alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'deki bu manzara değişmiyor

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'deki bu manzara değişmiyor
A
a

Şehirlerin doğal görünümünü bozan çanak antenler için yıllar önce yapılan yasal düzenlemeye rağmen görüntü kirliliği devam ediyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Şehirlerin doğal görünümünü bozan çanak antenler için yıllar önce yapılan yasal düzenlemeye rağmen görüntü kirliliği devam ediyor.
Görüntü kirliliğinin önüne geçmek için yaklaşık yedi yıl önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), özellikle yeni yapılan binaların merkezi anten sistemi kullanması yönünde düzenleme çıkartmıştı. Bunun yanı sıra kullanılmayan antenlerin sökülmesi, ön, yan ve arka duvarlara anten monte edilmemesi söz konusu genelgede belirtilmişti. Yayınlanan genelgenin üzerinden uzun bir zaman geçmesine rağmen kullanılmayan antenlerin oluşturduğu görüntülü kirliliği devam ediyor.
Eskişehir’de 35 yıldır anten montaj ve onarım işiyle uğraşan Kemal Karaca, kullanılmayan antenlerin kaldırılmasının sanıldığı kadar masraflı olmadığını belirterek, ‘’Bu konuyla ilgili kanun sözde var, ama uygulamada pek yok. Cezası ve yaptırımı olmadığı için bu sorun maalesef devam ediyor. Anten kirliliği sorununun önüne geçmek için belediyelerin ceza kesip denetleme yapması gerekiyor. Ayrıca kullanılmayan antenler de tehlike saçıyor. Daha az görünen, anca kuş bakışı görünen çatı üstleri görüntü kirliliği açısından daha kötü durumda’’ dedi.

‘’Kullanılmayan antenler milli servet kaybı’’
Hala kendi balkonuna anten taktırmak isteyen müşterilerinin olduğunu söyleyen Karaca;
‘’Eski tip çubuk antenler çoğu dairede seyredilmiyor. Bazı binalarda yaşlılar var, bir kişi bile olsa eski tip çubuk antenler kaldırılmıyor. Merkezi anten sisteminde ise çatıya bir tane anten konuluyor ve binadaki bütün daireler yararlanıyor. Hala kendi balkonuna anten taktırmak isteyen müşterilerim oluyor. Port sayılarını yeterli koymuyorlar, port sayısı arttıkça maliyet artıyor. Öyle olduğu zaman vatandaş yeni odasına yayın çekemiyor port sınırlı oldukça bu yüzden anteni merkezi yaptırmak yerine kendi balkonuna taktırıyor. Veya kendi izlediği port bozuluyor ve bina da yaptırmıyor. Adam mecburen yenisini kendi evine çanak anten koyuyor. Antenler görüntü kirliliği dışında oluşturduğu en büyük sıkıntı, milli servet kaybı’’ olduğunu belirtti.

 
Ariman web reklam 2
ECC Tur
1000
icon
Ulu Önder 12 Ocak 2022 01:33

Yıllar önce yapılan düzenlemenin dönüşümünü belediyeler yapıyor. Başka şehirde örnekleri var. Lütfen doğru haber yapın vatandaşı suçlamayın.

0 0 Cevap Yaz
Milli 12 Ocak 2022 01:26

Başıboş köpekler cirt atıyor hemde milletin gezdiği en işlek caddelerinde bu doğalmı sizce.

0 0 Cevap Yaz
Selim 11 Ocak 2022 22:56

Apartman lar da birliktelik mi var ki çatı ya ortak anten takılsın. Her yer sabaha kadar ses yapan insanlarla dolu. Sozde medeniyoz ya...

0 0 Cevap Yaz
Ortak Yaşama Kültürü 11 Ocak 2022 12:45

Ortak yaşama kültürü yoksa bu manzara değişmez.

1 7 Cevap Yaz
Yasin

Bizim apt. Da çatiya anten takmak yasak hakli adamlar çatı akiyo üst katlarda oturanlarda hakli manzara kimin umrunda

0 4
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir