alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'e B planı lazım!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'e B planı lazım!
A
a

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Eskişehir’de ekonomik anlamda bir B planı olmadığını söyledi. Başkan Ataç, “Eskişehir öğrenci olmayınca suyu çekilmiş değirmen gibi… Eskişehir’in ekonomik anlamda bir B planı olması gerekiyor” dedi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
ES TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan "Ekstra Gündem" programına Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç konuk oldu. Başkan Ataç, Soner Yüksel ve Ali Baş'ın sorularını yanıtladı, gündemi değerlendirdi. Pandemi sürecini değerlendiren Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “Pandemi pek gidecek gibi gözükmüyor, en azında bu yıl yine gidiyor yani İkinci yıl olarak bu yıl da gidiyor ben tahminim zaten o şekildeydi.  Ne diyeyim ilkbaharda filan tabii okulların açılması aşı olmamak, bana göre düğünler bunlar hepsi sıkıntılı şeyler…  Bugün hala Bakanlığın söylemleri şeffaf mı değil mi tartışması var. Yani bir güvenliği yitirilmiş durumda. O açıdan o tabloyu tekrar bir düzenleyip hakikaten açıkça her şeyi açıkça söylenmesini de yarar var. O zaman insanlar ne yapacağına karar verebilir. Şimdi yine televizyonlarda o aşısız olan hastaların işte tedavileri esnasında işte her tarafında Kordonlar var şu var bu aşı olun Aman ihmal etmeyin ben işte ihmal ettiğim bu durumlara düştüm falan gibi söylemler var. Ama bence o ölüm sayılarında aşı olmayanların rakamının belirtilmesinde insanları vermesinde etkili olacağına inanıyorum” dedi.
 
ESKİŞEHİR’DE ÖĞRENCİ GÖREMEMEK ÜZÜCÜ
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç “Okulların açılması çok doğru. Geç bile kalındı bana göre hele üniversitelerin açılmaması… Artık işte 4 Ekim'de açılıyor son derece geç kalınmış bir karar. Hele Eskişehir gibi öğrenci kentinde öğrenciyi görmemek hakikaten çok üzücü. Şöyle bir şey oldu daha o ilk üniversitelerin kapatıldığından sonra açılmadığı dönemlerde,  Ben dedim ki; Eskişehir'in artık bir B planı da olması lazım. Yani şimdi öğrenci olmayınca suyu çekilmiş değirmen gibi eski şey diyen insanlar bir şeyler kazanması lazım… İşte meselelerini açık olması lazım ama öğrenci olmayınca Eskişehir'de belirli noktalarda ciddi sıkıntılar oldu. Onun için diyorum bir B planın Olması lazım ekonomi adına” dedi.

AŞI OLMAYANLAR BANA KIZMASINLAR. BUNUN ŞAKASI YOK
 Pandemi belediye çalışmalarını nasıl etkile sorusuna yanıt veren Başkan Ahmet Ataç, “Belediyenin ekmeği insandır. Her iş öyledir tabii belediyeler daha çok insan yüz yüze yan yana olan kuruluşlar. Ne diyeyim biz kiralarımızı ödedik ama kiraladığımız yerlerin kiralarını almadık. Yani hükümet karar vermeden önce de biz kendi kararımızı verdik ya bu kiracımız ama kapalı nasıl ödeyecek? Aşı olmayanlar bana kızmasınlar. Bunun şakası yok. Arkadaş sen orada bir canı tehdit ediyorsun karşındaki adam seninle beraber olmak zorunda değil. Sen nasıl haklarını korumaya çalışıyorsun. Onun da haklarını koyacaksın. Bunlar yasalarla belirlenmesi gerekirken hiç böyle bir şey yok. Arkadaş işçi gidiyorum memuru gitmiyor. Bir şey de diyemiyorsun yapamıyoruz hani yapmak derken ikaz vereceksin kardeşim git işte aşırı ol veya git testini ol aşıda olmam testte yaptırmam diyor. Bu yemeyi sevmiyorum yemiyorum diyebilirsin de karşındaki insanın canı ile ilgili senin kararın etkili yani” dedi.
 
ENERJİ SİSTEMİ KENDİSİNİ 3 YILDA AMORTİ EDİYOR
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç,” BEBKA’dan 3 hibemiz birincisi Hizmet binamızın enerji kayıpları onlar çok konuşuldu tartışıldı biliyorsunuz faturalar çok kabarık geliyordu. Biz işte bir Ankara'dan filan bazı firmalara simülasyon yaptırdık. Biz de çift yönlü şebekeyle TEDAŞ'a bağladık hafta içi elektrik alıyoruz hafta sonu elektrik satıyoruz. Yüzde 20'lik bir mahsuplaşmamız var o yüzde 20’lik tasarruf ediyoruz. Üç dört yılda da kendini ödemiş oluyor. Yani bu kendini çoktan ödedi sürekli kar yazıyor bize. Bu soğuk hava deposu bize geçince bizim hoşumuza gitti küçük üreticiye veya büyük hariciye gelip ürünü koyması için bir ücreti almayalım dedik ve ücretsiz olarak bu aldığımız süreden beri devam ediyor. Bir yararı oluyor mesela ne diyeyim mevsimsel veya iklimsel bir sıkıntı oldu mu yani biçtiği malı koyuyor En az 10 gün orada koruyabiliyor veya satılmadı müşterisi gelecek gene koyuyor onu ondan dolayı malı taze kalıyor.  BEBKA’dan bu proje kabul edildi ve hibe olarak aldık. Şimdi onların panelleri konacak ve artık elektriğinde giderleri düşecek bizde daha rahatlıkla burayı üreticinin kullanması için kapılarımızı rahatlıkla açacağız.  Hakikaten son derece güzel bir iş oldu” diye konuştu.

KADIN ÜRETİCİLERE SAĞLANAN DESTEKLER
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç,” Tarım artık ciddi stratejik olay her şeyden vazgeçilebilir ama tarımdan vazgeçilmez. İzmir Belediyesi Aziz Başkan zamanında tarım çok işleri yaptı. Şimdi Tunç başkan da devam ettiriyor. Mansur Başkan bir tarafta şey yapıyor.  Bizim Yılmaz Hoca ilgileniyor. Ekrem başkan ve diğer belediye başkanlar da iyi… Biraz da yarış gibi oldu bu. Hakikaten de güzel şeyler çıkıyor. Mesela bizim 3 noktada bu kadın üretici satış noktamız var Özdilek Sanat Merkezi’nin içinde Batıkent Beldeevi’nde o çevre yolu üzerindeki Şimdi Ali Yücel'in ismini verdik. Bir de Fevzi Çakmak Caddesi hastanenin sokağı… Yani onun üzerinde zaman zaman gidiyorum o kadar memnun ki insanlar daha teşekkür ediyorlar işte kadınlarla kendi aralarında diyaloglarını kurmuşlar belki işte her pazar gidiyor oradan sipariş ediyor. İşte Gelirken yumurta getir diyor bilmem ne diyor filan ben de gittiğim zaman muhakkak bir şeyler alırım. Biz elektrikli otobüslerle servislerde yaptırıyoruz ücretsiz gelip gidiyorlar. Yani satan da alan da çok mutlu. Tarımın elinden tutmak lazım. Talepte çoğalıyor Pazarcılar azıcık bozuluyor ama görmezlikten gelin diyorum. Ne var bunda bu da kazansın pazarcılar buradan yanlış anlamasında iyi mal satanı da var satmayanı da var. Bana bile çürük satan var mesela” diye konuştu.

İLK ETAPTA 30 BİN ÇİLEK FİDESİ DAĞITTIK
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç,” 3 sene önce Atalantekke’de biri çilek yetiştiriyor hemen atladım gittim. Hakikaten yetiştiriyor dalından kopardım yedim. Aşağı yukarı bir fide sezonda 1 kilo çilek veriyor. 750 gram veya 1 kilo renk veriyor. 500'ün alıyorlar ve büyük ihtimalle bu çileğin çok hızlı Eskişehir'e geliyor, İstanbul'a gidiyor yaklaşık 14 kadına 30 bin fide verdik. Birazcık böyle farklı ürünlere bilmek lazım. Çilek de hani hiç kimsenin reddetmeyeceği bir meyve.  Bunu arttırmamız lazım” şeklinde konuştu.
 
EKONOMİK KRİZDE YAPAMAZLAR
Alpu Ovası hakkında da değerlendirmede bulunan Başkan Ahmet Ataç, “Şu anda bir sıkıntı yok. Termik santral falan da bitince… Bazılarına göre diyor ki tekrar yapabilirler termik santral diyorlar… Ama herhalde bu ekonomik krizde yapacaklarına düşünmüyorum. Yani tarımı para kazandırıyor çünkü orada bir arazi çoğunlukta öyle çok Kıraç alanı yok ikinci sınıflar araziler var” dedi.
 
ENERJİYİ KENDİMİZ ÜRETİYORUZ
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “Öncelikle biz bu yaptığımız işleri iş öyle işte hizmet binasının üstündeki GES diyelim. Yani güneş enerji santrali Atatürk Su Sporları Merkezi’nde,  Yaşam Köyü’nde iki tane sulama yaptık. Yakakayı ile Kızılcaören’de söyleyeyim işte telefon şarjları yaptık. Yine güneş enerjisi ile çalışan bunları böyle bir şimdi ben sana işte bir soğuk olacak hepsi var. Bunları baktığımızda çok ciddi hem yenilikçi hem inovasyon hem de işte iklim değişikliğini korumak için biraz önce o laf karıştı mesela ilk bu işi Belçika'da attığımız imzada şuna söz verdik 2020 yılında karbon ayak izini yüzde 23 azaltacağımıza dair söz verdik. Biz onu yaptık işte yani 2020'de 19.20 de bitirdik projeyi sonlandı.  

LİSTEDE BAŞKA BELEDİYE YOK!
 
BEBKA projeleri hakkında konuşan Başkan Ataç “En önemlisi bizim Berlin'deki kardeş şehrimiz Treptow köpenick Belediyesi ile hibe programları yapıyoruz. Bu kuluçka Merkezi açtık o dönemde Almanya'da Alman hükümeti çıkarıyor. Merkezlerine açılmaları ile ilgili. Bununla ilgili bir hibe programı koyuyorlar bütçesinde ayırıyorlar. İlk yaptıkları belediye beraber yaptık. Yani biz de tesadüf Almanya'daydık. Onlar önceden görüşmüşler bizim arkadaşlarla gittiğimizde. O zaman 250 bin Euro'luk bir Kuluçka Merkezi açıldı. Bunun devamı var bir kırsalda gençlik Köyü sanat Köyü diye bir proje var. Covid girince ertelendi. Eğer onu devam edebiliriz ya onların bize bir gelmesi ya bizim Almanya'ya gitmemiz lazım. Çünkü yaklaşık 2 yıldır sadece mektuplaşma ile idare ediyoruz. Avrupa komisyonundan kazanılan iyi ve karnesinde belediyelerde birinci Türkiye'de 6 Türkiye bu projesi AB ufuk2020 çerçeve programı karnesi… 2014-2018 arasında şimdi hibe kazanan bunu TÜBİTAK yayınladı. Ama bir şeyde de var. Şimdi TÜBİTAK 21 milyon 895 küsurat AB Hibesi eour 16 projede kazanmış Koç Üniversitesi 11 milyonu 25 projede almış, 37 milyonu 24 projede almış, Bilkent 5 milyonu 16 projede almış, Arçelik 4 milyonu 13 projede, Tepebaşı 3.785.614 bir projede bak altında Boğaziçi Üniversitesi var Antalya Büyükşehir TÜPRAŞ bu 585 proje ve 230 kurumlar. Bu listede başka belediye yok bu bizim medarı iftiharımız karnemiz biz koskoca bir köy yaptık. Rahmetli Melih’in çok emeği vardır. Yaşam Köyüne Melih’in Adını verdik çok iyi bir arkadaşımızdı hepimizi üzdü.”
 
 TEPEBAŞI BELEDİYESİ’NDEN BİR DİZİ YENİ YATIRIM!
 
“Beldevleri Türkiye’de ilk Tepebaşı Belediyesi ile başladı. Yeni yapılacak olan belde evleri var mı?” sorusuna yanıt veren Başkan Ataç şöyle konuştu: Covid’de boş durmadık işte yaşlı merkezi bitti Bir tane kreş bitti. İki de hibe programı ile yapıldı.  Mesela Betül Özüt Yaşam ve Bakım Merkezi Zincirlikuyu'da yapıldı. 5 yıldızlı otel gibi 72 yatak kapasitesi var. Ama odalar büyük esasında 3 kişi kalabilir ama biz onu 2’ye indirdik. 3 kişi kalsa 100 kişi 105 kişi bile kalıyor. Hatta bu öyle bir bina ki zemin katı da çok büyüktü, böldük makine daireleri filan vardı bir tane kreş çıktı. Şimdi altına bir tane de karışacağız yani yaşlılarla beraber aynı binada Bir de tıraş olacağım. O Şimdi Amerika'da falan çok kullanılan bir proje dediğim gibi çamaşırhanesi soğuk hava deposu yemek salonun dinlenme fizyoterapi var. Yine fizyoterapiyi muhakkak koyuyorum. Zaten doktorada söyleyemedim aklınıza ne gelirse var altına bir de kreşe açtığımız zaman Zincirlikuyu bölgesinde de bir kreşimiz hazır. Binası Hazırlandı ama içinin dekorasyonu yapılacak.  Canan Şeker kreşi Fatih mahallemizde… Orası da 150 çocuğun yararlanacağı bir yer. Mesela Fevzi Çakmak'ta bir kreş inşaatımız devam ediyor. Yani herhalde bu dönemin sonunda herkesin ulaşabileceği kreşe olacak. Yani onu hedefliyorum işte arsa belediyenin malı konuşuyoruz bağışı geliyor. Mesela hani şeytan kulağına tak tak Tepebaşı'nın öyle bir itibarı var ki adam Alanya'da telefon ediyorum. Başkanım bağış yapmak istiyorumu çok önemli bir şey bizim için. Yani güvenilir bir belediye olması insanların karşılıklı bu konuda hazır olması… Güven güven dedim de Shakespeare'in çok güzel bir sözü var diyor ki ‘Güven ruh gibidir diyor bedenden bir çıktı mı Bir daha geri gelmez’  harika bir laf. Yani o kadar güven yani kazanırsın kaybedersen işte geri gelmez bunlar oldu. Hani bu arada Hani bizim de artık bu konuda Türkiye'de söz sahibi belediye olduk. Yani Sosyal Hizmetler ve işte bu kreşleri yaşlı merkezleri Alzheimer merkezi…”
 
SAĞLIKÇILAR İÇİN ANIT
 
Sağlıkçılar için bir Anıt bitti onun açılışını yapacağız. Tuğla üzerine deneyimiz var belediye meclis üyelerini ismini yazdı duvara dedik. Tuğlaların Üzerine de bu rahmetli sağlıkçılarımızı yazarız 450'ye yakın isim var. Doktor, eczacı, diş hekimi sağlık çalışanı hepsi var. Birde ailelerine ulaşacağız hepsini davet edeceğiz“ şeklinde ifade etti.
 
MONTAJ ATÖLYESİ
Ataç engelli bireyler için hayata geçirilen montaj atölyesi hakkında bilgiler verdi. Başkan Ataç, “Geçtiğimiz hafta montaj atölyesindeki engelli gençlerimizle birlikte Eskişehirspor mücadelesinde gördük sizi şimdi hem onların tabii ki ayrı bir emeği var.  Organize sanayi bölgesinde ortak bir proje gerçekleştiriyorsunuz Nadir küpeli ile bu yönüyle güzel hem de geçmişte Eskişehirspor çok büyük bir desteği olmuştu. Tepebaşı Belediyesi'nin Bu sene de yine hem loca alarak hem ziyaretleri ile birlikte Ahmet başkanı yine Eskişehirspor'un yanında gördü” ifadelerine yer verdi.
 
ALZHEİMER ÇOK ÖNEMSİYORUZ
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç,  Alzheimer ile ilgili de konuştu Başkan Ataç, “Alzheimer okuryazarlığı toplantıları başladı. Haftada bir gün Demet hoca ile beraber yapıyoruz. Bazen başka bu konuyla ilgili yetkili arkadaşlar ile yapıyoruz. Çok önemsiyoruz. Yanlış yerden Alzheimer bilgilerini almasınlar.  Bu programları izlesinler.  Alzheimer ile ilgili doğru bilgileri alsınlar. Bütün amacımız o bilgilendirmek farkındalık yaratmak. Edremit’te ödül aldık. Midas yangınında sonra gittim. 5 belediyeyi gezdim. Ondan sonra Edremit’e gitti ödülü aldım. Eskişehir'e geldim, kitap Fuarı vardı. Çok kalabalıktı.20'ye yakın Belediye Başkanı ödül aldık” dedi.

 
Kaynak : Anadolu Gazetesi
Ariman web reklam 2
1000
icon
Hakan 24 Eylül 2021 10:42

Gazateniz internet Sayfasındakisa zamanda yenileme yapinca bisey okunmuyor

0 3 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat