alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir'i yakından ilgilendiren zam tartışması!

Videoyu Aç Eskişehir'i yakından ilgilendiren zam tartışması!
A
a

Eskişehir'i yakından ilgilendiren Yüksek Hızlı Tren abonman ücretlerine zam yapıldı. Özellikle Eskişehir-Ankara hattında çalışanların ve öğrencilerin tercih ettiği 30 günlük abonman ücretleri 480 liradan bin 687 liraya yükseldi. Yani Yüksek Hızlı Tren (YHT) abonman biletlerine yüzde dört yüze yakın zam geldi.

Eskişehir'i yakından ilgilendiren Yüksek Hızlı Tren abonman fiyatlarına zam yapıldı. Yapılan son düzenlemeye göre,  Ankara-Polatlı 220 TL'den 877 TL'ye, Ankara-İstanbul abonmanı 2 bin 100 TL'den 3 bin 847 TL'ye yükseldi.

Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlügü Yolcu Taşımacılığı Dairesi'nin yaptığı zamdan sonra Ankara-Polatlı 220 TL'den 877 TL'ye çıktı. Yine Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya hattı 480 TL'den bin 687'ye, Polatlı- Eskişehir hattı 352 TL'den bin 260 TL'ye, Ankara-İstanbul hattı 2 bin 100'den 3 bin 847 TL'ye liraya kadar yükseldi.

"ZAM DEĞİL DEĞİŞİKLİK"

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü,  zam haberlerine ilişkin açıklama yaptı. TCDD yapılanın zam değil indirim oranlarında değişiklik olduğunu ifade etti.

Genel Müdürlük tarafından işletilen YHT'lerin bilet ücretlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığı belirtilen açıklamada, YHT'lerin business ve ekonomi bölümü yolculuklarda kullanılan abonman kartlarına ait indirim oranlarında değişiklik yapıldığı belirtildi. YHT'lerde geçerli 2 çeşit abonman paketi bulunduğunun bildirildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sahiplerine belirlenen 2 istasyon arasında 60 gün süreyle 15-20 ve 30 biniş hakkı sağlayan biniş bazlı abonman paketleri business için yüzde 5, yüzde 10 ve yüzde 15, ekonomi için ise yüzde 15, yüzde 20 ve yüzde 25 arası indirim uygulanmaya başlandı. Ankara-Eskişehir arasında ekonomi sınıfı 30 binişlik abonman kartı sahibi yolcumuzun seyahati 28,1 lira olarak ücretlendirilirken, tam biletle seyahat eden yolcumuz 37,5 lira ödemektedir."

Açıklamada, YHT'lerin işlediği tüm parkurlarda geçerli ve business bölümünde yüzde 25 indirim sağlayan yeni aylık abonman paketlerinin uygulanmaya başlandığı, Ankara-Eskişehir arasında business ücreti 54,5 lira iken aylık abonman sahibi yolcunun bir seyahatinde ödeyeceği ücretin 41 lira olduğu ifade edildi.

Aylık abonman kartlarının ekonomi bölümünde gençlere yüzde 50, tam abonman kartıyla yüzde 25 indirim sağlayan yeni paketlerin uygulanmaya başlandığına işaret edilen açıklamada, Ankara-Eskişehir arasında ekonomi ücreti 37,5 lira iken tam abonman kart sahibi yolcunun bir seyahatinde ödeyeceği ücret 28,1 lira, genç abonman kart sahibi yolcunun bir seyahatinde ödeyeceği ücretin 16 lira olduğunun altı çizildi. Açıklamada ayrıca, YHT'lerde business ve ekonomide gidiş-dönüş bileti alan yolculara yüzde 15 indirim uygulanmaya devam edildiği ifade edildi.

"Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler olmuş"

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, sosyal medyadan yaptığı açıklamada TCDD’ye tepki gösterdi. Çakırözer,” TCDD zam yok diyor ama ‘hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler olmuş’! Eskişehir-Ankara 624 liralık aylık tam abonman 1687 lira oldu. Ankara-Konya Ankara-Eskişehir abonmanı %170, Ankara-Polatlı %200 zamlandı. Gençlerin abonmanı ise yüzde 98 artmış!” ifadelerini kullandı.


 
Arıman masaustu reklami
1000
icon
Nihat 24 Ocak 2020 08:27

Aylık abonman biletlerine zam yapılması gayet normal! YHT hizmete girdiğinden beri zam falan yapılmadı! Normal gidiş geliş ücretlere zaten zam yok. Ayrıca çok fazla ucuz olduğundan yer aırtıp kullanmayan da pek fazlaydı! Dolayısıyla vagonlar boş gidip gelebiliyordu. 6 yıldır Ankara-Eskişehir arası 16 tl. şimdi yine indirimli 28,5 tl. Normal gidiş zaten 38,5 tl. Yani zaten olması gereken bu. Öyle ucuz bilet alıp ta başkalarını mağdur etmek yok artık.

3 2 Cevap Yaz
Düşünce

Şu düşünce yapısını anlamıyorum. Aynı düşünce yapısı, devletin 65 yaş üstü bedsva ulaşım olanağı hakkında, yaşlılarda çok beleşçi, çok geziyorlar onlar yüzünden otobüslerde tramvaylarda yer bulamıyoruz diye yakınıyor. Tabi ki istismar edenler vardır ama, devlet bazı şeylerin önlemini almalı. Bu önlem ona buna zam yapalımda, çok kullanan zamlandığı için az kullansın gibi yanlış önlemler olmamalı. Sefer ve tren sayılarını artırsalar daha iyi olmaz mı??

0 1
ayberk 24 Ocak 2020 00:17

Ak Parti il başkanı Zihni Bey belediyenin zaamlarına neler diyordun haberi okudunmu.Şimdi tcdd yi mahkemeye verecekmisin.İnanın ne inandırıcığınız kaldı nede samimiyetiniz bunu sizde biliyorsunuz değilmi

0 3 Cevap Yaz
DKC 23 Ocak 2020 18:50

Hadi bakalım, şimdi sıra belediyenin zorunlu yaptığı zamları mahkemeye verip itiraz edenlerde. Bu zam içinde, tcddyi mahkemeye versinler. Malum halkı çoook düşünüyorlar ya, o zaman samimiyetlerini görürüz. Eğer bu zamlar için seslerini çıkarmıyorlarsa, burada bir art niyetli yaklaşım söz konusudur. Bak hem tcdd chp tarafındanda yönetilmiyor, lütfen bekliyoruz....

2 10 Cevap Yaz
Vatandaş

Bu uygulama çok iyi oldu ne Ankara ya nede İstanbul için bilet bulamıyorum YHT teşekkürler YHT sadece öğrencilerin özel aracı olmaktan çıktı

3 3
Blntt......

Sayın DKC Rumuzlu Arkadaşım Bende Aynı Konulara Değinecektim,Hislerime Tercüman Olmuşsunuz.Çok Teşekkürler...

0 2
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat