alexa

Eskişehir'i örnek alın

Videoyu Aç Eskişehir'i örnek alın
A
a

CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Kanun Teklifi görüşmelerinde, kurulacak olan ajansı, Eskişehir’de yerel yönetimin turizm konusunda başardıkları ve Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı örneği, üzerinden eleştirdi

Eskişehir'in yerel turizm alanındaki başarıları TBMM kürsüsünde... Kurulacak Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansında,  yerel yönetimlere yer verilmemesinin yanlışlığını dile getiren Süllü, yerel yönetimlerin turizmin gelişimi konusundaki önemini, Eskişehir’de 1999 yılından sonra, Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamalarının turizmin doğmasına neden oluşunu örnek vererek anlattı.  Süllü, belediyenin müzeler, kültür ve sanat etkinlikleri ile günü birlik ziyaretlerin uzun konaklama talebine evrilmesi ile 4 olan otel sayısı 100’ü geçerek turizm gelişirken Eskişehir’in Anadolu’nun kültür ve sanat başkenti olduğunu söyledi.

ESKİŞEHİR KATKI SAĞLAR  
Süllü, “Belediyenin turizm başarısına karşılık, Frig Vadisi, Yazılıkaya, Seyitgazi Büyükyayla Karavan Merkezi, Han’da Yeraltı Şehri, Kızılinler Termal Projesi, Sivrihisar İnanç Turizmi, Çifteler Sakarıbaşı, Mihallıççık- Gürleyik Eko Turizm gibi bekleyen onlarca proje için hiç bir şey yapmayan AKP iktidarı, 2013 yılında, Eskişehir’i Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan ederek bir ajans kurdu” dedi.  Ajansın Eskişehir’e tanıtım açısından katkı sağlamadığını anlatarak kurulacak ajansın da bu yapısı ile bir katkı sağlamayacağının açık olduğunu dile getirdi 

ENDİŞELİYİZ
Eskişehir’de olup bitenleri, kurulacak Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Kanun teklifi oylamasına geçmeden önce örnek olsun diye anlattığını söyleyen Dr. Jale Nur Süllü, Ak Parti sıralarına seslendi: “Sayıştay ve Kamu İhale Kurumu denetiminden uzak, yerel aktörlerin içinde olmadığı tüm Türkiye’nin turizmini pazarlayacak ajansın nelere gebe olduğunu varın siz düşünün.  Düşünmezseniz sonra yine bu çatının altında toplanıp nereye harcandığı belli olmayan paraları konuşuruz.  Rahmetli Kamer Genç’in sorduğu gibi sorarız ve korkarım ki cevap alamayız. Yanıp giden yine milletin parası olur.” 

YANAN MİLLETİN PARASI OLDU
Süllü, Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı tanıtımı ile Türk Dünyası’ndan Eskişehir’e gelen turist kafilelerine hiç rastlamadıklarını vurgulayarak, ajansın kuruluşu, faaliyetleri ve tasfiyesinin hala şehirde tartışıldığını anlattı.   Süllü, ajansın tasfiyesinin uzaması ile 30 Mart 2014 yerel seçimlerini CHP kazanınca yasa gereği tasfiye ile yerel yönetime aktarılması gereken nakit varlığının, kurulan Türk Dünyası Vakfı’na aktarıldığını,  bu vakfın son günlerde şehir gündemini meşgul eden Millet Bahçesi projesi ile hala tartışıldığını anlattı.  Millet bahçesi projesinin çiziminden, iptal edilen ihaleye, davet usulü ile İstanbullu bir firmaya verilişine dek her aşamasının şaibe yarattığını iddia eden Süllü, kamuoyunun endişelerini dile getirdi.

 
Kaynak : Anadolu Gazetesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

AYD Yapı