alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir'de yayaya yol vermeyen sürücüler drone ile belirlendi

Videoyu Aç Eskişehir'de yayaya yol vermeyen sürücüler drone ile belirlendi
A
a

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın Projesi kapsamında ilk 8 ayda kentte kural ihlali yapan 776 sürücüye cezai işlem uygulandı. Denetimlerde insansız hava aracı da kullanıldı.

Eskişehir haberleri

İçişleri Bakanlığınca yurt genelinde yaya öncelikli trafik bilincinin yaygınlaştırılması için başlatılan "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" kampanyası kapsamında uygulamalar devam ediyor. İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen uygulamalar hakkında yapılan açılamada, "Karayolları Trafik Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında 7148 sayılı Kanun 26 Ekim 2018 tarih ve 30577 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 7148 sayılı Kanun’un 25. Maddesi ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. Maddesi başlığı ile birlikte değiştirilerek, sürücülerin görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlayarak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeleri zorunlu hale getirilmiş, bu madde hükmüne uymayan sürücüler için idari para cezası verilmesi hükme bağlanmıştır. İl merkezi sorumluluk alanımız içerisinde görevli trafik ekipleri tarafından 2019 yılı ilk sekiz ayında planlamalar ve ihbarlar dahilinde video-kamera ve insansız hava aracı ile yapılan denetimlerde, ışıklı trafik işareti bulunmayan kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşır iken yavaşlamayan ve buralardan geçen yayalara durarak ilk geçiş hakkın vermeyerek kural ihlali yaptığı tespit edilen 776 araç sürücüsünün sürücü belgesine ve tescil plakasına 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddelerinden Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı tanzim edilmiştir" denildi.
1000
icon
Uz7 20 Eylül 2019 20:59

Bu uygulamayı inşallah Konya'da Kayseri'de Kütahya'da da görürüz mu acaba

0 0 Cevap Yaz
Cafer Tayyaroğlu 19 Eylül 2019 21:04

O dronu bir de Ertuğrugazi Mahallesi'ne davet edelim. Park lokantasının önüne ve BİM'in önüne

0 0 Cevap Yaz
DKC 19 Eylül 2019 15:53

Hele şükür,böyle böyle hizaya gelecekler.Işık yaya için yanıyor ama beyimiz çok akıllı kimse görmüyor diye tam yaya karşıya geçecekken köklüyor gazı.Bir akıllı kendi nasılsa.Drone ile uygulama yapmak fevkalade harika,kimin aklına geldiyse helal olsun.Hem yayaların hakkı korunuyor,hemde kendini akıllı sananlar sayesinde devlete extra gelir oluyor.Aynen devam...!

0 8 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat