alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de yenisini alamayan, artık onlara koşuyor

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de yenisini alamayan, artık onlara koşuyor
A
a

Eskişehir'de hayat pahalılığı nedeniyle yeni kıyafet ve ayakkabı alamayan vatandaşlar soluğu terzilerde ve ayakkabı tamircilerinde aldı. Yüksek fiyatlar nedeniyle terzilerde ve ayakkabı tamircilerinde tadilat işleri artış gösterdi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir'de hayat pahalılığı nedeniyle giyim ve ayakkabı alışverişlerinde kısıtlamaya giden vatandaşlar, evdeki gardıroplarına yöneldi. Yüksek fiyatlar nedeniyle yeni ürün alamayan vatandaşlar, terzilerde ve ayakkabı tamircilerinde tadilat işlemleri yapmaya başladı. Eskiye oranla tamir ve tadilat işlerinde artış olduğunu söyleyen esnaf, vatandaşın pahalılıktan dert yandığını belirtti.

“HER ŞEY ATEŞ PAHASI”
Ayakkabı tamirinde talebin arttığını söyleyen ayakkabı tamircisi Cengiz Kavak, “Önceki gibi değil. Yoğunluk talep var. Malum her şey yükseliyor. Pahalı. Talepler çoğaldı bize de. Vatandaş eskisini getiriyor, yaptırıyor. Yerine göre tabanı değiştiriyoruz gerekirse başka yerini. Artık tamir bile yükseldi. 20 liradan başlıyor tamir işlemi. İşlemine göre değişiyor. Hayat pahalılığı bizi etkiledi ama işlerimizde de hareketlilik var. Ama bizim maliyetler de arttı. Her şey ateş pahası” diye konuştu.

“VATANDAŞ AYAKKABI BİLE ALAMIYOR”
Vatandaşın ayakkabı bile alamadığını söyleyen ayakkabı tamircisi İbrahim Aytaç, “Hafif bir yoğunluk var. Vatandaş pahalılıktan şikâyet ediyor. Alamıyor. En kötü ayakkabı 1500 lira olmuş. Gücü yetmiyor. O yüzden yaptırmak zorunda kalıyor. Bizim de maliyetlerimizde yüzde 100 artış var. Tadilat işi ayakkabının durumuna göre değişiyor. Ama vatandaş en çok pahalılıktan dertli. Ayakkabı bile alamıyor. Ama bu yoğunluk kışa doğru daha çok artar. Kışlık ayakkabılar daha pahalı” şeklinde konuştu.

“TADİLATA YÖNELMEYE BAŞLADI”
“Eskiye oranla yoğunluk var” diyen terzi Ebru Sevim Tonbaktepe, “Daha önce 300 liraya alınan bir kot pantolon şimdi 600-800 liraya çıktı. İnsanlar da mecburen elindeki panolunu ya daraltıyor ya bolartıyor ya da paçasını kısaltıyoruz. Tadilata yönelmeye başladılar. Tabi bu da bizim işlerimizi biraz artırdı. Vatandaş hayat pahalılığından şikâyet ediyor. Çünkü bizim fiyatlarımıza da yansıdı. Aldığımız bir ip, fermuar, kullandığımız materyallerde artış var. Elektriğimiz, kullandığımız makinalar her şeyde artış oldu. Bu hem eksiye hem artıya dönüştü bizde” ifadelerini kullandı.

 
Kaynak : Meltem Karakaş
1000
icon
Esk26 17 Haziran 2022 16:12

1500 liraya altın kaplama ayakkabı mı satiyorlar heryerde 250-300 liraya fıstık gibi ayakkabı var abartmayı çok seviyor vatandaş, pantolonlarda 180-200 liradan başlıyor, herşey pahalı evet ama abartmayın

3 2 Cevap Yaz
Mustafa 16 Haziran 2022 16:16

İyi işte yırtık kot a servet veriyorlardı

3 2 Cevap Yaz
üzgün

Seni tebrik ediyorum. Halkın durumundan çıkardığım bu sonuç muhteşem 👎

1 2
Çiftelerli 16 Haziran 2022 15:46

Türkiye Cumhuriyet i böyle bir enflasyon yaşamadı

1 3 Cevap Yaz
Maalesef 16 Haziran 2022 15:14

Geçen pantolonun arkasında yırtık oluştu. 20 tlye terzi çok güzel tamir etti. 200 tlden başlıyor kotlar.

0 2 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat