eski haline yani 2.75 liraya düşürülsün. Allah'ın suyuna dünya para ödüyoruz.

1 1 Cevap Yaz
Nurullah 27 Ağustos 2020 08:13

zam haberi yakındır.

0 2 Cevap Yaz
Anlayın be kardeşim 26 Ağustos 2020 18:39

Hâla başka firma diyenler var aramızda, yahu ben başka firmaya sırf kapıya sipariş getiriyor diye 1 bidon kalabak suyun 3 katı para verirsem, evin yolunu bulamam. Ay sonunu nasıl getiririm ? Kimse kalabak suyunu keyfi hoş parası bol olduğu için almıyor. Evet parası olana alternatif bol, fakat parayı veren düdüğü çalıyor kardeşim. Bunu unutuyorsunuz. Kalabak su da pahalı diyeceklere peşinen şunuda söyleyeyim; Gidin meşhur ucuzluk mağazalarına, adı sanı olmayan 5 litrelik sular 3 tl gibi fiyatlardan başlıyor. Normal mağazalarda zaten adı sanı belli olan 5 litrelik sularda en az 5 tl den başlıyor. Bunlara kıyasla 12 litresi 5 tl olan kalabak bana göre daha ekonomik. Şimdi anladınız mı kalabak su ısrarını ???

0 3 Cevap Yaz
Aziz

5 litrelik suda ambalaj parası market karı da var. bu arada alo kalabak 7 tl

1 0
Olsun

Bu benim kalabak suyunu daha ucuza aldığım gerçeğini değiştirmiyor. Ona bakarsan kalabak suda, sakanın kârı, belediyenin kârı, güvenlik bandı maliyeti, hijyen ve analiz gibi maliyetler var. Hatırlatayım dedim

0 0
Metin Aydilek 26 Ağustos 2020 18:30

Damacan yıpranma payını su ile birlikte ödediğimiz halde neden denetlenmeyip insanları mağdur ediyorsunuz sadece buna cevap verin salak yerine koymayın

0 3 Cevap Yaz
Vatandaş Mehmet 26 Ağustos 2020 18:10

Her şey tamam da sular idaresi bütün telefonları kapatmış...Ulaşılmıyor.Çıkın milletin önüne çu çu nedenlerden su dağıtımında sıkıntı var deyin.Millet başının çaresini baksın.Çok mu zor.

0 20 Cevap Yaz
Mesut 26 Ağustos 2020 17:04

Arkadas baska su mu yok gecek erikli saka hepsi kapina geliyor telefonla caldirdinmi

9 13 Cevap Yaz
İyide

Kaç paraya getiriyor önemli olan o, kalabak ile aynı fiyata ise hemen alırım. Aksi halde maddi gücüm erikli suyun 19 litresine 17 veyahut 18 lira vermeye yetmez. Bilmem anlatabiliyormuyum ?

1 2
cemal küçükbaş 26 Ağustos 2020 14:14

Sosyal Demokrat İddasında olan bir belediyenin İçme suyu Problemini cözememiş olması BAŞARISIZLIK henesine yazılmıştır. NOKTA. Temiz ve kullanılarbilir suya erişim temel insan hakkıdır.

5 25 Cevap Yaz
Of 26 Ağustos 2020 14:09

Kahretsin ki; ben bugün kalabak suyunun 8 litresini marketten 6.5 tl vererek aldım. Allah sorumlu olupta ölü taklidi yapan kim varsa bildiği gibi yapsın. Hani su sıkıntısı olmayacak diye sağda solda caka satanlar ? Nerdeler ? Hani instagramdan belediye yönetenlerin niye sesi çıkmıyor ?

5 15 Cevap Yaz
CENGİZ 26 Ağustos 2020 13:53

DAMACANA DEĞİŞMESİNE SUCU ATIYOR FİRMAYA DERSİ BANA BU KADAR DAMACANA SAKALAR GELDİKCE GELEN DAMACANAYI AYRI YERE KOYARSIN DAĞITIMI DEVAM EDERSİN 800BİN NUFUSLU YERİ SUSUZ BIRAKINCA İYİ YÖNETMİYORSUN O KOLTUKDA 1 SAAT OTURMAN DAHİ HARAM ARLI İNSAN İSEN İSTİFA ETMEN LAZIM

3 13 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat