alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir'e koronavirüsün etkisi...

Videoyu Aç Eskişehir'e koronavirüsün etkisi...
A
a

Eskişehir'de koronavirüsün iş dünyasına olası etkileri ortaya çıkmaya başladı. Eskişehir Sanayi Odası (ESO) tarafından Eskişehirli sanayicilerin katılımıyla yapılan “Koronavirüs Etki Ölçüm Anketi” önemli sonuçlar ortaya koyarken, salgının iş dünyasına yansımasını da gözler önüne seriyor.

Eskişehir ekonomi haberleri...

Araştırma hakkında bilgi veren Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, "Eskişehir Sanayi Odası olarak Covid-19 salgını nedeniyle oluşan olumsuzluklardan en az etkilenmek, Üyelerimizin taleplerini daha detaylı yerine getirmek için elimizden gelen en üst düzey çalışmaları yapıyoruz. Üyelerimizin  taleplerini üst kuruluşlarımıza bildiriyoruz  ve takip ediyoruz" dedi. Kriz durumlarında en önemli olanın, tüm çalışanlarla birlikte şirketleri ayakta tutmak olduğuna işaret eden Kesikbaş, "Yakın gelecekte, özellikle de  Covid-19 etkisinin azalmasıyla birlikte Türkiye ve Eskişehir'imiz yurtdışından ciddi ihracat siparişleri alacaktır. Zira tüm dünyada Çin ve Çin mallarına olan güven azalmış, yurtdışından ve yurtiçinden önemli bir çok firma tedarik zincir yapılarını gözden geçirmektedir." dedi.
Açıklamasında "Hiç şüphesiz ki tüm çalışanlarımızla, şirketlerimizle bizler büyük bir aileyiz."  diyen Celalettin Kesikbaş, ESO tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarını ise neler olduğunu kamuoyu ile paylaştı.

Eskişehir Sanayi Odası Koronavirüs Etki Ölçüm Anketi Sonuç Raporu:

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) tarafından tüm dünyada ve ülkemizde de yaşanan koronavirüs salgını sebebiyle iş dünyasının yaşadığı sıkıntıları tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen “Koronavirüs Etki Ölçüm Anketi” sonuçlanmıştır. ESO üyesi 219 firmanın katılım sağladığı araştırmanın sonuçları ilgili mercilere ulaştırılmak üzere rapor haline getirilmiştir. Eskişehir sanayisini yüzde 30’un üzerinde temsil eden ve ESO’nun altında faaliyet gösteren meslek gruplarına göre detaylandırılmış çalışmada öne çıkan hususlar aşağıda başlıklar halinde özetlenmektedir.

1. İÇ PAZARDA DARALMA
Ankete katılım sağlayan firmaların yüzde 70,3’ü “Firmanızda iç pazarda Koronavirüs kaynaklı olumsuz etkiler görüldü mü? sorusuna “Evet, görüldü” şeklinde cevap vermişlerdir. Ankete katılanların yüzde 29,7’si bu soruyu “Hayır, görülmedi” olarak cevaplamışlardır. ESO üyeleri tarafından aynı soruya verilen cevapları üretim alanlarına göre analiz ettiğimizde, iç pazarda koronavirüs kaynaklı olumsuz etkilerin en fazla görüldüğü sektörün yüzde 90 ile Maden ve Yapı Sektörü olduğu görülmüştür. Bunu yüzde 81,8 ile Havacılık ve Otomotiv Sektörü, yüzde 70 ile Mobilya Sektörü izlemiştir. Ankete katılan firmaların verdiği cevaplara göre iç pazarda koronavirüs kaynaklı olumsuz etkilerin en az görüldüğü sektörler ise yüzde 57,1 ile Makine İmalat Sektörü ve yüzde 61,3 ile Metal İşleme Sektörü olmuştur.

 2. İHRACATTA AZALMA EĞİLİMİ
Ankette yer alan “Firmanızın ihracatında Koronavirüs kaynaklı sipariş iptalleri oldu mu? sorusuna firmaların yüzde 40,1’i “Evet, oldu”, yüzde 33,6’sı “Hayır, olmadı” şeklinde yanıt vermişlerdir. Ankete katılan firmaların yüzde 26,3’ü ihracat yapmadığını ifade etmiştir. ESO üyeleri tarafından aynı soruya verilen cevapları üretim alanlarına göre analiz ettiğimizde, ihracatta koronavirüs kaynaklı en fazla sipariş iptali yaşanan sektörlerin yüzde 50 ile Plastik ve Metal İşleme Sektörleri olduğu görülmüştür. Bunu yüzde 45,5 ile Maden ve Yapı Sektörü izlemiştir. Ankete katılan firmaların verdiği cevaplara göre ihracat siparişi konusunda en az etkilenen sektörler ise Elektronik-Yazılım-Reklam Sektörü, Mobilya Sektörü ve Döküm Sektörü olmuştur.

3. SİPARİŞLERDE BİR ARTIŞ YOK
Ankette sorulan “Firmanızda Koronavirüs kaynaklı sipariş artışı oldu mu? sorusuna ESO üyesi firmaların yüzde 8,8’i “Evet, yaşandı”, yüzde 91,2’si ise “Hayır, yaşanmadı” olarak cevap vermişlerdir. ESO üyeleri tarafından aynı soruya verilen cevapları üretim alanlarına göre analiz ettiğimizde, hiçbir sektörde korona virüs kaynaklı ciddi bir sipariş artışı yaşandığını söylemek mümkün değildir. Korona virüs kaynaklı sipariş artışı olduğunu ifade eden sektörler yüzde 20 ile Gıda Sektörü, yüzde 14,3 ile Döküm Sektörü ve yüzde 10,5 ile Elektronik-YazılımReklam Sektörü olmuştur.

4. GÜMRÜKLEME VE LOJİSTİK ALANLARINDA ALINAN SIKI TEDBİRLER
Ankete katılan firmaların yüzde 47,2’si “Firmanızda Koronavirüs kaynaklı Gümrükleme veya Lojistik Alanlarında sorun yaşandı mı? sorusunu “Evet, yaşandı”, yüzde 52,8’i ise “Hayır, şuana kadar yaşanmadı” olarak değerlendirmiştir. ESO üyeleri tarafından aynı soruya verilen cevapları üretim alanlarına göre analiz ettiğimizde, gümrükleme ve lojistik alanlarında koronavirüs kaynaklı en fazla sorun yaşadığını belirten sektörler yüzde 68,4 ile Elektronik-Yazılım-Reklam Sektörü, yüzde 63,6 ile Maden ve Yapı Sektörü, yüzde 57,1 ile Döküm Sektörü olmuştur. Söz konusu alanda yüzde 26,7 ile Gıda Sektörü en az etkilenirken, bunu yüzde 30 ile Makine İmalat ve Mobilya Sektörleri izlemiştir.

5. GİRDİ TEDARİĞİ
Ankete katılan ESO üyesi firmaların yüzde 50’si salgına bağlı olarak girdi ithalatında sorun yaşadığını belirtmiştir. ESO üyeleri tarafından aynı soruya verilen cevapları üretim alanlarına göre analiz ettiğimizde, girdi tedariğinde koronavirüs kaynaklı en fazla sorun yaşadığını beyan eden sektörler yüzde 75 ile Plastik Sektörü ve yüzde 60 ile Metal İşleme Sektörü olmuştur. Ankete göre girdi ithalatında en az sorun yaşayan sektörler ise Maden ve Yapı Sektörü (yüzde 10) ve Mobilya Sektörü (yüzde 30) olarak görülmüştür.

SONUÇ VE DEĞERLENDİRME
Eskişehir Sanayi Odası üyeleri üzerinde yapılan Koronavirüs Etki Ölçüm Anketi sonuçları salgının Eskişehir iş dünyasına etkilerini değerlendirmek açısından önemli sonuçlar vermektedir. İmalat sanayiinde faaliyet gösteren firmaların hem iç pazarda hem de ihracatta önemli oranlarda sipariş sorunu yaşadıkları tespit edilmiştir. Özellikle yapı malzemeleri, otomotiv, havacılık ve metal işleme sektörlerinde bu alanda ciddi bir dar boğaza doğru gidildiği firmalar tarafından beyan edilmiştir. İhracat yapan firmaların büyük bir oranı gümrükleme ve lojistik alanında koronavirüs süreci ile birlikte problemlerle yüzleştiklerini ifade etmişlerdir. Eskişehir sanayisi dikkate alındığında özellikle beyaz eşya, plastik, otomotiv ve havacılık sektörlerinin bu alanlarda en çok sıkıntı ile karşılaşan sektörler oldukları görülmüştür. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve birçok ülkenin gümrüklerde ciddi kısıtlamalar getirmesine neden olan koronavirüs nedeniyle Eskişehir’de faaliyet gösteren sanayicilerin de girdi ithalatı konusunda sorunlar yaşamaya başladıkları tespit edilmiştir. Birçok sektöre yardımcı sanayi olarak hizmet eden metal ve plastik işleme firmalarında bu sıkıntı daha hissedilir şekilde yaşanmaktadır. Bununla birlikte, ankete katılan ESO üyelerinin cevapları incelendiğinde gıda imalat, makine imalat ve mobilya sektörlerinde diğer sektörlere kıyasla etkilenmenin şimdilik daha düşük seviyede olduğu gözlemlenmiştir. İnsanların günlük yaşantılarına devam etmeleri ve temel ihtiyaçların kesintisiz karşılanması adına bu durum olumlu olarak değerlendirilmektedir. Eskişehir Sanayi Odası tarafından daha önce açıklanan “Koronavirüsün İş Dünyasına Etkileri ve Hızlı Önlem Önerileri Raporu”nu destekler nitelikte sonuçlar veren “Eskişehir Sanayi Odası Koronavirüs Etki Ölçüm Anketi” karar verici kurumlarımızı en doğru şekilde bilgilendirmek ve yönlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Söz konusu çalışmanın sonuçları tüm ilgili merciler ile paylaşılacaktır.
 
1000
icon
Fatih 23 Mart 2020 20:25

Sonuç ne işçiyle alakalı bı netice yok yine goy goy muhabbet

1 1 Cevap Yaz
İrfan Bozkaya 23 Mart 2020 19:16

Eskişehir'in envanterinin çıkarılacağı seçim beyanname izin birinci maddesi idi.Bu çalışma yapildimi yapıldı ise yayinlandimi guncelleniyormu eşi yönetimine soruyorum.

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat