alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir için alarm veren rapor!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir için alarm veren rapor!
A
a

Eskişehir 2021 baharını geçmiş yıllara göre oldukça az yağışla kapatıyor. Meteoroloji'nin hazırladığı rapor endişe verici seviyede.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı yağış raporuna göre oldukça çorak bir bahar geçiriyor. Yağışlar geçtiğimiz seneye göre artış gösterse de, daha önceki yılların oldukça altında kalan yağış miktarı endişe yaratıcı seviyede.


Geçen seneden iyi, uzun döneme göre çok kötü
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün nisan ayı yağış raporuna göre, Eskişehir'de yağışlar geçtiğimiz yıla göre neredeyse yüzde 100 arttı. Bununla birlikte, bu artış geçmiş dönemlere göre normalin yüzde 40 altında kaldı.Meteoroloji’nin yayınladığı tablo ve raporlara göre, Eskişehir Nisan 2021’de 50 mm yağış almış görünüyor. Eskişehir’in güney kesimleri ise geçmiş dönemlere göre oldukça kötü durumda. Bu bölgede normal yağışlarda yüzde 40 azalma görüldü, güney kesimlerde yağış 25 mm olarak gerçekleşti.  Yakın zaman karşılaştırması yapıldığında ise, Eskişehir Nisan 2021’de geçen senenin aynı ayına göre yüzde 100 daha fazla yağış aldı.1 Ekim 2020-30 Nisan 2021 su/tarım yağışlarının normalleri ile karşılaştırılmasında ise, Eskişehir’de tarım için kritik olan yağış miktarında yüzde 20 azalma görülüyor.2021 kış mevsimi alansal yağışların normalleri ile karıştırılmasına göre ise, Eskişehir’de normal dönemlere göre kış mevsimi alansal yağışları yüzde 40 azaldı.

Türkiye genelinde de görülen yağış azalmasının, kuraklık riskini de beraberinde getirdiğini hatırlatan uzmanlar, su tasarrufunun önemini tekrar vurguladı.
Kaynak : anadolugazetesi.com
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat