alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'in de gündemine oturmuştu: Okullardaki kayıt parası skandalına soruşturma!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'in de gündemine oturmuştu: Okullardaki kayıt parası skandalına soruşturma!
A
a

Milli Eğitim Bakanlığı, 2022-2023 eğitim öğretim yılı okul kayıtlarında zorunlu bağış veya kayıt parası alındığına yönelik gelen şikayetler üzerine 65 inceleme/soruşturma başlattı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 23 Haziran'da 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıkları çerçevesinde okul yöneticileri ile yaptığı buluşmalarda Türkiye'deki tüm okulların eksikliklerini gidermek için gerekli bütçeyi genel müdürlüklere aktarıldığını belirterek velilerden kayıt parası istenmemesi için çağrısında bulunmuştu.

Bakan Özer, tüm bu süreçleri hassasiyetle takip ettiklerini belirterek zorunlu kayıt parası konusunda tolerans göstermeyeceklerini ifade etmişti.

Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl ilk kez Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı liselerde olduğu gibi Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı anaokuluna, ilkokula ve ortaokullara da doğrudan bütçe göndermeye başlamış, böylece okul yöneticilerin bütçelerini kendileri planlamalarına imkan sağlamıştı.

Edinilen bilgilere göre Milli Eğitim Bakanlığı, bu çerçevede velilerden gelen şikayetler doğrultusunda harekete geçti. Şikayetleri ivedilikle değerlendirilen Bakanlık, 65 şikayet konusuna yönelik inceleme/soruşturma başlattı ve tamamlanan soruşturmalarda cezai işlemler uygulandı.

Soruşturmalarda sorumlular hakkında görevinden alınma, uyarı, kınama gibi disiplin cezaları teklifleri getirildiği öğrenildi.

Eskişehir'de velilerden 8 bin lira isteniyor iddiası
Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili "Tam güne yeni geçen okul idarelerine ödenek sağlanamadığı için okul aile birlikleri, velilerden temizlik görevlisi ve diğer kalemler gerekçe gösterilerek 4 ile 8 bin arasında astronomik rakamlar talep etmektedirler" açıklamasında bulunmuştu.
1000
icon
Kadir 7 Ağustos 2022 07:52

Bağış ilk defa bu sene isteniyor sanki ve hiç bir yetkilinin haberi yok. Ver mehteri üç maymuna devam

0 8 Cevap Yaz
Vatandaş

Bu muhalif zihniyet bunuda inkar eder hâlbuki bunun böyle olduğunu adım gibi biliyorlardı

1 1
Çiftelerli 6 Ağustos 2022 16:14

Bişey çıkmaZ bundan çünkü okul müdürleri hükümetin sendikasından

2 10 Cevap Yaz
Volkan kirit 6 Ağustos 2022 15:44

Yeni değil, senelerdir okula kayıt yaptıracak insanlara ücretsiz yapmaları gereken iş için önce para yatır dekont getir, sonra gel çocuğunu kayıt yaptıralım diyorlar zaten. Gerçekten bu problemi çözmeye yönelik bir adım atılmışsa, arkası gelmeli bu işin eski il milli eğitim müdürleri bile soruşturma geçirmeli. Zira ortada izinsiz para toplama gibi kanuna ve yasaya aykırı, şehrin idari ve mülki amirinin emir ve haberi olmaksızın yapılan bir kanunsuzluk var. İzinsiz para toplamak suçtur. Bu suçu işleyenler umarım cezasız kalmazlar!!!......

0 5 Cevap Yaz
Özer 6 Ağustos 2022 15:34

Bir memur vatandaştan yasadışı para talep edemez. O okula kayıt yapmak zorundadır. İnşallah sağlam ceza alırlar...

0 7 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat