alexa
Eskişehirspor'a destek ol, SMS gönder

Eskişehir hava durumu (13.2.2018)

Videoyu Aç Eskişehir hava durumu (13.2.2018)
A
a

Eskişehir'de de tüm yurtta olduğu gibi sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor.

Bugün kentimizde beklenen en yüksek sıcaklık değeri ile en düşük sıcaklık değeri şöyle;

Meteorolojiden alınan bilgilere göre bugün Eskişehir'de en yüksek sıcaklık değeri 9 en düşük ise -1 derece seviyelerinde olacak.

Bugün de yine bulutlu ve güneşli bir hava bizleri bekliyor.

Bir kaç gündür devam eden yağışlar bugün ve yarın da etkisini sürdürecek. Özellikle yarın Eskişehir'de sağanak yağışın daha da etkili olacağı tahmin ediliyor.


O illere kar sürprizi!

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar adım adım düştü, bulutlu ve serin hava yurdun büyük bölümüne hakim olmaya başladı. Son dakika hava durumu verilerine göre kuraklık yaşayan Anadolu için haberler iyi, bugün Anadolu'nun doğusunda kar etkili oluyor. Eskiden kış boyu kar yağışının çok kısa molalar vererek devam ettiği Anadolu'nun doğu kesimlerinde bu sene bir gün yağan kar bile sevindiriyor. Geçtiğimiz senelerde düşük sıcaklık rekorları kırıldığında doğudan soğuk haberleri gündeme taşınırken bu sene tek günlük kar yetti...

Kurak geçen kış sürerken yağış haberleri sevindiriyor doğuda bugün etkili olan kar yağışı bu sene seyreden anormal kış sebebiyle ilgi çekti. Geçtiğimiz senelerde aşırı soğuklarla gündem olan Doğu Anadolu Bölgesi bu sene tek günlük karla gündemde…  Tahminlere göre bugün Türkiye’nin büyük bölümüne bulutlu hava hakim olacak, Doğu Anadolu’da kar yağışı etkili oluyor. Tek günlük de olsa kar yağışının olması, bu sene kurak kış koşulları yaşayan ülkemizde özellikle tarım arazileri için büyük önem taşıyor. Yurdun batı kesimleri ise bu haftayı serin, yer yer yağışlı ve bulutlu bir havayla geçirecek…

TEK GÜNLÜK KAR YAĞIŞINA SEVİNİR OLDUK…

Her kış doğudan gelen yoğun kar haberleri bu sene kurak ve ılık kış sebebiyle ciddi derecede azaldı. Günlerce kar yağışı beklenen veriler yerine bu kış tek günlük kar verileri bile sevindirir oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile gece saatlerinden itibaren Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’nin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Hava sıcaklıklarının azalarak kuzey, batı ve iç kesimlerde mevsim normalleri civarında, doğu kesimlerde mevsim normallerinin 2 ila 5 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

ERZURUM VE VAN’DA KAR ETKİLİ OLUYOR

Doğu Anadolu Bölgesi yeniden kar yağışının etkisi altına girdi. Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 7 dereceyle Kars'ta kaydedildi. Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, bölge genelinde havanın çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçeceği; yağışların Erzincan ve Iğdır çevrelerinde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı, sıcaklığın mevsim normallerinin 2 ila 5 derece üzerinde seyredeceği, rüzgarın güney ve güneybatı yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette esmesi tahmin edilmekte olduğu belirtildi. Bölge genelinde akşam ve gece saatlerinde yer yer buzlanma ve don olayı ile birlikte pus hadisesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı yetkililerin, vatandaşların ve özellikle sürücülerin dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

ÇIĞ RİSKİ VAR

Yüksek kar örtüsüne sahip dik ve eğimli yerlerde çığ riskinin bulunduğu belirtilerek uyarıda bulunuldu. Erzurum’da kar yağışı ve tipi nedeniyle 22 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Erzurum Büyükşehir Belediyesinde görevli 235 personel ve 188 araç ile ulaşıma kapanan yolların da bulunduğu bin 540 mahallede karla mücadele çalışmaları aralıksız sürdürülüyor.

GÜNÜN HAVA DURUMU TAHMİNLERİ

Meteoroloji tahminlerine göre rüzgarın genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif kuvvette, gece saatlerinden sonra Kıyı Ege’de kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.
Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Eskişehir: Bulutlu ve aralıklarla güneşli 9
Ankara: Parçalı zamanla çok bulutlu 8
İstanbul: Çok bulutlu 10
İzmir: Parçalı bulutlu, gece saatlerinden sonra sağanak yağışlı 15
Adana: Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 18
Antalya: Parçalı ve çok bulutlu 20
Samsun: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu 10
Trabzon: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu 10
Erzurum: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 3
Diyarbakır: Çok bulutlu, hafif yağmurlu 10
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat