alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir esnafının takati kalmadı

Videoyu Aç Eskişehir esnafının takati kalmadı
A
a

Koronavirüs salgını nedeniyle Eskişehir esnafı zor günler geçirmeye devam ediyor. Esnaf vergilerde kolaylık sağlanmasını isterken yetkililere şöyle seslendi: “Takatimiz kalmadı”

Eskişehir Seyyar Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ali Sefa Şen, Yunus Emre Halk Çarşısı Sosyal Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Fevzi Beysel, Sonhaber Gazetesi Muhabiri Meltem Karakaş Kaya ES TV’de yayınlanan Hayat Akarken programına konuk oldu. Programda ES TV Haber Müdürü Şener Çetin ve Muhabirimiz Hilal Köver’in sorularını yanıtlayan Şen, esnafın sorunlarını anlattı.

ÜNİVERSİTELER AÇILMALIYDI
Şehrimizdeki üç üniversite için alınan uzaktan öğretim kararını değerlendiren Şen, “Hep şunu söyledik. Maske, hijyen ve fiziksel mesafe. Halkımız ilk etapta bunu çok ciddiye almadı, hala da almayanlar var. Biz bu kuralları ısrarla ihmal edenler olduğu müddetçe bu pandemi olacak. Dolayısıyla biz her şeye dikkat edeceğiz, her türlü kurallara uyacağız ve pandemiyi azalttıktan sonra bu okullarımız açılacak. Bu okullarımız bunlara dikkat ederek açılabilir miydi, açılırdı. Eğitim yapılabilir miydi, yapılırdı. Çünkü bizim şehrimiz Türkiye’de üniversite şehri diye anılan bir şehir. Ciddi manada üniversiteye giren, üniversite sınavına girip kazanan öğrencilerimizin de tercihlerinin arasında çok ciddi manada tercih edilen bir şehir. Dolayısıyla bu öğrenciler sayesinde bizim esnafımıza da katkı koyuyorlar. Ekonomimize katkı koyuyorlar. Kültür seviyesine katkı koyuyor bu öğrenciler. Dolayısıyla her türlü tedbir alınıp bu okullarımız açılabilirdi ve bizim esnafımızın da ticaretine çok ciddi manada katkı koyardı. Açılması gerektiğine inanıyorum ben. Çünkü bu öğrencilerimiz ufak değil. Artık belli bir seviyeye gelmiş öğrenciler, dikkat edebilirlerdi” dedi.

60’A YAKIN ÜYE KAYIT SİLDİRDİ
Odalarına kayıtlı 60’a yakın üyenin kaydını sildirdiğini söyleyen Şen, “Bizim odaya kayıtlı üyelerimizden 60’a yakın üyemiz kaydını sildirdi. Tabi ki biz bu 50-60 bandına bir yılda ulaşıyorduk. Şu anda 6 ayda 60 civarında üyemiz kaydını sildirdi. Gelenlere ben soruyorum ‘Neden kapatıyorsunuz?’ diye. Yüzde 80’i aşağı yukarı pandemiden dolayı, iş yapamadıklarından dolayı kapattıklarını söylediler. Bunun yanında geçen yıla oranla dükkan açan da fazla. Bunun nedeni de daha önce dükkanını açmış, odaya kayıt olma zorunluluğu yok. Ama devlet pandemi sürecinde 25 bin lira destek kredisini verdi. Bu destek kredisinin kullanım şartlarından biri de odadan kayıt belgesi getirme şartı idi. O zaman da mecburen geldiler odamıza kayıt oldular. Yani kayıt olanların pek çoğu yıllardır dükkanını açmış ticaretlerine devam ediyorlardı” ifadelerini kullandı.

VERGİLERLE İLGİLİ KOLAYLIK YAPILSIN
Yetkililerden beklentilerini sıralayan Şen, “Stopajla ilgili indirimin, hatta stopajları devlet bir müddet öteleyebilir. Aralık ayının sonuna kadar öteledi. Devletin küçük esnafımızdan aldığı vergilerle ilgili bir takım kolaylıkları çok ciddi manada yapması lazım. Çünkü pandemi bitmedi. Artarak devam ediyor. Belki tekrar tedbirler gelecek. Gelen her tedbir bizim küçük esnafın işlerinin gerilemesine neden oluyor. Dolayısıyla bunlarla ilgili bir takım kolaylıkların da verilmesi gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

GÖZLER MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NDA
Yunus Emre Halk Çarşısı Sosyal Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Fevzi Beysel, esnafın durumuyla ilgili konuştu. Beysel, “Pandemi sürecinden dolayı ister istemez bir umutsuzluğa kapılındı. Ne olduğunu kimse anlayamadı. İnsanlar sokağa çıkmayınca ticaretin ne getireceğini kimse bilmiyordu. Kapatmalardan dolayı baya bir kan kaybı yaşandı. Sonra sezon açıldı, düğünler başladı derken maalesef vakalar hızla artmaya başlayınca insanlar önünü göremez oldu. Esnaflar şuan kışa girerken zaten hazırlık yapıyor. Zam endişesi var. Okullar açılamadı, okul sezonu dediğimiz sezon da iş yapılamıyor şu an. Btüün okulların kıyafetleri stoklarda duruyor. Herkesin Milli Eğitim Bakanı’nda gözü. Esnaf bir an önce açılmasını istiyor. Umut var” dedi.

KAPATMALAR BAŞLAYACAK
Çarşıda gerekli tedbirlerin alındığını belirten Beysel, “Bizim dezenfektanlarımız var. Çarşımızı dezenfekte ettiriyoruz. Esnafımızda en ufak bir sıkıntı yok. Biz çok dibini yaşadık. Kimse sokağa çıkmadı, burada herkes günlük bir-iki parça sattı, bununla evine ekmek götürdü. Biz onun için daha hassasız. Esnaf günlük tüketiyor. Ki bizim geriden bir sıkıntımız, dolar kurunun artmasıyla ilgili sıkıntımız vardı. Tam piyasa normalleşmeye başlamışken bir de üstüne bu geldi. Burada şu an faaliyetini sonlandıran kimsemiz yok fakat herkes çok geride. Bu süreç biraz daha uzadıkça maalesef kapatmalar başlayacak. Çünkü gün arttıkça masraflar durmuyor. Geriden gelen bir borçlanma var, esnafın artık çok takati kalmadı diyebilirim. Acilen bir KOSGEB desteğine ihtiyaç var. İnsanlarımız aşırı zorlanmaya başladı” ifadelerini kullandı.
 
 
Kaynak : Hilal Köver - Anadolu Gazetesi
Arıman masaustu reklami
1000
icon
Yenilenin 24 Eylül 2020 14:32

Üniversiteler açılsa ne olcak.Halk artık internetten alış veriş yapıyor.En kalitelisini en ucuzunu ayağına kadar getiriyor.Beğenmezsen değiştir.Siz .SATILAN MAL GERİ ALINMAZ. tabelanızı hatıra diye saklayın.......KARDEŞİM BİRLEŞİN...KENDİNİZİ GELİŞTİRİN.SİZ DE İNTERNETTEN MAL SATIN.

0 3 Cevap Yaz
Kaan 24 Eylül 2020 09:47

Esnaf mal satsın diye öğrenciler ölsün mü? Nasıl mantık ya. Okullar neden uzaktan eğitim yapıyor? Öğrencilerin can sağlığı için dolayısıyla halkın can sağlığı için.Toplu ölümler mi başlasın istiyorsunuz.Zor günler için tedbir alacaksınız.Salgını bahane etmeyin.

0 2 Cevap Yaz
Nolacağdı 23 Eylül 2020 13:19

Bu esnaflarında üniversiteler açılmalıydı lafları bıktırdı vallahi. Açılsaydı ne olacaktı ? Öğrenciler geberene kadar alışveriş mi yapacaktı ? Kabul edin ekonomik krizdeyiz ekonomik krizde, ekonomik krizde ! Öğrenciler kirasını zor ödüyorlar, onlara para gönderen ana ve babalarıda darphaneye ortak değiller. Dün 2 liraya alınan malı bugün 5 liraya alıyor insanlar. Çok mu zor ekonomik krizi kabul etmek ? Tüm kabahat niye üniversitelerin açılmaması oluyor ?

0 2 Cevap Yaz
Xy 23 Eylül 2020 13:08

Arkadaş ne pandemiymiş be ! Ekonomik kriz var diyemeyen herkes pandemi pandemi diyor başkada birşey demiyor. Azıcık cesur olun, kendinize karşı bir itirafta bulunun ve ekonomik kriz olduğunu kabul edin kardeşim. Sanki pandemi olmasa her yer müşteri kaynayacakmış gibi bu kendini kandırmalar, avutmalar nedir ? Paramız pul olmuş, 100 tl 10 tl gibi olmuş, iki parça gıda alsan üçüncü parçayı alamıyorsun. Daha nicesi var örnek ama insanlara bir pandemi öğretmişler. Pandemi aşağı pandemi yukarı. Yağmur yağsa adam pandemi diyor yahu ! Ama bir türlü Ekonomik kriz var diyemiyor, krizi kabul edemiyor bir türlü ne hikmetse ?

0 1 Cevap Yaz
Heyyy gidi heyy 23 Eylül 2020 12:58

Bir zamanların gözde mekânı halk çarşısı, eskiden bayrama 1 hafta kala ne iş yapardı. Müşteri yoğunluğundan kimse yerinden kıpırdayamazdı. Hele arefe günleri var ya mahşer yeri gibi olurdu. Bana kalırsa burada iş yapan esnaflar birazda kendilerini geliştirse iyi olur. Devir internet devri, herkes artık alacağını internetten alıyor. Kargo var, ödeme kolaylığı var, beğenmediğinde iade kolaylığı var. Var oğlu var yani. Çağa ayak uydurmaları şart. Yoksa eskisi gibi ben dükkanı açayım nasıl olsa bir gelen olur diyerek iş yaparlarsa, az kazandıklarına razı olurlar. Ha unutmadan buranın esnafı fiyatlarınıda gözden geçirse iyi olur. Zira sattıkları malların fiyatları çok rekabetçi değil. İnsanlar onun için pek uğramıyor olabilirler

0 1 Cevap Yaz
Fahrettin 23 Eylül 2020 12:46

Yav bırakın battık bittik laflarını kardeşim. Eskiden yani 10 15 sene evvel halk çarşısının cazibesi vardı. Eskişehir in en çok tercih ettiği mekandı, çünkü ucuz ve her keseye hitap ediyordu. Şimdi öyle değil, gidin bir tişört alın likralıdan başka tişört bulamazsınız. Esnaflar sattığı tişörtlere 50 tl den aşağı fiyat söylemez. Ayakkabı alacaksındır halk çarşısına uğrarsın 80 tl den aşağı fiyat söylemez hiç biri. Ama çarşıdan geze geze alışveriş yaparsan 20 tl ye likrasız tişörtte bulursun, 50 tl ye spor ayakkabıda bulursun. Çarşıdaki insanlarda esnaf, bu insanlarda esnaf. Hem çarşıdaki rakiplerinden daha pahalı fiyat politikasını benimseyip hemde battık bittik demek ne kadar doğru ?

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat