alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir’in o ilçesi lider olacak!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir’in o ilçesi lider olacak!
A
a

42. Geleneksel Mihalıççıklılar Günü ve Kiraz Festivali gerçekleştirildi. Mihalıççık Kaymakamı Onur Aykaç, “Mihalıççık bugün 5 bin ton olan üretimini önümüzdeki yıllarda 15 bine, 30 bine katlayacak ve adından söz ettiren ülkemizin bir numaralı kiraz ihracatçısı olacaktır” şeklinde konuştu.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
42. Geleneksel Mihalıççıklılar Günü ve Kiraz Festivali, Kalburcu Orman Parkı’nda gerçekleştirildi. Festivale, İYİ Parti Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, MHP Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Mihalıççık Kaymakamı Onur Aykaç, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum,  DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, CHP İl Başkanı Recep Taşel, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Özen ve birçok vatandaş katıldı. Festival, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra festivale katılan vatandaşlar, çalan müziklere eşlik ederek bol bol oynadı. 

600 BİN KİRAZ AĞACIMIZ VAR
Festivalin açılış konuşmasını yapan Haydar Çorum, Mihalıççık ilçesinin tarımsal anlamda önemine değinerek, “Pandemi nedeniyle 2 yıldır gerçekleştiremediğimiz Mihalıççıklılar ve Kiraz Festivali’nde 2 yıl aradan sonra tekrar sizinle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sakarya Nehri, Porsuk Çayı, Gürleyik Çayı, Sarıyer Barajı, Gökçekaya Barajı ve yaklaşık 10 adet sulama göleti ile iyi bir sulu tarım yapılan aynı zamanda aynı zamanda kuru tarım yapılan, küçükbaş hayvan varlığı Eskişehir’in ikinci büyük ilçesi olan Kızılgeyik başta olmak üzere çeşitli yaban hayvan popülasyonu barındıran, ilçemizde onlarca endemik bitki bulunduğu gibi İç Anadolu bölgesinin en fazla orman ürün üretimi gerçekleştirilen, kirazcılık faaliyetleri de her geçen yıl artarak devam etmekte. Şu anda ilçemizde yaklaşık 600 bin kiraz ağacımız var. Her yıl yaklaşık olarak 30 bin yeni fidan dikimi gerçekleştirilmekte. Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye’nin en büyük üretim bölgesi olma yolunda ilerliyoruz. İlçemizde kiraz dışında ceviz, badem, antepfıstığı, cennet hurması, şeftali, nektari, nar, zeytin, ayva gibi birçok meyve çeşidi ve birçok sebze çeşidi yetişmektedir” diye konuştu.

YER ALTI KAYNAKLARI ZENGİN
Mihalıççık’ın yer altı kaynakları bakımında da zengin olduğunu söyleyen Çorum, “Yer altı kaynakları bakımından oldukça zengin olan ilçemizde kömür, krom, magnezit, demir, nikel, talk, mermer, boksit, bentonit gibi 10’un üzerinde maden rezervi ve 20’nin üzerinde aktif maden işletmesi bulunmakta. En önemlisi de Türk toplumunun ve Anadolu’nun en büyük manevi değeri olan Yunus Emre’nin doğduğu ve kabrinin bulunduğu eşsiz ve kadim bir ilçeyiz. Bugün burada ilçemize yaraşır şekilde birlik ve beraberlik içinde, kimseyi ayrıştırmadan, ötekileştirmeden Yunus Emre’nin sevgi ve hoş görü felsefesiyle 42. Mihalıççıklılar Günü ve Kiraz Festivali’ni gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

ÇOK YERİNDE BİR ETKİNLİK
Festivalde emeği geçenlere teşekkür eden  Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, “Bu tür toplantılar, birliktelikler, beraberlikler, bir araya gelmeler insanlar arasındaki kırgınlıkları gidermek için, onlara moral vermek için ve günlük sıkıntılarla daha rahat baş edebilmek için çok yerinde bir etkinlik. Mihalıççık’ın 42 yıldır bunu sürdürebilmesi ayrıca takdire şayan bir durum. Biliyoruz ki pek çok sıkıntılar yaşıyoruz ama bu bir ülkenin ömründe çok kısa bir andır. Bu sıkıntıların üstesinden gelebilmek için bu tür festivaller çok yerinde” ifadelerini kullandı.

MİHALIÇÇIK GELİŞİYOR
Mihalıççık’ın her geçen yıl geliştiğine dikkat çeken ve Başkan Çorum’a teşekkür eden Önder Aksakal, “Bugün Yunus Emre’nin sevgi kültürü ile yoğurulmuş toprakların üzerinde DSP genel başkanı olarak 2. kez Mihalıççıklar Günü ve Kiraz Festivali’ne katılma şansını elde ettim. Bu benim için gerçekten büyük bir mutluluk. Mihalıççık her türlü hizmete layık, Mihalıççıklılar her şeyin en iyisine layık insanlardır. Bizimle ruhen, fikren ve yaşam biçim olarak da örtüşen bu ilçede Bülent Ecevit’in Allah sevgisi üzerine kurgulanmış bir tasarruf anlayışı ile dillendirdiği, inançlara saygının ve laiklik ilkesinin hayata geçirildiği, üretimin en üst düzeyde tutulduğu ve değerli belediye başkanımız Haydar Çorum’un çok özel katkılarıyla ve çabalarıyla tarımdan sanayiye, işçiden memura ve halkın her türlü ihtiyacını karşılamaya yönelik 24 saatini alan çalışmalarla 3 sene önce geldiğimiz günden daha farklı Mihalıççık’ı gözlemlemiş olmanın da mutluluğunu yaşıyorum” diye konuştu.

5 BİN TON KİRAZ ÜRETİMİ VAR
Mihalıççık’ta 5 bin ton kiraz üretiminin ilerleyen yıllarda 15-30 bin tona çıkacağını belirten Kaymakam Aykaç, “Mihalıççık ilçemiz ülkemizin çok ender yerlerinden 200 rakımdan 1800 rakıma kadar birçok ürünün yetiştiği, tarım ve hayvancılıkta ülkemizde adından söz ettiren, son dönemde ise artan kiraz üretimi, yıllık yaklaşık 5 bin ton kiraz ihracatıyla ülkemizde kiraz alanında sayılı ender bulunan yerlerdendir. Bundan yaklaşık 3 ay önce kiraz üreticilerimizin alın teri ve emeği daha da çok katma değer kazansın diye Mihalıççık’ta büyük çoğunluğunu kiraz üreticilerinden oluşturan Meyve Üreticileri Birliği’ni kurmuş bulunmaktayız. İnşallah bu birlik sayesinde üreticilerimizin emeği ve alın teri daha fazla hak ettiği değeri bulacak ve Mihalıççık bugün 5 bin ton olan üretimini önümüzdeki yıllarda 15 bine, 30 bine katlayacak ve adından söz ettiren ülkemizin bir numaralı kiraz ihracatçısı olacaktır” şeklinde konuştu.

ÜRETEN BİR MİHALIÇÇIK
“Üreten bir Mihalıççık olması nedeniyle gurur duyuyoruz” diyen Milletvekili Metin Nurullah Sazak, “Daimi yaptığımız Kiraz Festivali pandemi nedeniyle 2 yıldır yapılamadı. Çok şükür sağlıkla olan mücadelemiz, terörle olan mücadelemizi iyi hallere getirdik. Bunlardan başarılı olarak çıktık. Bundan sonra inşallah daha geniş katılımlarla Kiraz Festivalimizi daha kuvvetli kutlamak için bir araya geleceğiz. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Kiraz festivalimiz Mihalıççık’a hayırlı olsun” dedi.

İNSANLARIN EĞLENMESİ ÖNEMLİ
Festivalin insanların eğlenmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Kazım Kurt, “İnsanların yılda bir kez de olsa geleneklerini sürdürmesi biriktirdiği enerjiyi boşaltması önemli bir şey. Yılardır yapılan bu etkinliği devam ettiriyor belediye başkanımız. Tebrik ediyorum. Bütün Mihalıççıklara hayırlı olsun. Normal pandemi sürecinde yapılamayan işler artık yapılacak. Biz de başladık. Devam ediyoruz. Her halde bütün belediyeler bu işleri yapacak” diye konuştu. 

MİHALIÇÇIKLILAR BOL BOL DANS ETTİ
Konuşmaların ardından Moldovalı sanatçı Leonida Timuş tarafından bir konser verildi. Konseri dinleyen vatandaşlar hem eğlendi hem de bol bol dans ederek festivalin tadını çıkardı.

VATANDAŞ FESTİVALİ ÇOK ÖZLEDİ
2 yıldır pandemi nedeniyle festivalin yapılamadığını ve bu nedenle festivali çok özlediklerini anlatan Mihalıççıklılar, festival alanında hem piknik yaptılar hem de konserler eşliğinde müzik dinlediler. Festivale gelen vatandaşlar ve esnaf, Belediye Başkanı Haydar Çorum’a teşekkür ederek, Mihalıççık’ın daha iyi noktaya geldiğini görmenin kendilerini mutlu ettiğini ifade etti.  
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat