alexa
ES TV Frekans Güncellemesi destek hattı açıldı

Eskişehir'e temiz yatırım

Videoyu Aç Eskişehir'e temiz yatırım
A
a

Eskişehir Çevre ve Yaşam Platformu (ESÇEP) adına konuşan Selim Kurnaz, termik santral projesini finanse eden kuruluşlara seslenerek “Temiz şehrimizde temiz yatırımları finanse edin” dedi. 

ESÇEP, Çöpten Elektrik Üretimi ve Katı Atık Geri Dönüşüm Tesisi önünde yapılması planlanan termik santral ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada
Termik Santral için ihalenin 17 Ekim tarihinde gerçekleştirileceği vurgulandı. Platform adına konuşan Selim Kurnaz, termik santral ihalesinin dördüncü kez ertelenmesine dikkat çekerek, “Dünyanın gelişmiş ülkelerinde kömürlü termik santraller terk edilmekte, alternatif olarak yenilebilir, çevre dostu enerji üretim tesisleri faaliyete geçirilmektedir” dedi. Kurnaz, Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Çöpten Elektrik Üretimi Tesisini örnek göstererek, “Burada bulunan ve her biri 1.4 Megavat elektrik üreten devasa 8 dizel motor ile evlerimizden çıkan çöplerimizde elde edilen gaz yakılarak, günlük toplam 11.2 Megavatlık elektrik enerjisine dönüşüyor” diye konuştu.

HANGİ AKLA SIĞIYOR?

Kursuz sözlerine şöyle devam etti: “Bu sayede de yaklaşık 55 bin konutumuzun günlük elektrik ihtiyacı karşılanmaktadır. Böylelikle hem toprağımız hem tarımımız korunmakta hem de temiz enerji üretilmektedir. Aklın ve bilimin ışığında böyle projelerin hayata geçirilmesi ve var olanların kapasitesinin arttırılması mümkünken, tarımsal üretimimizi yok etmek hangi akla sığmaktadır?” Kömürlü termik santral projesini finanse eden kuruluşlara seslenen Kurnaz, “Temiz şehrimizde temiz yatırımları finanse edin. Bizler toprağımızı ve tarımımızı tamamen yok edecek Kömürlü Termik Santral projesinin karşısında, çevrenin korunması, geliştirilmesi ve enerji ihtiyacımızın doğaya zarar vermeden karşılanmasını sağlayacak aklın, bilimin ve teknolojinin olanaklarını kullanarak böyle tesisler kurulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Topraklarımızın ölüm fermanı

Alpu’da yapılması planlanan kömürlü termik santralin 17 Ekim’de yapılacak ihalesi öncesinde CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Alpu kömürlü termik santral projesinin iptal edilmesi için hükümete ve ihaleye katılacak olan firmalara çağrıda bulundu. Dünya’da ülkelerin yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğine dikkat çeken Çakırözer, “Bu ihale, verimli opraklarımızın, temiz havamızın ve suyumuzun ölüm fermanıdır. Sadece Eskişehir’imizde değil Türkiye’nin dört bir yanında yurttaşlar tarım alanlarımızı, cennet vadilerimizi, dağlarımızı yok edecek zehir santrallerine karşı. Halkın sesine kulak verin. Dünya yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelirken, geleceğimizi yok edecek zehir santrallerinden vazgeçin. Termik santrallerin doğaya, çevreye, insan sağlığına ve ekonomiye etkilere araştırılmadan ihalelere çıkılmamalıdır” dedi.

Hükümetin 100 günlük Eylem Planına ilişkin öncelikli olmayan yatırımların durdurulacağına ilişkin açıklamalarını da hatırlatan Çakırözer, “Cumhurbaşkanı ile Bakanlar öncelikli olmayan yatırımların durdurulacağını söylüyor. Alpu’ya da bu bağlamda bakılmalı. Zaten sınırlı olan kaynaklarımız, verimli topraklarımız, temiz havamız, suyumuz zehir santralleri projelerine aktarılmamalı. Tüm Eskişehirlilerin karşı olduğu zehir santralinden derhal vazgeçilmeli” dedi. 
Kaynak : HABER: HİLAL KÖVER
1000
icon
Doğa Sever 16 Ekim 2018 10:28

Evet ; yıllardır bekleyen Kızılinler Termal Tesis yatırımı gibi!

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat