alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir için çok kritik uyarı! Eğer acil önlem alınmazsa...

Videoyu Aç Eskişehir için çok kritik uyarı! Eğer acil önlem alınmazsa...
A
a

Eskişehir'de Porsuk havzasındaki içme, kullanma ve tarımsal sulama suyu sıkıntısını değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal, yeni su kaynakları aramadan önce mevcut kaynakların verimli kullanılması gerektiğini belirtti.

Eskişehir haberleri

TÜKDES Genel Başkanı Süleyman Bakal, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eskişehir kent merkezi içme/kullanma suyu havzadan tarımsal sulama yapan Eskişehirli ve Polatlılı çiftçilerin sulama suyu sıkıntısı çektiğini belirtti. Su sıkıntısı gündeme gelince yeni su kaynakları arandığını, sorunu çözme makamında olanların çözümü başka makamlardan beklediğini anlatan Süleyman Bakal, “Murat Dağı'ndan çıkan Porsuk Çayı'nın su rejimini düzenlemek, Eskişehir kent merkezinin içme/kullanma suyu ihtiyacını karşılamak ve taşkınları önlemek amaçlarıyla 1958 yılında DSİ tarafından Eskişehir kent merkezine 26 kilometre uzaklıkta Porsuk Barajı işletmeye alınmış ve Porsuk Baraj Gölü Havzası (PBGH) oluşturulmuştur. Bu havzada yıllık 150/160 milyon metreküp su birikmesi öngörülmüş, bu suyun yüzde 36'sı tarımsal sulama suyu; yüzde 28'i taşkın, yüzde 15'i enerji ve yüzde 21'i ise Eskişehir kent merkezinin içme, kullanma suyu olarak tahsis edilmiştir. Ayrıca Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) şehir içme suyu kaynaklarını desteklemek için 2017 yılında Ilıca göletini tamamlamış, ancak bu gölette biriken su isale hattı yapılamadığı için içme suyu kaynağı olarak değerlendirilememektedir" dedi.

"Kaybolan çok yüksek miktarda su var"
Eskişehir tarımsal sulaması için tahsis edilen suyun sağ ve sol toprak sulama kanalları ile şehir merkezinden geçerek tarım alanlarına sevk edildiğini, artan suyun Porsuk Çayı yatağına tekrar karıştığını belirten Bakal, "Sağ sulama kanalının uzunluğu 38.6 kilometre, sol sulama kana uzunluğu 90.76 kilometredir. Toprak kanallardan sevk edilen sulama suyunda yüksek oranda su kaybı olması kaçınılmazdır. Toprak kanalların oluşturduğu çevre kirliliği ve güvenlik sorunları da sürekli şikâyet konusudur. Bu bilgilerden anlaşılacağı gibi, Eskişehir kent merkezinin içme/kullanma ve tarımsal sulama suyunda atıl bir kapasite ve kaybolan çok yüksek miktarda bir su vardır" diye konuştu.

Sorunun çözümü için öneriler
TÜKDES Genel Başkanı Süleyman Bakal, sorunun çözümü için şu önerilerde bulundu:
"Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB) tarafından kent merkezinde su kaybını dünya ortalamasına indirecek şebeke yenileme ve diğer işlemler acilen yapılmalıdır. EBB'nin 2017 yılında yaptığı Ilıca göletinde; atıl bir vaziyette tutulan su sisteme katılmalı, isale hattı yapılıncaya kadar bu göletin savak kapakları açılmalı ve DSİ Uluçayır sel kapanı kullanılarak PBGH akıtılmalıdır. Eskişehir tarımsal sulaması; sağ ve sol toprak sulama kanalları ivedilikle kapalı sisteme alınarak, toprak kanallardan dolayı oluşan yüksek su kayıpları önlenmeli,tarımsal sulamada damlama ve basınçlı sulama sistemleri daha fazla teşvik edilmelidir. PBGH temizlenerek kapasitesi arttırılmalıdır. PBGH özel hükümlerinin uygulanması titizlikle takip edilmelidir.Porsuk havzasında içme, kullanma ve tarımsal sulamada öncelikle mevcut kaynaklar verimli olarak kullanılmalıdır."
Arıman masaustu reklami
1000
icon
kenan 13 Ağustos 2020 02:40

vay vay konuşana bak şimdi değil 2017 de ılıca baraj suyunu eskişehire getirtmeyenlere sözün(eleştirin) olacak

1 2 Cevap Yaz
Esesli vatandaş 12 Ağustos 2020 19:59

Madem tasarruf yapılacak önce refüj sulamalarina denetim yapılsın her sabah servis yaparken Kartal kavşağında refüjdeki sular durmadan yola akıyor.sadece orası değil çok yer aynı yollar sulanıyor.

0 2 Cevap Yaz
S 12 Ağustos 2020 16:24

ODUNPAZARI evlerinin olduğu bölgede bir cok noktada kaynak suları cıktığını orada daha önce ikamet eden bir kişiden duydum. NE Yazık Kİ bu su kaynakları kanalizasyon’a bağlanmış. Günde kaç ton su kanalizasyona akıyor,böyle değerli kaynaklar Eskişehir’lilere içme suyu olarak kullandırılabilecek iken yıllardır boşa akıyormuş.

1 1 Cevap Yaz
Nokta 12 Ağustos 2020 16:20

Eskişehir in içinden geçen sağ sol sulama kanalları borular veya üstü kapatılarak şehir içi geçiş sağlanmalı gereksiz su kaybı önlenmelidir

0 2 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat