alexa
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

Eskişehir dünyada önemli bir merkez

Videoyu Aç Eskişehir dünyada önemli bir merkez
A
a

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın düzenlediği 13. Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali halkın yoğun ilgi gösterdiği görkemli bir yürüyüşle başladı.

Açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Eskişehir, Türkiye’de gençlik ve çocuk tiyatroları konusunda çok önemli merkezlerden birisi haline geliyor. Hatta dünyadaki önemli merkezlerden birisi haline geliyor” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları bünyesinde, 13 yıldır düzenli olarak gerçekleştirilen Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali Haller Gençlik Merkezi’nden Adalar’a gerçekleştirilen kortej yürüyüşüyle başladı. Porsuk nehri üzerinde kurulan sahnede çocuk müzisyenlerin çaldığı şarkılara Şehir Tiyatroları Gençlik Sahnesi oyuncuları eşlik etti. Porsuk nehri üzerindeki platformda festivalin açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “Bu yıl 13’üncüsünü düzenlediğimiz Türkiye’nin tek Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali 7 ülkenin katılımıyla bize güzel bir tiyatro ziyafeti yaşatacak. Gençlik tiyatroları faaliyetleri geleneksel bir hal aldı. 1 hafta boyunca gençlik ve çocuk tiyatroları, caddelerde, sokaklarda, tiyatro salonlarında, operada sahnelenecek. Çok eğlenceli bir sanat faaliyeti. Eskişehir, Türkiye’de gençlik ve çocuk tiyatroları konusunda çok önemli merkezlerden birisi haline geliyor. Hatta dünyadaki önemli merkezlerden birisi haline geliyor. Önümüzdeki yıl Odunpazarı’nda inşaatı süren sanat çarşısında ayrıca yine gençler için bir tiyatro sahnesi ve çocuklar için kukla sahnesi yer alacak. Bittiği zaman çocuklar ve gençler, yaşadıkları şehirden mutlu olacak hale gelecekler” dedi.

ESKİŞEHİR’E OLAN SEVGİM DAHA FAZLA
Konuşmaları sırasında Porsuk’tan geçen temizlik sandalını fark eden Büyükerşen, Porsuk’ta çekirdek çitleyenlere seslendi. Büyükerşen, “Belediyenin temizlik sandalı da özellikle çimlerde oturanların çöplerini temizlemekle meşgul. Bu konudaki hassasiyetimi biliyorsunuz. Ben ümit ediyorum ki bütün üniversite gençliği veya üniversitede okumasa bile gençlik olarak Porsuk’un keyfini çıkaranlar, Porsuk’un temiz tutulmasına da en az benim kadar özen göstereceklerdir. Çünkü gördüğüm kadarıyla çekirdek çitleyenler yanında kabukları atacakları poşet bulunduruyorlar ve orada bırakıp gitmiyorlar. Çıkıyorlar çöp kutularına bırakıyorlar. Türkiye’nin geleceğini kararlaştıracak gençler böyle olur. Onlara güvenle bakıyorum, sevgiyle bakıyorum. Ama tabi Eskişehir’e olan sevgim daha fazla” diye konuştu.

7 ÜLKEDEN KATILIM
Porsuk nehri üzerinde İnanç Ensemble grubu tarafından Film Müzikleri Konseri düzenlenen festivalde İtalyan tiyatro ekibi Katastrofa Clown ‘Balonlar’; İspanyol ekip Ayeklauwn Company, ‘Ayekantun’ adlı oyunu sahneledi. Festivale katılan çocuklar oyunları Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ile birlikte izledi. Festival 26 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında Bulgaristan, Danimarka, Fransa, İspanya, İtalya, Türkiye ve Yunanistan ekiplerinin katılımıyla gerçekleştirilecek festival oldukça zengin programıyla tiyatro severlerle buluşacak.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat