alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'e kötü haber: Gördüğüm en düşük...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'e kötü haber: Gördüğüm en düşük...
A
a

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği tarafından düzenlenen ‘Suyun Önemi ve Porsuk Çayı’ söyleşisinde konuşan ESKİ eski Genel Müdürü Makina Mühendisi Suat Balcı, “Porsuk Barajı’nın doluluk oranı maalesef her geçen gün azalmakta. Doluluk oranı benim şu ana kadar gördüğüm en düşük doluluk oranına sahip” dedi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) tarafından ‘Suyun Önemi ve Porsuk Çayı’ konulu bir söyleşi düzenlendi. ESKİ eski Genel Müdürü Makina Mühendisi Suat Balcı’nın konuşmacı olduğu söyleşide temiz su kaynakları, kuraklık ile Porsuk Çayı konuşuldu.

ŞİDDETLİ YAĞIŞ KURAKLIK DEMEK
Küresel ısınmanın tehlikelerine değinen Balcı, “Bu orman yangınları da atmosfere karbondioksit salınımı yapıyor ve dünyanın ısısını biraz daha artırıyor. Bu kısır döngü artarak devam ediyor. Küresel ısınma, şiddetli yağış da getiriyor. Şiddetli yağış aslında kuraklık demek. Dünyadaki yağış miktarı sabit. Hiç değişmez. Günlük olarak dünya üzerine düşen yağış miktarı hep aynıdır. Fakat bir yere fazla, aşırı yağış düşüyorsa diğer yere yağış düşmüyor anlamına gelmektedir. Kuraklığın tanımı da budur. Aşırı yağış ve sel hem oradaki tarım ürünlerini yok ediyor hem de diğer taraftan da kuraklık olarak bir geri dönüşüm oluyor. Şu anda yaşamakta olduğumuz bu. Kuraklık ve şiddetli yağışı aynı anda yaşıyoruz. Kastamonu’yu, Artvin’i sel götürüyor. Bizim hakkımız olan yağış, Eskişehir’in, Ankara’nın, güneydoğunun hakkı olan yağış Kastamonu’ya gitti. Oraya faydalı oldu mu? Orayı da sel götürdü. Yüzlerce insanımız, hayvanlarımız öldü. Ve tarım arazileri komple sel altında kaldı” diye konuştu.

ŞANSIZ COĞRAFYADAYIZ
“Ülkemiz coğrafi anlamda dünyanın en şanssız bölgelerinden bir tanesi” diyen Balcı, “Dünyadaki bu araştırmalar ülkemizin de bu durumdan en olumsuz etkilenen bölgede yer aldığını gösteriyor. Ortadoğu ve ülkemiz coğrafi anlamda dünyanın en şanssız bölgelerinden bir tanesi maalesef. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün kuraklık risk projeksiyonu var. Bu haritayı incelediğiniz zaman bu tahmin tabi 2040 yılına kadar yapılmış. Renklendirilmiş ve kuraklıkla ilgili renk kırmızı ve koyu kırmızı. Haritamız maalesef 2040 yılına kadar yapılmış tahmine kadar koyu kırmızı komple. Maalesef iyi haberler veremiyorum. Bu kırmızılık 2040 yılına kadar artarak devam edecek” şeklinde konuştu.

SU HER GEÇEN GÜN AZALIYOR
Suyun her geçen gün azaldığını söyleyen Balcı, “Kuraklık riski önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Dünyada içilebilir tatlı su miktarı, suyun sadece yüzde 2.5’u. Bunun da çok büyük oranı Antartika’da yer alıyor. Biz Antartika’dan su getiremeyeceğimize göre suya ne kadar sahip çıkmamız gerektiğini burada önemle belirtmek istiyorum. Suyumuz az. Eskişehir de maalesef coğrafi olarak şansız bir yerde yer almakta” dedi.

DOLULUK ORANI DÜŞÜK
Porsuk Barajı’nın doluluk oranının her geçen gün azaldığına dikkat çeken Balcı, “Bizim Porsuk’umuz var. Eskişehir, Kütahya ve Polatlı’ya hayat veren bir Porsuk. 1948 yılında Porsuk 1, 1971 yılında Porsuk 2 yapıldı. Porsuk 2 yapıldıktan sonra Porsuk Barajı’nın su tutma hacmi 450 milyon metreküp ama doluluk oranı maalesef her geçen gün azalmakta. Doluluk oranı benim şu ana kadar gördüğüm en düşük doluluk oranına sahip. Maalesef su kalitesi de Kütahya tarafından her geçen gün kirletilmeye devam ediyor. Litrat, fosfor, nitrit ve kimyasal oksijen ve biyolojik oksijen açısından baraj gölündeki su kalitemiz bizim A3 sınıfında. A3 iyi bir şey değil. İçilemez, arıtılması zor demek. Tek avantajımız var. Porsuk Barajı’nın çıkışından itibaren Eskişehir’e gelinceye kadar ki 26, 27 km’lik doğal akışta bir miktar su doğal olarak akıtılıyor. Ve bizim tesisimize girme noktasında arıtılabilir hale geliyor yan derelerin de katkısıyla. Eğer biz Porsuk Barajı2nın dibinde olsaydık asla bu suyu arıtamazdık. O teknoloji henüz yok. Porsuk Barajı ile olan mesafemiz bizim için avantajlı” ifadelerini kullandı.

KAYIP KAÇAKLAR YAŞANIYOR
Suyun tüketiciye ulaştırılması anında kayıp kaçakların da yaşandığını söyleyen Balcı, “Biz şehir merkezinde 42 milyon metreküp su tüketiyoruz. Barajın hacmi 450 milyon metreküp bir de sulama işi var. Baraj tam dolu da değil. 42 milyon suyu alıp da tüketiciye tamamen ulaştırabiliyor muyuz? Hayır. Dünyada bunu ulaştırabilen bir ülke yok. Su kayıpları oluyor. Ülkemizde ve dünyada suyun tamamı maalesef tüketiciye bire bir ulaştırılamıyor. Kayıp kaçak oranları gelişmiş ülkelerde yüzde 8 ile 24 oranında bir kaçak var. Yeni sanayileşen ülkelerde de yüzde 15 ile 24 arasında bir kayıp kaçak var. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde ise 24 ile 45 arasında bir kayıp var. Ülkemizde durum yüzde 50” dedi. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 

 
Kaynak : Meltem Karakaş Kaya
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat