alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'e yatırım için tereddüt etmeyin!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'e yatırım için tereddüt etmeyin!
A
a

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli Eskişehir’e yatırım yapmak isteyenlerin tereddüt etmemesi gerektiğini söyledi. Küpeli, “Gece gündüz onlara hizmet vermek için hazırız. 2022 ve 2026 yıllarına kadar birçok projelerimiz var” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli, ES TV’de canlı yayınlanan Açıkça programının konuğu oldu. Gazeteciler ESGROUP Genel Koordinatörü Ali Baş ve Sonhaber Gazetesi Muhabiri Meltem Karakaş’ın sorularını yanıtlayan Küpeli, Ekonomideki gelişmeleri ve Eskişehir gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.  Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli,”Eskişehir sanayisi çok hızlı gelişiyor. Herhalde Türkiye'de en hızlı büyüyen organize sanayi bölgelerinin başında geliyor. Bizim bölgemiz birkaç rakamlarla bunu anlatırsam belki daha iyi kavranabilir. Ben 2017’dan itibaren Yönetim Kurulu Başkanlığı yapıyorum. O zamanlar bölgemizde 40 bin kişi çalışıyordu. Bugün 46 bin 612 rakamına ulaşmışsız. O zamanlar 560 civarında katılımcı vardı. Bölgede bugün 870 dayandı. Bölgeyi büyütüyoruz, ciromuzu büyütüyoruz işte 1. 8 milyar dolar civarında ihracatımız varken bugün işte 4 milyar dolar ihracat rakamlarını konuşmaya başladık ve bunları gerçekleştiriyor artık çok şükür. Tabi Eskişehir’in jeopolitik konumu. Demokratik yapısı. Karayolu havayolu işte demir yolu ulaşımlarının avantajı olması gibi birçok nedenden dolayı Türkiye'de ciddi miktarda tercih nedeni özellikle Marmara Bölgesi’nin dolması Eskişehir'in de o bölgelere yakın olması, işte tren seferlerinin artı Eskişehir - İstanbul arasındaki karayolu standartlarının oldukça. Yükseltmesi bölgeye olan talebi ciddi miktarda arttırıyor. Bildiğimiz ulusal birçok marka Eskişehir'de yatırım yapmak için. Buraya geliyor. Bizim öngörülerimiz inde üzerine çıktı ama hazırlıklıydık çok şükür şimdi birinci gelişme bölgesinde benim başkanı olduğum zaman yeni yeni imara açıyor idik orasını da yaklaşık 7-8 yıl civarında. Bir sürede dolacağını planlamıştık. Bugün aşağı yukarı neredeyse hepsini doldurduk.  % 50 daha önceden gidiyoruz. Tabi biz hazırlıklıydık. İşte Hasan Bey bölgesinde kalkanı bölgesinde kamulaştırma çalışmaları yapıyoruz. Yani birileri Eskişehir'e geldiği zaman yatırım yapacaksa şehrimize, ülkemize kalkınma için fayda sağlayacaksa. Yerimiz yok demek doğru değil. Bu anlamda hem altyapı çalışmalarını hem de arsa çalışmalarına hızlı bir şekilde yapıyoruz. Şu anda da gelenlere arsamız yok demiyoruz ama. Demek içinde yeni yatırımlara yeni çalışmalara devam ediyoruz. “ şeklinde konuştu.

ESKİŞEHİR İHRACATTA POZİTİF BİR İLDİR
“Sanayi işin başında” diyen Küpeli, “Yani çalkantılı bir süreçten geçiyoruz fakat işini takip eden. İşleri ile ciddi miktarda mesai harcayan sanayicilerin hepsi iş yapıyor. Yani şu anda Eskişehir'deki kapasite kullanım oranı Türkiye ortalamasının da üzerinde. Hepimizin işi var, sorun belirsizlik ortamı önümüzü tam olarak görememe ve karların oldukça işte bundan dolayı azalmış olması sorun bu ama normal şartlarda son günlerde beyaz eşya sektörü bir miktar tatile giriyor, işte 20 gün 1 ay kadar onu saymazsak herkesin işi gücü var. Ve ciddi miktarda da talepleri de var. Genelde aklımıza artıyor. Eskişehir ihracatta pozitif olan bir ildir. Yani cari açık vermeyen, cari fazla veren bir ildir” ifadelerini kullandı.

ESKİŞEHİR’DE İŞSİZLİK YOK, İŞÇİSİZLİK VAR
Küpeli, “Bizim meşhur bir meslek lisemiz var. Artık Türkiye'de marka oldu. Okulu bunun için kurduk. Evet, gerçekten Eskişehir’de işsizlik yok, işçisizlik var. Bak bu önemli şimdi. Herkes. Masa başı iş arıyor, elim kirlenmesin, yüksek rakamlar olsun işte masamda bilgisayarım olsun. Şunu mu olsun bu mu olsun? Şimdi böyle bir şey yok yani çıraklığını yapmadığınız bir işin hemen patronumu falan yapamazsınız. Ben kendi adıma 42 yıldan beri aralıksız vergi mükellefiyim. Abimle beraber. Birçok tecrübeler kazandık. Onun için bugün işsiz işçi, işsizlik sorunu hepimizde var. Bizim fabrikamızın bir tane hattı yeterli insan bulamadık diye söktük. Yerine daha az insanla çalışan modern tesisleri kuruyoruz ve üstelik birçok firmada asgari ücretle çalışan falan da yok. Bence Türkiye’de böyle sıkıntı var” diye konuştu.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli,” Tabii şimdi artık hükümetle devletin diğer birimleri de bakanlık da bu işin farkında. Yani meslek lisesi memleket meselesi sloganının boş olmadığını herkes anladı. Hepimiz birden artık meslek liselerine yönelmeye başladık. Onları cazip hale getirmeye çalıştık ve bundan sonra da böyle olacak bu. Yani devlette şu anda bununla ilgili birçok çalışmalar yapıyordu teşvikler. Buluyor işte en son organize sanayi Bölgesi’nde bir ofis açıldı. Bununla ilgili şu anda birçok lisede artık staj imkanı olduğu fabrikalarda staj yapıyorlar. Neden bunların hepsi sanayiye Nitelikli iş gücü kazandırmak ve aidiyeti oluşturmak için yapılıyor. Bunların da inanıyorum ki, 4-5 yıl içinde artık meyveleri verecek ve bizim sayımız bir miktar rahatlayacak gibi gözüküyor. Ama her şeye rağmen mavi yakalı sıkıntısı devam edecek” dedi.

ESKİŞEHİR YOLLARIN KAVŞAK NOKTASI DİYORUZ
“Eskişehir yolların kavşak noktası diyoruz” ifadelerini kullanan Başkan Küpeli, “Demiryollarının, karayollarının evet doğru ama neticede günümüzde artık ihtiyacı karşılamayacak, altyapılarla uğraşmak hepimizi başka başka sorunlarla buluşturuyoruz. Yani işimizi vereceğimiz veya gelişmeye harcayacağımız zamanları trafikte geçirdiğimiz zaman ancak fotoğraf çekip birilerine gönderiyoruz. Bunlar doğru şeyler değil gerçekten Eskişehir'i hem can ve mal güvenliği açısından hem de zaman kaybı açısından yeni yeni yollara yeni yeni alternatif güzergahlara ihtiyacı var. Çünkü zaman günümüzde her şeyden daha pahalı hale geldi. Telafisi mümkün değil. Bugün evden çıkıp da organize sanayi bölgesine giden 1 kişi 45 dakika 1 saat gibi 1 sürede. Ulaşıyorsa. 15 dakika yerine işinde Eskişehir, İstanbul değil o zaman, 45 dakika gibi bir zamanımız boşa gitti. Yani 8 saat içinde 45 dakika ne kadar büyük bir zaman hele hele benim için. Zaten zaman yetmiyor. 45 dakikayı trafikte geçirdiğiniz hani orada boş durmuyoruz ama her şeye rağmen bu çok sıkıntılı götürür. Gelenler de Eskişehir’in yaşanılabilir bir kent olduğunu biliyorlar ama Eskişehir gibi bir kentte de böylesine özellikle bir kaza olduğu zaman da yağışlı havalarda trafiğin tıkanması herkesi rahatsız ediyor” dedi.

BEYLİKOVA’DA YATIRIMLARA BAŞLARIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Beylikova’da bulunan nadir element sahasında cevher işleneceği açıklamalarını değerlendiren Küpeli, “Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli, “Bugün bana fotoğraf gönderdiler. Sayın cumhurbaşkanının resmi yanında da Nadir kocaman altında da element yazıyor. Bunu gördüm sadece konu tabi. Çok taze bir konu bunu önümüzdeki günlerde biraz daha inceleyelim. Tam olarak ne olduğunu anlıyorum. Başka bir programda değerlendiririz inşallah ama Eskişehir için oldukça heyecanlı bir haber bizleri çok yakından ilgilendiriyor. Hemen oralarda da yatırımlara başlarız. Oradaki insanlar neticede Eskişehir’imizde ikamet edecekler ve eski yerimizde bu yatırımlarına çalışacak insanların olacağını biliyoruz. Dolayısı ile mutlaka ve mutlaka ciddi katkıları olacaktır. Birçok sektörün ilgilendirecek, sadece çalışanların fabrikaları falan değil. Yani yemek işinden, nakliyecisine kadar servisçisine kadar birçok sektörün zincirleme bir şekilde pozitif yönde etkileyecek. Çok yeni konu doğru dürüst incelemeden detaylara tam hakim olmadan yorum yapmak yanlış bir yere götürebilir. “ dedi.

İMİŞEHİR’E İLGİ VAR
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli,”1995 yılında kurulmuş, bir kobi’den biraz esinlenme oldu. Bizim Kanlıpınar şehitliğinin orada benden önceki dönemi tabi Savaş beyin döneminde kurulmuş ve 450000 metrekarede 98 parselde kurulmuş bir kobi OSB’miz vardı. Çok başarılı olmuş Türkiye'de örnek olmuş. Türkiye'de ilk kurulan kobi OSB’dir. O hatta adının kobi olması da ilk bununla ilgili çok talep geldi, inceledik. Evet, arkadaşlar haklı. Şimdi bu bölgede bizim arsalarımız 10. binde üzerindeki metre karelerden oluşuyor. Ama birçok sanayici var ki tabiri caizse burada birazcık para kazanacak. Sonra büyük fabrikalara geçerek bunlara imkan sağlamak gerekiyordu. Biz bununla ilgili çalışmaları, imar planları bittirdik. Geçtiğimiz yılda 560000 metrekare alanda 142 tane parsel oluşturduk. Yaklaşık 1 buçuk ay içerisinde bunların% 85 - 90 hemen doldu. Şu anda orada bir tane bile parsel yok. Hepsi bitti, alanlar yani tahsis hakkı kazananlar da hızlı bir şekilde yapılaşmaya başladılar. Şu anda İmişehir bölgesinde 10’dan fazla fabrika çalışmaya da başladı. Biz bütün altyapıları yapıyoruz. Tarihin daha doğrusu Organize Sanayi Bölgesi tarihinin en büyük ihalelerini yaptık. Bütün İmişehir bölgesinde artık mademki sanayicilerimiz oraya çok rağbet gösterdiler. Biz de bütün alt yapıları tamamlayalım ve orada eksikliğiniz kalmasın. Mükemmel Bir altyapı ile ve hizmetle Eskişehir’e yeni gelenler de hayatından memnun olsun istedik. Onların hepsini yaptık. Şu anda hızlı bir şekilde altyapı devam ediyor inşallah yılın sonunda altyapı bitince asfaltta geleceğiz. Orası da tarihi bir yer olacak. Yani bugünlerde artık orada hava parasıyla fabrikalar bile satılabilir çünkü yok yer yok” dedi.

TÜRK PARASI İLE TİCARET YAPILMIYOR
Kurdaki dalgalanmaların sanayiciye olan etkilerini anlatan Küpeli,” Belirsizlik daha çok etkiliyor, aslında kurların stabil olması daha önemli bizim için şimdi bu gün kur 16.56 gibi ama 3 – 4 gün önce 17 buçuk liraya gelmişti. Neredeyse şimdi bu kötü yani 17 buçuk liradan borcu olan kişi. Dolar aldı borcunu ödedi ya da hammadde aldı ama bugün 16.56 ya düştü. 16 60 a düştü. Şimdi bunun üzerine hesap yaptığı zaman aradaki fark ne olacak? Çünkü artık sanayici çok küçük karlarla çalışmak durumunda kaldı. Kendi paralarıyla Türk parası ile ticaret yapılmıyor” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPILMASINI DESTEKLİYORUZ
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli,”Tabi biz çalışanlarımızın gelir seviyesinin refah seviyesinin oldukça artması tarafındayız ama bu dengeleri çok iyi korumak gerekiyor. Özellikle pandemi sürecinde Uzak Doğu’da yaşanan sıkıntıların Türkiye'ye olan bakış açısını değiştirdiği Türkiye için bir fırsat olduğu dönemde bazı değerlerimizi yanlış hesaplarla bozar sak önümüzdeki imkanı fırsat tepmiş olacağız. Evet, yükselsin ama buradaki yükü işverenle. Diğer paydaşlar beraber aslında istiyoruz. Yani devletten bahsediyor burada. Dolayısıyla biz de bugünkü şartlarda markete gidiyoruz. Pazara gidiyoruz, alışverişe gidiyoruz. Çalışanların ne durumda olduğunu görüyoruz. Bunun tamamını işverenin sırtına yükleyerek bizim rekabet gücümüzün azaltılması da. Sürdürülebilir değil. Kesinlikle zam yapılmasını destekliyoruz. Ben de en azından bölgedeki ve diğer çalışanlarımıza bununla ilgili söyledim. Yani bizim Temmuz ayı içerisinde bir düzenleme yapacağız diye asla yılda bir kere yapıyorduk ama bu sene olağanüstü bir durum var. Rakamlar son derece hızlı değişti. Dolayısıyla alım gücü çok düştü. Hâlbuki gönlümüz istiyor ki ülkedeki enflasyon% 10’sa biz çalışanlarımıza 15-20 yapalım yani onların. Refah seviyelerini artırmak istiyoruz ama maalesef işte birçok veri bizden daha hızlı davranıyor” dedi.

 
ERKEN SEÇİM VERİLERİ VARSA HERKESİ TEDİRGİN EDER
Erken seçim söylentileri hakkındaki düşüncelerini anlatan Küpeli şöyle konuştu: “Bir kere belirsizlik hepimiz için ciddi sorun yani bugün bir erken seçim yapılacaksa evet açıklayalım yapılsın, yapılmayacaksa da zaten. Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız söyledi, seçim falan yok. 2023 te erken seçim yapılacak dedi. Yani ben parlamentoda değilim, hükümetin içinde değilim. Bu konuda bende bir veri yok ama belirsizlik olmaması lazım. Yani şu anda gözüken 2023 yılında seçimlerin normal zamanda haziranda yapılacağı yönünde. Gözüküyor. Başka bir gelişme olursa ben de sizinle beraber öğreneceğim. Sürekli erken seçim konuşulması nedeni olarak da önemli bir şey. Niye konuşulup duruyor, her şey güllük gülistanlık iken hiç sıkıntı yok iken sadece ülkeye zarar vermek için kendi ihtirasını yenmek için erken seçim çağrısı yapıyorsa bu hoş bir şey değil ama erken seçim yapmak için veriler varsa bu da hepimizi birden tedirgin eder”
 
 ESKİŞEHİR SANAYİ KENTİ
Küpeli, ”Eskişehir’imizi seviyoruz. Eskişehir insanımızı çok seviyoruz. Biz izleyenlerimize de özellikle Eskişehir konusunda tereddütleri olan bilgisi az olan yatırımcılarımız varsa buradan kendilerine sesleniyorum. Gece gündüz onlara hizmet vermek için hazırız. 2022 ve 2026 yıllarına kadar birçok projelerimiz var. Bunlarla birlikte inşallah paylaşarak daha yaşanabilir, daha müreffeh bir işyeri için birlikte çalışabiliriz. Çalışmaya biz hazırız. Dolayısıyla bizimle ilgili bir konu varsa hiç kimse çekinmeden gece ve gündüz bize gelirlerse elimizden geldiği kadar yardımcı olacağız. Çünkü bizim şehrimizin şu anda aşağı yukarı üçte biri ekmeğini sanayilerin kazanıyor ve Eskişehir. Bundan sonra bir sanayi şehri olarak da anılacaktır. Geçtiğimiz günlerde Yılmaz hoca ile beraberdik bir yerde ben eskiden burası sadece turizm kenti diyordum ama artık bunu hissettirdiniz burası aynı zamanda bir sanayi şehridir dedi. Kendisinde böyle bir ifadesi var. Gerçekten Eskişehir bir sanayi şehri, bizim ülkemizin de üretmeye, kalkınmaya ve sanayileşmeye ihtiyacı var. Eskişehir’de bu işin çok güzel bir örneği” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat