alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de zam isyanı: Artık takip edemiyoruz

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de zam isyanı: Artık takip edemiyoruz
A
a

Esnafın durumu hakkında konuşan Eskişehir Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bahar Bilen “artan enflasyon üzerinde esnafımız ezilmektedir.” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
 Elektriğe doğalgaza gelen yüzde 300’ün üzerindeki zamların üreticinin maliyetlerini tetiklediğini belirten Bahar Bilen, “Bizlerin maliyetler karşısında alım gücümüz düşmektedir. Artık zamları takip edemez hale geldik. Enflasyon, son zamanlarda esnafımızın yarıdan fazlasını iflasın eşiğine getirmiş durumda. Hükümetimizden acilen sicil affı talebinde bulunuyoruz. Sicil affı olmazsa esnafımızın ayakta durması mümkün değil. Herkes borçlu olduğundan yani bozuk sicilinden dolayı bankalardan kredi kullanamamak durumunda. Biriken vergi dairesi borçlarımızın faizleri silinmeli ve anapara üzerinden ödenebilir bir şekilde taksitlendirilmeli.  SYK ve vergi daireleri banka hesaplarımıza tedbir koymuş durumundalar. Bu tedbirler ivedilikle kaldırılmalı çünkü zaten esnafımız günlük gelir sahibi olan insanlar, onların paralarına günlük tedbir konulursa, sabah harcayacak para bulamıyorlar.” dedi

ARABULUCU TAYİN EDİLMELİ
Kira stopajlarının çok ciddi vergi yükü olduğunu söyleyen Bilen, “Bizim kira stopajlarımız var. Stopajı anlamış değiliz. Bu esnafımızın üzerine çok ciddi bir vergi yükü getirmektedir bu ivedilikle kaldırılmalı. Bunu mülk sahibi ödemeli kiracı değil. Yüzde 20 ye yakın vergi çok ciddi bir vergi yükü getirmektedir üstümüze. Artan kiralar yönünde çok ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. Bunla ilgili bize bir arabulucu tayin edilmeli. “ ifadelerini kullandı.

ARTAN DEVİRLER EPEY BİR FAZLA
Kullandıkları dükkanların maliyetli işletmeler olduğunu söyleyen Bilen, “Esnaf, demirbaşıyla dekoruyla çok ciddi yatırımlar yapmaktadır. Bazı mülk sahipleri enflasyon karşısında gelirleri düşmemesi açısından işverenlerimizden yüzde 100-200’e varan kira zamları talebinde bulunuyorlar. İşini yürütemeyen arkadaşlarımız bir şekilde devretmeye çalışıyorlar Artan devirler epey bir fazla son zamanlarda.

İNDİRİM TALEP EDİYORUZ
Devletten aldıkları şeker desteğinin sadece unlu mamullere pastanelere verildiğini ancak bunun tüm esnaflara yayılmasını istediklerini söyleyen Bilen, bütün gıda maddelerini indirimli alabilmeyi talep ettiklerini dile getirdi.
1000
icon
Okur 20 Temmuz 2022 23:14

Esnafında ağlamalarından bıktık yani. Kazanamıyor san kapat arkadaş bırak güçlü olan sermayesi olan yapsın işi. Yok bide git bak sgk vergi borçları ödemeler yapamazlar yine millete zarar başka bişey değil.

2 6 Cevap Yaz
Ulubey

Aynen katılıyorum çoğu vergi felen borç takıp devlete daha sıkıntı oluyorlar. Kaldıki hangisi fiş veriyor neredeyse yok fiş veren böyle davamı olur sen önce fiş ver vergini tam öde devlet zaten gerekli imkanları esnafa sunuyor. Ha illede patronluk yapacak değilsin para yoksa kapat gir Bi işe.

0 4
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat