alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de ulaşımda yeni dönem başladı!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de ulaşımda yeni dönem başladı!
A
a

Eskişehir’de her gün on binlerce vatandaşın tercih ettiği tramvaylar ve otobüslerde yeni bir dönem başladı

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir’de her gün on binlerce vatandaşın tercih ettiği tramvaylar ve otobüslerde yeni bir dönem başladı. Sosyal medya hesaplarından sistemdeki yenilikleri duyuran Büyükşehir Belediyesi, 15 Kasım itibariyle toplu taşımada Sanal Eskart ve kredi/banka kartı ile temassız yolculuk döneminin başladığını duyurdu.
Büyükşehir Belediyesi tarafından Elektronik Ücret Toplama Sistemi’nin alt yapısı ve cihazları yenilenerek, sisteme teknolojideki gelişmeler dahil edildi. Yeni sistem ile birlikte erişilebilirlik daha kolay hale gelirken, 15 Kasım itibariyle yolcular fiziki karta ihtiyaç duymadan toplu taşımadan faydalanabilecek. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan ve detayları web sitesinde paylaşan Büyükşehir Belediyesi, yenilenen sistem kapsamında toplu taşımada tek kullanımlık QR Bilet, 2-3-4-5 Binişlik Biletler, Sanal Eskart ile QR Kod/NFC ve tüm bankaların temassız banka/kredi kartları ile yolculuk dönemi başladığını belirtti.
Yeni sistemin erişilebilirliği arttıracağını ve vatandaşların fiziksel anlamda bir merkeze veya bir yükleme noktasına ihtiyaç duymadan tüm işlemleri yapabileceğini belirten ESTRAM Genel Müdürü Hakan Murat Bayındır, ESTRAM Mobil üzerinden vizeleme ve bakiye yükleme işleminin de kolaylıkla yapılabildiğini ifade etti. Yenilikler hakkında bilgiler veren Bayındır “Vatandaşlarımızın beklentileri dahilinde uzun süredir üzerinde çalıştığımız yeni sistem dolayısıyla bizler de heyecanlıyız. Birçok yenilik getiren sistemin özellikle akıllı telefon kullanan vatandaşlarımızın toplu taşımadaki işlemlerini kolaylaştıracağını düşünüyoruz. Yeni sistem ile ilgili bilgi vermek gerekirse, öncelikle yolcularımız fiziki Eskart’a ihtiyaç duymadan kendi sanal kartlarını oluşturarak temassız seyahat edebilecekler. Güncellediğimiz ESTRAM Mobil uygulaması sayesinde QR Kod ile öde seçeneği ile validatörlerde çıkan kodlar telefonla okutularak veya NFC özelliği aktif telefonlarda hiç buna bile ihtiyaç duymadan yalnızca telefonu validatöre okutarak geçişe izin veriliyor. Buna ilave olarak birçok vatandaşımızın kullanacağını düşündüğümüz diğer bir yenilik ise kredi ve banka kartı ile yolculuk. Özellikle pandemi sürecinde hayatımıza adapte olan temassız kredi ve banka kartlarını da toplu taşımada bu sistem sayesinde kullanabileceğiz. Vatandaşlarımız fiziksel Eskart’a veya mobil uygulamamıza ihtiyaç duymadan da temassız kartını validatöre okutarak toplu taşımadan faydalanabilecek” dedi. Sistem sayesinde vizeleme ve bakiye yükleme işleminin de ESTRAM Mobil üzerinden yapılabildiğini belirten Bayındır, yeni sistemin kent içi toplu taşımacılığa büyük kolaylık sağlayacağına inandığını ifade etti.
 

 
Kaynak : Anadolugazetesi.com
1000
icon
Esesli 16 Kasım 2022 11:39

Ücretsiz biniş kartı olanlar nasıl karekot okutucaka mobil telefondan ne yapması gerekiyor

1 0 Cevap Yaz
Vatandaş 15 Kasım 2022 22:08

Zam yapma ve ücret toplama azminiz kadar keşke yolculuk konforunu artırsanız. Tramway larda cama yapışık yolculuk ediyoruz sefer ve tren sayısı yetersiz. Millete reva mı balık istifi yolculuk yapmak.

2 4 Cevap Yaz
Mert 15 Kasım 2022 19:32

Yaşadığım bir olay : Otobüs e bindim kredi kartım ile ödemek istedim hata verdi. Şoför cihazda problem yok senin kartında problem, yolcuların birinden iste kart sen ödersin parasını dedi. Megerse bu otobüsler kredi kartı için sim kart takmaları gerekiyormuş. Adam neden sim kart alsın, beni suçlamak daha kolay.

0 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat