alexa

Eskişehir'de üniversitede neler oluyor?

Videoyu Aç Eskişehir'de üniversitede neler oluyor?
A
a

İlk olarak ESGROUP Genel Koordinatörü ve Anadolu Gazetesi yazarı Ali Baş'ın duyurduğu üçüncü üniversite haberinin yankıları sürüyor.

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, Resmi Gazete’de yayımlanan Anadolu Üniversitesi’nin Rektör Yardımcıları İle ilgili ilanı hakkında açıklamalarda bulundu.

Alkan yaptığı açıklamada şunları söyledi;
“Anadolu Üniversitesi’nin bölünmesi karşısında ses çıkaran tek sendika olarak, bu bölünmenin tüm olumsuz sonuçlarına da karşı çıkmaya devam edeceğimizi kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu nedenle yerel ve ulusal basına yansımış bir iddiaya Anadolu Üniversitesi’nin yanıt vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Söz konusu iddia bölünmeye ilişkin düzenleme Resmi Gazete’de yayınlanmadan önce, bölünme halinde Eskişehir Teknik Üniversitesi kadrosunda kalacak olan dört rektör yardımcısı için kişiye özel kadro ilanına çıkılarak, bu kişilerin Anadolu Üniversitesi bünyesinde kalmasının sağlanacağı yönündedir. Gerçekten de bugün (Salı) Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre Anadolu Üniversitesi bünyesinde kalacak olan Açıköğretim Fakültesi ve Yunus Emre Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu için öğretim üyesi kadroları açılmıştır. Söz konusu kadrolara başvuruşu şartları ne büyük rastlantıdır ki, bu dört rektör yardımcısının bugüne kadarki akademik çalışmalarına denk gelmektedir. Bugüne kadar ne yazık ki, adrese teslim kadro ilanları kanıksadığımız bir sorun haline gelmiştir. Ancak bu sefer durumu daha vahim hale getiren ilanın zamanıdır.
Bölünmeye ses çıkarmayanlar, tepki gösterenleri susturanlar bireysel kurtuluş peşinde mi?
Üniversitenin bölünmesine üniversitemizde hem öğrenci hem de akademisyen düzeyinde tepkiler ortaya konulmuştur. Ancak bu tepkilerin önlenmesi “OHAL korkuluğu” ile sağlanmış, akademisyenlere idare tarafından sessiz olmaları telkin edilirken, öğrenciler özel güvenliğin şiddetine maruz kalmıştır. Hal böyle iken bölünmeye ses çıkarmak bir yana buna ilişkin tepkileri önlemeye çalışan dört rektör yardımcısına özel kadro ilanı, “bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” dedirtmektedir. Diğer meslektaşları hiçbir gerekçesi olamayan bu bölünme sonucu mağdur edilirken, rektör yardımcılarını ayrıcalıklı kılan nedir? Bu ayrımcılık hangi gerekçe ile izah edilebilecektir? Söz konusu ilan gerçekse –ki Resmi Gazetede yayımlanmıştır- söz konusu uygulama en hafif deyimi ile üyelerimiz başta olmak üzere tüm idari ve akademik personelin aklıyla alay etmek, onları arkadan hançerlemektir. Mesleki etik ilkelerin ayaklar alındığı şu dönemde dahi bu uygulama üniversitemizin tarihine kara bir leke olarak geçecektir.
Rektörlük konuya açıklık getirmeli ve kamuoyunu bilgilendirmelidir!
Söz konusu ilan Resmi Gazete’de yayımlanmış olmasına üniversitenin resmi sitesinde yer almamaktadır. Kamuoyuna yansıyan ilanın yayınlanıp sonradan kaldırıldığı yönündedir. Şu halde şu sorular ortada durmaktadır ve Anadolu Üniversitesi tarafından cevaplandırılmayı beklemektedir:
Anadolu Üniversitesi dört rektör yardımcısına özel kadro ilanında bulunmuş mudur?
Bulunmuşsa, duyuru üniversitenin resmi sitesinde neden yer almamaktadır?
İlan resmi olarak geri mi çekilmiştir?
Geri çekilmemişse adı geçen rektör yardımcıları ilana başvuracaklar mıdır? 15.05.2018

FAİK ALKAN
Eğitim Sen Şube Başkanı”


İLGİLİ MAKALELER:

Üçüncü üniversiteden kaçış!

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat