alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'deki olağan dışı doğa harikası...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'deki olağan dışı doğa harikası...
A
a

Eskişehir’in İnönü İlçesi’nde bulunan fay hattı üzerinde oluşan ve nadir görülen askıda vadi hakkında konuşan Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Prof. Dr. Can Ayday, “Bu askıda vadiler genellikle Alplerde ve İsviçre’de çok görülür” dedi.   

Sütiş Eskişehir
Eskişehir'in İnönü ilçesinde bulunan fay hattı, Türkiye’de yer üstüne en net gözüken fay hatlarından birisi olarak ön plana çıkıyor. Yaklaşık 5 kilometre boyunca çıplak gözle net şekilde görülebilen fay aynasıyla dikkatleri üzerine çeken doğa harikası, içinde bulundurduğu güzelliklerle de ön plana çıkıyor. Genel olarak Alplerde ve İsviçre’de örneği görülen ‘Askıda Vadi’, İnönü fayı üzerinde de görülebiliyor. Türkiye’deki en net askıda vadilerin bulunduğu İnönü fayı hakkında konuşan Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Prof. Dr. Can Ayday, “Fay aynası üzerinde vadi oluşması pek olağan değildir” dedi. 
   

 İnönü fayı üzerinde doğal olarak oluşan askıda vadiler hakkında konuşan Prof. Dr. Can Ayday, şu ifadeleri kullandı:“İnönü fayı üzerinde bir vadi görüyoruz. Her yerde fay aynası üzerinde vadi oluşması pek olağan değildir. Bir blok aşağıya düşüyor ve vadinin içinden geçen küçük dereler aşağı kısımlarda tekrar vadi oluşturuyor. Daha sonra tekrar kırılmalar oluyor. Birkaç kez arka arkaya kırılmalar oluşunca bazı vadiler üst tarafta kalıyor. Biz bu tür durumlara askıda vadi diyoruz. Aslında bu askıda vadiler genellikle Alplerde ve İsviçre’de çok görülür. Glasiyellerin üzerinde de askıda vadiler görülür.” 
                   
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat