alexa

Eskişehir hava durumu (4.01.2018)

Videoyu Aç Eskişehir hava durumu (4.01.2018)
A
a

Eskişehir'de adeta bahar havası yaşıyoruz. 12-13 ocak tarihine kadar da sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Cezayir çöllerinden esecek lodosun etkisiyle, sıcaklık cumartesiden başlayarak adım adım yükselerek ocak ortalamasının 8-10 derece üzerine çıkacak. Sıcak hava dalgası yaklaşık 5 gün kalacak.

Eskişehir'in ocak ayı ortalaması 4 derece iken, sıcaklıklar pazar 10, pazartesi 12, salı ve çarşamba günleri ise 13 dereceleri aşacak.

İŞTE ESKİŞEHİR'DE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ
(Resmi büyütmek için buraya tıklayın)

Ayın 12’sinden sonra ise sıcaklıklar düşerek ortalama değerlere iniyor, Anadolu'da yer yer kar yağışları da görülebilecek.

Türkiye'de bu kış durağan geçiyor, bunun sebeplerinden biri la-nina'nın etkili olması.

El-nino'nun tam tersi etkiye sahip olan ve İspanyolca kız kardeş anlamına gelen La-nina, Pasifik Okyanusun'nun doğusunda suların her zamankinden daha soğuk olması durumudur.

La-nina'nın etkisi nedeniyle ABD'nin kuzey ve doğusu bu kışı aşırı soğuk geçiriyor, New york bu 3 gün eksi 15 dereceye kadar inecek. Florida'ya 30 yıl sonra kar yağmasının sebebide bu.

İngiltere, Fransa, Almanya arasında ise bir buçuk aydır hiç dinmeyen şiddetli rüzgarlar ve fırtınalar etkili oluyor.

Türkiye'de ise Anadolu'da zaman zaman kar yağışları oluyor ama lodos bu kış her zamankinden daha fazla esiyor. Lodosla çölden gelen ılık havanın sıklığı fazla, o nedenle de İstanbul'da ocak sonuna kadar kar yağışı beklentisi düşük. Aralık ayında sıcaklıklar her hafta 3 gün ortalamanın üzerindeydi. 

Bazı uzun dönem tahminlerine göre, Türkiye'de ocak ayının çok sert geçmeyeceği yönde.

Ege ve Akdeniz'de yağışların ortalamalarda olacağı, Marmara ve Karadeniz'de ise ortalamının altında kalacağı tahmin ediliyor.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat