Eskişehir için CHP kimi düşünüyor?

Videoyu Aç Eskişehir için CHP kimi düşünüyor?
A
a

Yerel seçimlere uzun bir süre olmasına karşın CHP'de belediye başkan adaylarının konuşulduğu kulisler hareketlendi. Peki CHP, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi ismi düşünüyor?

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi için partiler yerel seçim çalışmalarına başladı. AA muhabirinin aldığı bilgilere göre, 2019 yılı Mart ayında yapılması beklenen yerel seçimler için diğer partilerde olduğu gibi CHP'de de belediye başkan adaylıkları için bazı isimler şimdiden ön plana çıkıyor.

Halk oylamasındaki sonuçları baz alarak her kesimden oy gelebilecek adaylara yönelmeyi planlayan CHP'de amaç daha fazla belediyeyi kazanmak. CHP'de, bu amaçla Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na yakın isimlerden oluşan bir heyetin bazı büyükşehirlerde kanaat önderleriyle görüşmeler yaptığı ve nabız yokladığı biliniyor. CHP'de, AK Parti'li bazı belediye başkanlarına ilişkin istifa iddiaları gündemde tutularak, bu durumun oylara yansıma olasılıkları hesaplanıyor.

CHP'nin başkent için öne çıkan ismi, önceki seçimde aday olan Mansur Yavaş. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun Yavaş'ı tercih edebileceği belirtilirken, yine Ankara için konuşulan Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin ise Bursa Büyükşehir Belediyesi için aday yapılabileceği belirtiliyor. İnce'nin göçmen olması ve bu bölgede tanınmasının avantaj yaratabileceği düşünülüyor. Ankara için öne çıkan diğer adayları ise Yenimahalle Belediye Başkanlığı görevini yürüten Fethi Yaşar ile eski Ankaragücü Kulübü Başkanı ve Genel Başkan Başdanışmanı Cengiz Topel Yıldırım.

CHP'de İstanbul için ilk aday...

Diğer partilerde olduğu gibi CHP'de de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayının kim olacağı merak konusu. Meclis Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmak için çalışmalara başladığını açıkladı. CHP'de Grup Başkanvekili Engin Altay ile Gürsel Tekin isimleri de öne çıkıyor. Geçtiğimiz seçimlerde aday gösterilen Mustafa Sarıgül'ün ise yeniden Şişli'yi istediği belirtiliyor.

İzmir'de aday bolluğu

İzmir'de Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kamil Okyay Sındır, Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan da Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı konusunda konuşulan isimler arasında. Büyük çekişmenin yaşanacağı İzmir'de öne çıkan isim ise Soyer. 2009 yerel seçimlerinde Seferihisar Belediye Başkanı olan Soyer, ilçeyi "Cittaslow" (yavaş kentler) arasına sokması ile Kılıçdaroğlu'nun dikkatini çekmeyi başardığı konuşuluyor.

Adana, Mersin ve Antalya

Adana için Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın ismi kulislerde konuşulurken, Aytaç Durak'ın görevinden alınmasından sonra 2010-2014 yılları arası Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak görev yapan Zihni Aldırmaz'da öne çıkan bir diğer isim. Antalya Büyükşehir için Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Muğla için mevcut başkan Osman Gürün ile Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Mersin'de eski Kültür Bakanlarından İstemihan Talay ile Çankaya İlçe Başkanı ve eski hakem Selçuk Dereli kulislerin en çok konuşulan isimlerinden.

Eskişehir için Yılmaz Büyükerşen

CHP kulislerinin tartışmasız en net isimleri ise Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu. Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na yakınlıkları ile tanınan ve takdirini kazanan iki ismin tekrar aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.
1000
icon
odunpazarlı 15 Şubat 2018 20:47

eskişehir büyükşehir belediye başkanlığına aday olarak sivrihisarın genç ve başarılı belediye başkanı sayın hamid yüzügüllüyü görmek isteriz sayın hamid yüzügüllünün sivrihisardaki başarısı herkes tarafından görülmekde ve genç kimliğiylede büyükşehir belediye başkanlığında başarılı olacağına inanıyoruz

4 0 Cevap Yaz
galiyev 11 Ocak 2018 14:57

eskişehirspor>belediye umarım chp eskişehirspor'a destek olan başkanları aday gösterir. ayrıca 90 dakika eskişehir'e küfreden göztepe'yi tebrik eden eskişehir milletvekilini de izmir'den aday gösterir.

1 2 Cevap Yaz
Ali 27 Kasım 2017 14:43

Büyükerşen alamaz artık zaten kendi de koymaz artık yaş 85

2 1 Cevap Yaz
Eses 12 Ekim 2017 22:15

Sondaki haberi nereden aldınız? Eskişehir 1993'te büyükşehir unvanını kazanıp aydın 2011'de büyükşehir unvanını aldı? Aydın merkez nüfusu 300.000 iken Eskişehir merkez nüfusu 730.000 şu an? Saçmalık. Şehirler arasında ayrım yapılması için haberlerde yanlış şeyler konuluyor. Lütfen siz de düzeltin.

2 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat