alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir'den 9 firma o listeye girdi!

Videoyu Aç Eskişehir'den 9 firma o listeye girdi!
A
a

Eskişehir’de üretimini sürdüren ve Eskişehir Sanayi Odası üyesi olan 9 firma Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına girdi.

Eskişehir haberleri

Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sonuçları açıklandı. Buna göre Eskişehir’de üretimini sürdüren ve Eskişehir Sanayi Odası üyesi olan 9 firma listede yer aldı.

Listede 5 firmanın Eskişehir merkezli, 4 firmanın ise genel merkezlerinin diğer illerde olan üretim tesisleri olduğuna değinen Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Şehrimizde üreten, istihdamımıza güç katan, her türlü zorluğa ve çetin rekabete rağmen ülkemize de güç katan firmalarımızı canı gönülden kutları” dedi.

2019 yılı Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında Eskişehir’den giren firmaları açıklayan Kesikbaş, 52. sırada Yurtbay Seramik, 55. sırada TÜLOMSAŞ, 77. sırada Magnesit, 325. sırada Sarar Giyim, 425. sırada Europen’in yer aldığını, fabrikaları Eskişehir’de bulunan, burada istihdam ve üretim yapan ancak genel merkezleri dışarıdaki firmaların ise Yorglass Cam 24. sırada, Serra Sünger 328. sırada, Ode Yalıtım 338. sırada, Rekor Kauçuk 414. sırada listede yer aldığını belirtti.

Dünya ticaretinde korumacılık ve yavaşlamanın yoğun olduğu geçtiğimiz yıl İkinci 500 listesinde yer alan firmaların üretimden satışlarını yüzde 14,2 oranında artarak 137,5 milyar TL’den 157 milyar TL’ye yükseldiğini ifade eden Kesikbaş, “Ancak bu artışlar geçtiğimiz yıllara oranla düşük kalıyor. Örneğin 2018’deki yüzde 27,8’lik artış meydan gelmişti. Bunda 2018-2019 yılında yaşadığımız kur şoklarının, dünya ticaretinde yaşanan yavaşlamanın etkileri elbette vardır. Tüm bunlara rağmen ikinci 500’de yer alan firmalarımızın ihracatını yüzde 9,4 oranında artırmasının da altını çizmek gerekir. Hep dediğimiz gibi sanayide ve ekonomide var olacaksak ihracatımızı mutlaka ve mutlaka arttırmak zorundayız. Ülkemizin geleceği üretim de üretimin geleceği ise ihracattan geçiyor” dedi.
Arıman masaustu reklami
1000
icon
Eses 13 Ağustos 2020 16:09

Bu merkezi dışarıda olan firmaların gelir vergilerinden kazıncının Eskişehirde elde edilen oranı kadarından Eskişehire aktarılması gerekmekte. Bu yönde bir kanun çıkarılırsa İstanbul, Ankara, İzmir v.s. nin de aslında tahsil edilen verginin ne kadarının diğer kentlere ait olduğu açığa çıkar. İki de bir Türkiye'yi biz besliyoruz muhabbeti de biter. Bu haksızlığın acilen giderilmesi gerekiyor. Şirketin üretimi başka şehirde, oteli, turizm faaliyetleri başka şehirde vergisini başka yere ödüyor. Çöpü, yolu, ulaşımı, v.s. bi,r sürü hizmetini veren kent ise nasihat alıyor.

1 4 Cevap Yaz
Ilket 13 Ağustos 2020 15:19

Paşabahçe ve anadolu camda üretimi kesmedi çalışmaya devam etti neden yazmıyorsunuz

1 2 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat