alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'den çıkacak, yerli otomobilde kullanılacak!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'den çıkacak, yerli otomobilde kullanılacak!
A
a

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönme, "Nadir toprak elementleri (NTE) için bir tesis kuracağız. Yerli otomobilimizde de NTE kullanılacak. Özellikle Eskişehir Sivrihisar bölgesinde bulunan florit, barit, NTE, uranyum ve toryum içeren kompleks yatak MTA verilerine göre 30 milyon ton ile en önemli NTE kaynağı" dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Eskişehir haberleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Nadir Toprak Elementleri (NTE) ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Artık milli know-how ortaya koyan bu çalışmadan sonra Bakanlığımız koordinasyonunda pilot veya endüstriyel çapta tesis kurmayı hedefliyoruz. Bu tesiste üretilecek nadir toprak elementleriyle (NTE) artık uç ürün üretim yolculuğuna başlamayı planlıyoruz” dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, yaptığı yazılı açıklama açıklamada NTE ilgili laboratuvarda elde edilen başarının önemine vurgu yaptı. “Cevher zenginleştirme, metalürji, kimya ve analiz konularında uzman personellerden oluşan ekiple sadece 2 yılda yapılan bir çalışma ile ülkemizde bir ilk gerçekleşti. Çalışma ile laboratuvar ölçeğinde, yüzde 99’unda üzerinde saflıkta seryum, lantanyum, neodimyum, paraseodmiyum, uranyum, toryum ve Ağır Nadir Toprak Oksitler (ANTO) kazanıldı” diyen Dönmez, “Artık milli know-how ortaya koyan bu çalışmadan sonra Bakanlığımız koordinasyonunda pilot veya endüstriyel çapta tesis kurmayı hedefliyoruz. Bu tesiste üretilecek nadir toprak elementleriyle (NTE) artık uç ürün üretim yolculuğuna başlamayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yerli otomobilimizde de NTE kullanılacak”
NTE’yi ayrıştırmadan önce elde edilen gelirin düşük olduğunu ifade eden Bakan Dönmez, “Ama bunu ayrıştırdığınız da değeri çok daha büyük. Örneğin yüzde 99’un üzerinde saflaştırdığınızda, tonunu 200 bin dolara satabiliyorsunuz. Ama bunu ayrıştırmadan satarsanız 1 dolar gibi düşük bir fiyata satıyorsunuz. NTE içerisinde günlük hayatımızda kullanılan birçok malzeme mevcut. Savunma sanayisinde füze rampalarında, MR cihazlarında, otomotiv sektöründe, dijital kameralarda, cep telefonlarında ve gece görüş kameralarında yine NTE kullanılıyor. Hatta yerli otomobilimizde de NTE kullanılacak. Biz Türkiye olarak artık uç ürün üretiyoruz. Artık tonda 200 bin dolara kadar gelir elde edeceğiz” diye konuştu.

Türkiye’de 13 farklı nadir element var
Türkiye’de NTE yataklarının MTA tarafından ortaya konulduğuna dikkat çeken Bakan Dönmez, “Özellikle Eskişehir Sivrihisar bölgesinde bulunan florit, barit, NTE, uranyum ve toryum içeren kompleks yatak hali hazırda MTA verilerine göre 30 milyon ton ile en önemli NTE kaynağı olarak biliniyor. Son yıllarda yapılan aramacılık faaliyetleri ile de Malatya Kuluncak yöresinde yeni bir yatak ortaya çıkarıldı. 13 farklı NTE’nin ülkemizde var olduğunu tespit ettik” dedi.
Ariman web reklam 2
1000
icon
vahvah 21 Temmuz 2020 10:38

hani seçim yatırımı sonu fos bu kaçıncı hayal mahsulü temel attık derler hepsi bu diyenler otomobiller yürümeye başladığında rahmetli nin eseri diye sahip çıkanlar vah vah ki iyi ki varsınız hiç karanlıklara girmiyoruz siz çıkmadık ca

1 1 Cevap Yaz
memduh 20 Temmuz 2020 15:50

Toryulun, atıksız yakıt olarak Türkuiyi ve tüm dünya için Nükleer santralllarda kullanım alanı, aynı zamanda Türkiye'ye santral kurucusu bir özellikle buluşxturularak, korunaklı bir yerellikten genele taşınan atıksız tehlikesiz özellikli bir sonsuz ç enerji erişimi, üzerinde yaşadığımız dünylayı insanlık için uzun ömürlü bir gelecek demek olduğu anlatılmalıdır dünyaya..

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat