alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir'de tüketiciyi şok eden su damacanası!

Videoyu Aç Eskişehir'de tüketiciyi şok eden su damacanası!
A
a

Eskişehir’de evine su siparişi veren bir vatandaşa kullanım ömrü yasal olarak en fazla 5 yıl olmasına rağmen tam 14 yıllık damacana getirildi.

Eskişehir haberleri

Eskişehir’de yaşayan bir vatandaş, birçok kişi tarafından kullanılan bir su markasından sipariş verdi. Ertesi gün suyunu teslim alan tüketici, damacananın üzerindeki üretim tarihine baktığında gözlerine inanamadı. Tam 14 yıllık damacana ile karşılaşan talihsiz tüketici, damacananın 2006 tarihinde üretildiğini görünce neye uğradığına şaşırdı.

"Suyun sevkiyatında kullanılan damacanaların kullanım süresi bulunmaktadır"
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Eskişehir Şube Başkanı Av. Murat Kalkan, damacanaların kullanım süresinin 5 yıl olduğunu söyledi. Kalkan, "Sağlığımızı tehdit eden ürünlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Hemen hemen hepinizin evlerinde bulunan damacanalar da bu ürünlerin arasında yer alabiliyor. Yaşam kaynağımız olan suyun sevkiyatında kullanılan damacanaların bir kullanım süresi bulunmaktadır. Bu kullanım süresi 3 yıl veya yılda 75 kez su dolumu iken, Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun "İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile bu süre 5 yıla çıkarılmıştır" diye konuştu.

"Tüketicinin sahip olduğu haklar"
Böyle bir durumla karşılaşan tüketicinin sahip olduğu hakları anlatan Kalkan, "6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun uyarınca bahsedilen satım sözleşmesi konusu su, ayıplı mal olarak tasvir edilmektedir. Örneğin tüketicimizin almış olduğu yönetmeliğe aykırı ayıplı su sebebiyle sağlığın bozulması halinde; hastane masrafları, çalışamadığı gün süresince uğramış olduğu gelir kaybı, bu sağlık problemi sebebiyle kişide oluşan iş gücü kaybı ve bu benzeri sağlığına geri kavuşması için yaptığı ve yapacağı tüm maddi masraflar satıcı tarafından karşılanacaktır. Ayrıca tüketicimizin manevi dünyasındaki yıkımın bir nebze olsun telafisi amacıyla manevi tazminata da hükmedilecektir. İş bu yasal mevzuat uyarınca firmalara para cezası müeyyidesi uygulanacağı gibi ayrıca firma yetkilileri hakkında Türk Ceza Kanunu uyarınca cezai işlem başlatılacaktır" dedi.

"Damacanalar üretim tarihinden itibaren en fazla 5 yıl kullanılır"
Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal ise, yönetmeliğe uymayan durumlarda tüketicilerin ilgili yerlere ihbarda bulunmaları gerektiğinin altını çizdi. Başkan Bakal, "Damacanalar üretim tarihinden itibaren en fazla 5 yıl kullanılır. Bu kapların kaç defa doldurulduğunun tespit edilmesine yarayan elektronik takip sistemi işletmeci tarafından oluşturulur, bu sistemin usul ve esasları kurumca belirlenir. Geri dönüşlü polikarbonat kaplarda suyun adı ve kabın üretim tarihi boyun veya gövdesine kabartma şeklinde yazılır. Bu kaplara farklı su dolumu yapılamaz. Bu kaplarda satışa sunulan suların raf ömrü 3 aydan fazla olamaz. İlgili yönetmeliğe uymayan su damacanası ile su satıldığını gören tüketiciler, Sağlık Bakanlığına, Valiliklere, Kaymakamlıklara veya ALO 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezine ihbarda bulunabilirler" ifadelerini kullandı.
Arıman masaustu reklami
1000
icon
KÜNKÇÜ PLAZA 9 Ağustos 2020 09:55

Provoke edecek eylemlere görevliler uyanık olmak zorunda.Yani herkes yaptığı işe dikkat edecek.

0 2 Cevap Yaz
Barış 9 Ağustos 2020 07:11

O damacanalardan ÇOOOK var. Belediye görevini iyi yapmıyor. Her dolumda kontrol etmeleri ve ona göre doldurmaları gerekir. Sucular da çok arsız. Hem suçlu hem güçlüler. Belediye suculara da çok yüz veriyor. Aldığımız suyu yeni damacanadan ver dediğimizde afra tafra yapıyorlar. Bu tavırlar yüzünden bıraktık, Bursa sularından birine geçtik. Belediye işini ciddi yapsın. Böyle bir kaçak gördüğünde cezayı basmalı. Yapıyor mu? Hayır. Asıl suçlu belediye. Suculara çok yüz veriyorlar. Eskiden de böyleydi.

2 3 Cevap Yaz
Muharrem 9 Ağustos 2020 07:07

Ne ulkeyiz be hem disardan hem icerden yikmaya calisip beceremiyorlar bizim esnafin yaptigini yunanlilar bile yapamaz bravoo tc

2 1 Cevap Yaz
Kafa uçmuş

Az vur dumana, kafa uçmuş senin .Dıj güjler diye diye bi hal oldunuz. Devlet yönetimine seçilerek gelen hükümet neden denetimlerini aksatır ? Hiç bu yönden düşünmeyin. Ama Dış güçler, dış minnaklar şimdi birde iç minnaklar demeye başladınız. Allah akıl fikir versin size, çünkü inanarak söylenmez bu dediklerin

0 0
gökhan çatal 8 Ağustos 2020 15:38

Birisi almış yıllarca Bodrum unda beklemiş sonra orda damacana olduğunu hatırlayıp sucuya verip dolusunu almış. Rutin kontrolde gözden kaçıp su doldurup satmışlardır. Sürekli olarak kullanımda değildir.

6 8 Cevap Yaz
Kutsal Damacana 8 Ağustos 2020 13:19

Bu memlekette vatandaşın sağlığıyla ilk defa oynanmıyor. Gıda tarım denetimcileri gitsinler bakkal, market ve zincir mağazalara tarihi geçmiş neleeeer var neler. Dahası ismi lazım değil zincir marketlerden birisi, sırf skt si 2 gün kaldı diye soğuk zincir gıda ürünlerini, süt, peynir, yoğurt, sucuk, kıyma ve benzeri ürünleri kasa etraflarına doldurup, utanmadan bu ürün kampanyada almazmısınız ? diyebiliyorlar. Ben her seferinde o ürünleri almanında, satmanında, tüketmeninde tehlikeli olduğunu belirtmeme ve uzak durmama rağmen mağaza çalışanları kendilerini savunma moduna geçiyor ve diyorlar ki; zaten 10 dakikada 1 yenisi ile değiştiriyoruz, siz almazsanız başkası alır zaten diyorlar. Para için hem vebal alıyorlar, hemde insanların sağlıkları ile oynuyorlar.. Denetim ise hak getire, kimi kime şikayet ediyon ?

2 13 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat