alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir'de ulaşıma zam mı gelecek?

Videoyu Aç Eskişehir'de ulaşıma zam mı gelecek?
A
a

Eskişehir'de tramvayla taşınan yolcu sayısında pandemi nedeniyle büyük bir düşüş yaşandığı açıklandı. ESTRAM yetkilileri azalan yolcu ve artan maliyetler nedeniyle toplu taşımanın mevcut haliyle sürdürülebilmesinin olumsuz yönde etkilendiğini vurguladı. Yapılan açıklama, “Ulaşımda fiyat artışı mı olacak?” sorusunu akıllara getirdi

Eskişehir'de tramvayla taşınan yolcu sayısında pandemi nedeniyle büyük bir düşüş yaşandığı açıklandı. ESTRAM yetkilileri azalan yolcu ve artan maliyetler nedeniyle toplu taşımanın mevcut haliyle sürdürülebilmesinin olumsuz yönde etkilendiğini vurguladı. Yapılan açıklama, “Ulaşımda fiyat artışı mı olacak?” sorusunu akıllara getirdi.

ESTRAM tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: "Bütün dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan COVİD-19 pandemi süreciyle mücadele kapsamında Eskişehir’de toplu taşımada alınması gereken birçok önlem belirlenmiş ve uygulamaya konulmuştur. Araç oturak kapasitesinin %50’si kadar yolcu taşıma sınırı getirilmesi, toplu taşıma araçlarına maskesiz binilmemesi, araçların temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin sıkılaştırılması, araçlara el dezenfektanlarının konulması bunların bazıları olarak sayılabilir. Vatandaşlarımızın sağlıklı yolculuk yapabilmelerini sağlamak amacıyla bu uygulamalar titizlik ile takip edilmekte ve uygulanmaktadır.
23.03.2020 tarihli İçişleri Bakanlığı’nın İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararları ile “2. Madde a) Araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edilmesine b) Araç içinde yolcuların oturma şeklinin mümkün olduğunca yan yana olanlarda bir koltuk boş, arka sıradakiler öndekinin çaprazı ve aynı sırada olanlarda bir koridor, diğeri cam kenarı gibi yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenmesine” karar verilmiştir.
01.06.2020 İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararları ile “3. Madde b) İlimizdeki şehir içi toplu taşıma hatlarının niteliği (tramvay vb.), toplu taşıma için kullanılan araçların niteliği (ayakta ve oturarak yolcu taşıma kapasiteleri), ayakta yolcu taşımaya uygun araçların toplam taşımadaki oranı ve benzeri hususlar göz önünde bulundurulduğunda tramvaylarda koltuk kapasitesine ilave olarak ayakta yolcu taşıma kapasitesinin %50’si kadar yolcu taşınabilmesine, karşılıklı dörtlü koltukların iki koltuğunun kullanılmasına, yüz yüze gelinmeyecek şekilde çapraz olarak oturulmasının sağlanmasına, ayakta seyahat edecek yolcular için gerekli işaretlemelerin yapılmasına ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından yayınlanan COVİD-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tedbirlerin alınmasına” karar verilmiştir.
2020 Mart ayı itibari ile başlayan COVİD-19 pandemi süresince azalan yolcu sayısı ve artan maliyetler toplu ulaşımın mevcut şekliyle sürdürülebilirliğini olumsuz yönde etkilemektedir.
23.03.2020 tarihi itibariyle 65 yaş üstü ve 20 yaş altı ile birlikte kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirilmesi ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan toplu taşıma kapasitesinin %50 oranında yolcu kabul edilmesi kararları sonrasında, ESTRAM Ulaşım A.Ş.’de Mart ayı yolcu sayılarında%41’lik düşüş gerçekleşmiştir.
ESTRAM Ulaşım A.Ş. aylık yolcu sayılarında Nisan ayında %90 ve Mayıs ayında%87 olmak üzere bir düşüş gerçekleşmiştir. Haziran ayı normalleşme süreçleri ile birlikte yolcu sayısında Nisan ve Mayıs aylarına göre bir artış gözlenmesine rağmen yine Şubat ayına göre; Haziran ayında %70 ve Temmuz ayında %61 oranında yolcu kaybı görülmektedir.
Arıman masaustu reklami
1000
icon
Hüseyin Kılıç 21 Ağustos 2020 14:16

Gördüğümüz kadarıyla tramvaylar tıklım tıklım zam için bu bahane yapılamaz.Otagar hattı ve opera hattı çalıştırılmıyor düşüşün sebebi budur.

2 3 Cevap Yaz
Ağlamayın 21 Ağustos 2020 13:38

Ne pandemiymiş be ! Herkesi ağlattı, az kazananda çok kazananda iki göz iki çeşme kazanamıyoz diye ağlıyo.. Benim bu haberde anlayamadığım şey var; hani kamu hizmetleri kâr amacı gütmeden yapılırdı ? Ne zaman bu yasanın dışına çıktılar ? Yoksa belediyenin ulaşıma ortak ettiği özel şirket ve sendika belediyeye zam için baskı mı yapıyor ? Bilen bilir özel sektör hiç doymak bilmez, sürekli bir kazanma hırsı, sürekli yağdır mevlam yağdır isteğiyle yanıp tutuşur.. İnşallah belediye özel sektörün aklına uyupta kendi bacağına sıkmaz

3 6 Cevap Yaz
Ah şu pandemi 21 Ağustos 2020 13:23

Şu pandemi vallahi en küçük esnaftan, en büyük iş adamına kadar öyle bir bahane oldu ki; pandeminin ekmeğini yiyen yiyene.. Herkes zam üstüne zam yaptı, abandıkça abandı zamma. Bak 1 eylülden itibaren simit zamlanacaktı ya, vallahide billahide şimdiden daha 10 gün varken zamma pastaneler, poğaçacılar 2 lira 2.5 lira yapmaya başlamışlar bile. Ahada bu kadar fırsatçılık olmaz, bunun adı başka birşey ama ben söylersem ağır kaçar yayınlamazlar. Ama anlayan anladı. Şimdide estram ağlayıp sızlamaya başladı kazanamıyom diye. Ayıptır be ! Yıllarca milleti balık istifi taşıdınız hamuduyla götürdünüz, köşeyi döndünüz. Hatta yıllık yolcu taşıma kapasiteleriyle övünüyordunuz. Ne ara kazanamıyo oldunuz be anam ???

2 5 Cevap Yaz
Bakın 21 Ağustos 2020 13:12

Benim bildiğim kadarı ile şehrimizde toplu ulaşım otobüs ve tramvayların işletmesi, İstanbullu bir şirket tarafından yapılıyor. Sadece adı ESTRAM olunca sonuç ortada. Hem özel sektör işletecek, hemde özel sektör zarar edince ulaşıma zam yapılacak öyle mi ? Yahu nasıl isyan etmeyelim ?? 1 durakta gitsen, 11 durakta gitsen 3.5 tl veriyoruz. Daha ne istiyorlar, canımızı mı ? Yapsınlar madem bir binişi 10 tl özel sektörü doyursunlar. Bu ne aç gözlülük, bu ne vicdansızlık ? Oh valla ne güzel bir sağdan vuruyorlar yumruğu bir soldan. Yazıklar olsun be !

1 5 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat