alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'deki bu durum iki tarafa da zarar veriyor

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'deki bu durum iki tarafa da zarar veriyor
A
a

Mevsimlik tarım işçileriyle ilgili açıklamalarda bulunan Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, “Çadır çok geride kalmış bir olay. Biz bu çadıra baştan beri karşıyız. Tarlanın başında durun dediğimiz vakit çadırda kalmayı tercih ediyorlar. Çavuş diye tabir edilen İşçi temsilcisi dediğimiz başlarındaki kişinin bunları yönlendirmesinden kaynaklanıyor” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, mevsimlik tarım işçilerinin zor şartlar altında yaşaması hakkındaki ‘Çadırda sefalet’ başlıklı manşet haberimizin ardından açıklamalarda bulundu. Çadırda yaşamı kendilerinin de onaylamadığını söyleyen Buluşan, “Çadır çok geride kalmış bir olay. Biz bu çadıra baştan beri karşıyız. Yani çadırda hayat, çadırdaki yaşam hoş ve doğru bir yaşam değil. Ama yıllardır bunların kendi tercihi bu. Çünkü Sakintepe’deki çadırların bulunduğu yerdeki olay şöyle; biz buradan tarım işçilerini alabiliyoruz işçiye ihtiyacı olan alıyor. Ama bunun dışında yüzde 80 bizim işçimiz tarlamızın başında, kendi işçisini tarlasının başında ikamet ettirmektedir. Bu güvence açısından olsun, emniyet açısından olsun her konuda zaten var olan bir şeydi. Ama çadırdaki yaşam haliyle sıkıntılı bir olay” ifadelerini kullandı.

HOR KULLANIYORLAR
Geçtiğimiz yıllarda bölgeye devlet ve belediye tarafından banyo, tuvalet gibi ihtiyaçların giderildiğini hatırlatan Buluşan, “Orada geçtiğimiz yıllarda devlet ve belediye tarafından desteklenip de yapılan banyo, tuvalet vesaire ihtiyaçlar düzgün kullanılmıyor, hor kullanılıyor. Bu nedenle işte kullanılamaz hale geldiği vakitler yok oluyor. Bunun yanında orada her türlü imkanın olması mümkün değil. Kimin çadırda olup olmadığını bizim bilme şansımız yok. Ama ben tarlamdaki işçinin burada başta nüfus kağıdıyla beraber okula giden çocuğuna kadar hepsi mevcut ve güvenilir bir şekilde hem ikamet edebiliyorlar, hem okullarına gidebiliyorlar. Son 15-20 gündür yapmış olduğumuz Tepebaşı Kaymakamlığı tarafından başlatılan çalışma 14 yaş altındaki çocukların okula gitmesi daha sonra çalışmaya gitmesi. Ama maalesef tam tersi. 60’a yakın okula gitmesi gereken çocuk var” şeklinde konuştu.

İKİ TARAF DA ZARAR GÖRMÜŞ DURUMDA
Kendi işçilerinin tarlasının başında olduğunu ifade eden Buluşan, “Şu anda sezonun başında geldikleri vakit burada elektrik, su gibi bütün ihtiyaçları her türlü ihtiyaçları biz tarafından karşılanıyor. Geçmişten beri tanıdığımız işçilere diyoruz ki; tarlanın başında durun dediğimiz vakit biz çadırda kalmayı tercih ediyorlar. İşçi temsilcisi dediğimiz başlarındaki kişinin bunları yönlendirmesinden dolayı kaynaklanıyor. Bu da farklı bir sorun. Bu konuyla da ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah çözülecek. Bunların adına çavuş deniliyor. Bunlar organize ediyor, bizim üreticimiz de bunlardan gidip başvuruyor yani tek tek toplamaktansa bu şekilde hareket ediliyor. Ama bu işi biraz daha farklı yere götürüyor, kendi kazancı da oluyor. Ekonominin artmış olduğu bir ortamda hem işçinin alın teri, hem de işverenin yapmış olduğu masrafı düşünürsek burada her iki tarafta zarar görmüş durumda” dedi.

DENETİMLER SÜRÜYOR
Çavuşla görüştüklerini kaydeden Buluşan, “Geçtiğimiz yıllarda bizim de ihmallerimiz var tabii. Bunlar biraz başı boş konumda bir hareket etmiş oluyorlar. Okula gitme çağında olan çocuk okula gidemiyorsa bunun sorumlusu hepimiziz” ifadelerini kullandı. Çadırlarda sağlık ve eğitimle ilgili denetimlerin olduğunu belirten Buluşan, “Çadırdaki yaşamı çavuşların yönlendirmesiyle kendileri tercih ediliyor. Suriyeliye ev yapılıyor da bize niye yapılmıyor gibi bu çok ağır bir itham. Yaptıkları şikayet konusunu biz haklı bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

AYRI SINIF AÇILDI
Mevsimlik tarım işçilerinin çocukları için Tepebaşı Kaymakamlığı ile beraber çalışma yürüttüklerini söyleyen Buluşan, “İşçilerimiz Mardin, Urfa’dan buraya geldiler. Buraya gelir gelmez bu çocukların eğitimi sorun olduğu için Tepebaşı Kaymakamımız bir çalışma başlattı. Hem burada okula gitmeyip çalışan çocuklar için hem okul çağında küçük yaştaki çocukların okula gelmesi için. Çadırlarımızda 60’a yakın çocuk tespit edildi. 27 tanesinin kaydı okul müdürümüz tarafından alındı. Ama şu anda maalesef 9 çocuğumuz geliyor. Bunun dışındakiler tarlada, arazide çalışmaya devam ediyor. Bizim son 15 gündür yaptığımız çalışma hem çalışan işçilerimizin sosyal yaşantıları olsun, çocuklarımızın okula gitmeleri olsun bu konuda yapılan çalışma. Sakintepe’deki okulumuzda hem bir sınıf açıldı bunlar için hem bir hocamız tayin oldu. Bunun için mücadele veriliyor. Şu an hem çadırdan hem evlerden gelen çocuklar bunlar. Çalışmalara devam ediliyor” şeklinde konuştu. Öte yandan Buluşan, kendi tarlasında çalışan işçilerin çocuklarını kendi okula getirip götürüyor.
Kaynak : Hilal Köver
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat