alexa
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

Eskişehir'i öğrenciler ayakta tutuyor

Videoyu Aç Eskişehir'i öğrenciler ayakta tutuyor
A
a

Üç üniversiteye ev sahipliği yapan "Türkiye'nin öğrenci şehri" diye anılan Eskişehir'de nüfusun yaklaşık yüzde 15'ini oluşturan örgün ve derslere devam imkanı bulan Açıköğretim Fakültesi öğrencileri ekonominin can damarı haline geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 860 bin kişinin yaşadığı kentte eğitim gören yaklaşık 130 bin öğrenci, nüfusun yüzde 15 gibi ciddi bir bölümünü oluşturuyor. Ev kiralarının yanı sıra restoran ve kafelerdeki yiyecek ve içeceklerle, eğlence merkezlerindeki fiyatların öğrencilere göre arifelendirildiği kentte esnaf, yaz tatili süresince yaşadığı durgunluğu ancak okulların açılmasıyla telafi ediyor.

Eskişehir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (EESOB) Başkanı Ekrem Birsen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke genelinde bazı kurum ve kuruluşlarca öğrenciler arasında yapılan anket ve değerlendirmelerde Eskişehir'de eğitim gören gençlerin çok mutlu olduklarının belirlendiğini söyledi. 


Birsen, kentte eğitim gören öğrencilere Eskişehir halkının bir anne, baba şefkatiyle yaklaştığını aktararak, şunları kaydetti:

"Kent esnafı, Eskişehir'e üniversite eğitimi almak için gelen öğrencilere sahip çıktı. Bu memnuniyette esnaf ve sanatkarımızın da payı olduğu için çok mutluyuz. Eskişehir'de Anadolu, Eskişehir Osmangazi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi olmak üzere 3 üniversitemizin yaklaşık 70 bin öğrencisi bulunmakta. Üniversitelerimiz Eskişehir'e, esnafına ve ekonomisine çok büyük katkılar sağlıyor. Öğrenci, Eskişehir'in velinimeti. Tatil dönemlerinde Eskişehir sudan çıkmış balığa dönüyor. Biz öğrencimize göre fiyat belirliyoruz, en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz."


"AÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan'ı yılın onursal ahisi seçtik"

Anadolu Üniversitesinin dünyanın en büyük uzaktan eğitim veren üniversitelerinden biri olduğunu anımsatan Birsen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anadolu Üniversitesinin özelikle kente kazandırmış olduğu ekonomik girdileri neticesinde biz bu yıl Ahilik Haftası kapsamında Rektörümüz Prof. Dr. Naci Gündoğan'ı yılın onursal ahisi seçtik. Kendisine ödüllerini eylül ayında yapacağımız kutlamalar kapsamında takdim edeceğiz. Eskişehir'de üniversitelerin kente kazandırmış olduğu ekonomik katkılar ve değerler için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Birsen, kentte örgün ve Açıköğretim Fakültesindeki derslerine devam edenler olmak üzere eğitim dönemlerinde 130 bin dolayında öğrenci bulunduğunu belirterek, "Bunun ekonomik getirisi yüksek. Tatil dönemlerinde esnafımız durgunluk yaşıyor. Hareketli olan bölgelerde öğrenci gittikten sonra hareketlilik azalıyor. Esnaf, öğrencinin yolunu gözlüyor." dedi.
 

1000
icon
Ali 25 Ağustos 2018 23:10

Ogrencilerin hem cevresel hem kulturel olarak verdikleri zarar daha cok ...kendini bilmeyen anasinin evinde yapamadiklarini yabanci yerde herseyi yapiyor malesef hersey para degildir

0 1 Cevap Yaz
Yorumsuz 25 Ağustos 2018 13:40

Hee yaa öğrenciler olmasa elimizde mızrak g.tümüzde yaprak gezerdik açlımktan geberirdik töbe yarabbim. Tamam öğrenci var kardesimde bu kadar da abartmayalım. Üçüncü universite nerde gören varmı

1 9 Cevap Yaz
Ayşe üstüngel

Nasıl üniversite şehri oluyoruz...3.üniversite gerçekten nerede henüz kuruluş aşamasında ...üniversitelerin eğitim düzeyinden bahsedildiği yok...aileler buranın nasıl öğrenci şehri olduğuna dikkat etsinler. .gençlik nereye gidiyor

0 0
Kanuni 25 Ağustos 2018 12:50

Eskişehirin çöp sorunu var sokaklarda çöp bidonu yok çöpler poşetlerde yerlerde.Birde sokaklarda oto park sorunu var herkes kafasına göre evinin önüne araba lastiği koymuş araçlar park etmesin diye.oldukça avrupai bir şehirmiş.

3 8 Cevap Yaz
Bilge kisi 25 Ağustos 2018 11:15

Bu ne abartı bir kere daha 3. Üniversite yok diğer 2 üniversite de ise örgün 60 Bin civarı öğrenci okuyor, 800 Bin nüfuslu şehrimizin azınlığıni şehrin önemli bir kesimi gibi lanse etmeye ne gerek var bu kesim şehri mi ayakta tutuyor yoksa ekonomiyi mi sadece bağlar civarı ve meşelik civarına katkıları var bu öğrencilerin verdikleri zararlar göz ardı edilmeyecek kadar çok o mahalleler çöplükten geçilmiyor bilmeyenleri yanıltıcı yorumlar yapılmış oralarda.oturan halk biliyor yaptıkları zararları.

2 8 Cevap Yaz
kamil 24 Ağustos 2018 23:04

Yerli halka hizmet etmeyenler elbet bir gün karşılığını bulacaktır.

3 7 Cevap Yaz
Iyi iş 24 Ağustos 2018 22:42

Öğrenci başı 1500 bıraksa ayda 200 milyon eder. Iy i para

2 1 Cevap Yaz
Bilge kisi

Her bir öğrenci kira dahil ,1000 tl den 60 Bin.tl.birakir ancak hepsi katkı olsa ne yazar.eskisehire bu meblağın.

1 4
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat