alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2
Fashion Eskişehir masaüstü

Eskişehir'de yeni mahsul satışta, ama fiyatı tavan yaptı!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de yeni mahsul satışta, ama fiyatı tavan yaptı!
A
a

Kuraklıktan dolayı verimi düşen incirin fiyatı tavan yaparak geçen seneye göre yüzde 25 artarak kilogramı 60 liraya yükseldi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Halk arasında incirin başkenti olarak anılan Aydın’da havaların kurak gitmesi, incirdeki verimi düşürdü. Bahçelerden toplanan ürünün az olmasıyla birlikte tezgâhlardaki kuru incir fiyatları, geçen seneye göre yüzde 25’lere varan oranla artış gösterdi. Eskişehir’deki kuruyemişçiler, ihracatın fazla olmasının da iç piyasadaki ürünün fiyat artışında etkisi olduğunu belirtti.
Eskişehir’de kuruyemişçilik yapan Enver Özdil, geçen seneye göre incirin kilosunun yüzde 25 arttığını söyledi. İncirin fiyatının pahalı olmasının sebeplerini anlatan Özdil, “Eylül ayının başından beri yeni mahsul incir geldi. İncirlerimiz Aydın ve ilçelerinden geliyor. Fiyatları geçen seneye oranla yüzde 25 civarında arttı. Bu sene incirde verimin az olması ve ihracatın fazla olması iç piyasadaki ürünün fiyatını arttırdı. Havalar kurak gittiği için hem incir az oldu hem de içinden kalitesiz çok çıktı. O sebeple geçen sene 40-45 liraya sattığımız inciri bu sene 60 lira bandında satıyoruz” diye konuştu.
Ariman web reklam 2
1000
icon
Önce Vatan 13 Ekim 2021 14:42

Tabi canım önce hans, corç, maykıl yesin inciri.. Biz kimiz ki ? Bize 80 lira deselerde 100 lirada deselerde ses etmeyiz. Nasılsa dolar 9 avro 10.5 tl mahsül az ama koşa koşa yurt dışına ihraç ediyolar. Böylelerinden bir çöp bile satın almayacaksın

0 1 Cevap Yaz
Hasan 13 Ekim 2021 14:35

Sanki ihracat yapmasalar ölecekler.. Bir ihracat uğruna ne zamlar yapılıyor pes doğrusu

0 1 Cevap Yaz
Melih 13 Ekim 2021 14:32

Tazesinin fiyatı neydi ki kurusunun fiyatı ne olsun ? Tazesi 25ten aşağı değildi zaten

0 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat