Hatipoğlu-WEB

Eskişehir'de toz yağmuru

Videoyu Aç Eskişehir'de toz yağmuru
A
a

Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Ankara, İstanbul ve İzmir’in aralarında bulunduğu pek çok ilde Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımı etkili oldu.

Eskişehir'e ve bölgedeki birçok kente gökten çamur yağdı!

Eskişehir'de toz yağmuru
Eskişehir

Eskişehir'de bugün sabahın erken saatlerinde şehri kaplayan toz bulutları çamura dönüştü.

İşlerine ve okuluna gitmek için evinden çıkan vatandaşlar, araçlarının üzerindeki çamuru gördüklerinde büyük şaşkınlık yaşadı.

Eskişehir'de toz yağmuru
Eskişehir

Araçlarını temizlemek isteyenler oto yıkamacılarda uzun kuyruklar oluşturdu.

Eskişehir'de toz yağmuru
Eskişehir

Meteoroloji Eskişehir uyarısında bulunmuştu: "Hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinde azalama, yer yer hafif çamur şeklinde yağış, ulaşımda aksamalar."

Vatandaşlar sosyal medya hesaplarından öğrencilerin okullara mutlaka maskelerle gitmesi uyarıları yapıyor.


Peki bugün Eskişehir hava durumu nasıl olacak?

Peki bugün Eskişehir hava durumu nasıl olacak?

İşte Meteoroloji'nin hava durumu tahmin raporu...

Bugün kentimizde yer yer sağanak yağışlar beklenmekte. En yüksek sıcaklık değeri 21 derece olurken en düşük ise 3 derece seviyelerinde olacak.


NASA görüntüledi: Dev toz bulutu

Meteoroloji Afrika üzerinden Türkiye'ye ilerleyen toz bulutu için uyarıda bulunirken, NASA uyduları TERRA ve MODIS tozlu havayı görüntüledi. Görüntülerde toz bulutunun Türkiye'ye ilerlediği görünüyor.
Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nden yapılan açıklamada, Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımının bu gece saatlerine kadar Marmara'da etkili olmaya devam edeceği belirtildi. Açıklamada, yaşanabilecek olumsuz şartlarda hava kalitesinin düşmesi, görüş mesafesinin azalması, yağış alan yerlerde ise çamur şeklinde yağış ve ulaşımda oluşabilecek aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

NASA görüntüledi: Dev toz bulutu geliyor

Afrika üzerinden Türkiye'ye doğru taşınan tozlu hava, bugün NASA'nın TERRA-MODIS uydularınca da görüntülendi.

BİLECİK

BİLECİK

BİLECİK


KÜTAHYA

​KÜTAHYA

​KÜTAHYA


ANKARA

ANKARA

ANKARA


İSTANBUL

​İSTANBUL

​İSTANBUL


METEOROLOJİ'DEN YENİ UYARI

Meteoroloji'den son dakika hava durumu uyarıları! Yapılan yeni uyarılara göre, bugün öğle saatlerinde Doğu Akdeniz, İç Anadolu Doğu Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu'da yer yer çamur yağışlarının görüleceği belirtildi.

Meteoroloji'den yapılan son hava durumu değerlendirmelerine göre: Marmara, Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun batısı, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Kırşehir, Yozgat, Samsun, Amasya, Çorum ve Artvin çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Öğle saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer toz taşınımı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Batı bölgelerde hissedilir derecede azalarak mevsim normalleri civarına ineceği diğer yerlerde değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı, kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden orta, iç ve batı kesimlerde kuvvetli, Marmara’nın güneyi (Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik), İç Ege (Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar, Denizli), Göller Yöresi (Isparta ve Burdur), İç Anadolu bölge geneli ile Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde (Bolu, Karabük, Kastamonu) zaman zaman fırtına (50-80 km/sa.) şeklinde esmesi bekleniyor.


KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Akşam saatlerine kadar Marmara’nın güneyi (Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik), İç Ege (Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar, Denizli), Göller Yöresi (Isparta ve Burdur), İç Anadolu bölge geneli ile Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde (Bolu, Karabük, Kastamonu) zaman zaman fırtına (50-80 km/sa.) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, ulaşımda aksamalar, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Bu öğle saatlerinde Doğu Akdeniz, İç Anadolu Doğu Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu'da yer yer toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinde azalama, yer yer hafif çamur şeklinde yağış) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İSTANBUL'DA TOZ AŞIMINDAN DOLAYI UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

İstanbul'da sabah erken saatlerde yağan yağmur şehri kaplayan toz bulutuyla birlikte çamura dönüştü. Sabah erken saatlerde iş yerlerine gitmek için araçlarının başına gelen vatandaşlar, araçlarının üzerini baştan aşağıya çamur kapladığını görünce gözlerine inanamadı. Araçlarını temizletmek isteyen vatandaşlar oto yıkamacılarda uzun kuyruklar oluşturdu.

Sabah erken saatlerde iş yerlerine gitmek için araçlarının başına gelen vatandaşlar, araçlarının üzerini baştan aşağıya çamur kapladığını görünce gözlerine inanamadı. Dün gece yağmurla birleşen toz, yere çamur olarak düştü. Sabah erken saatlerde evlerinden çıkıp iş yerlerine gitmek için araçlarının başına gelen vatandaşlar gördükleri manzara karşısında şok oldu. Yağmurdan etkilenen araçların üzeri tamamen çamurla kaplanırken, araçlarını temizletmek isteyen vatandaşlar oto yıkamacıların yolunu tutu. Oto yıkamacılara akın eden otomobiller nedeniyle uzun araç kuyrukları oluştu.

"Akşam arabamı yıkatıp aracımı evin önüne çektim, sabah bir kalktım çamur"

Çamur olan arabasını yıkatmak için sıra bekleyen Ömer Parmak" Tertemiz arabaydı sabah kalktığımız da arabamız çamur halindeydi. Sırada bekliyoruz ki arabamızı yıkamak için. Mecburuz sıraya girmeye çünkü araba gerçekten çamurdu. Akşam arabamı yıkatıp aracımı evin önüne çektim, sabah bir kalktım çamur. Camları sileyim dedim ama silinecek gibi de değil. Mecbur geldim bir daha yıkamaya artık. Bayıdır da bekliyorum" diye konuştu.
"Sıra bekliyoruz" diyen Vakted Çalışkan "havadan çamur yağdığı için yıkamak zorundayız. Baya da bir sıra var. arabanın her tarafı çamur oldu. Bugünde çok sıra var" dedi.

İZMİR'DE TOZ AŞINIMI

İzmir'de dünden bu yana etkili olan lodos, Kuzey Afrika'dan taşıdığı tozu kente bıraktı. Sabah işe gitmek için evlerinden çıkan İzmirliler, lodoslu havada araçlarının üzerini yoğun bir tozla kaplı olduğunu gördü. Vatandaşlar, araçlarının camlarını temizledikten sonra yola çıkarken esnaf da vitrinlerini silerek işe başladı.

Kentte hava kalitesinde ve görüş mesafesinde azalma olduğu gözlemlendi.

- Çamurlu yağmur

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşanan ve "toz taşınması" denilen hava hadisesinin bu sabah İzmir'de de etkili olduğunu bildirdi.

Yetkililer, lodosun Kuzey Afrika topraklarından aldığı tozu Türkiye'nin batı kıyılarına taşıdığını belirtti.

İzmir'de bugün ve yarın yağış da beklediklerini bildiren yetkililer, havadaki toz ve rüzgar nedeniyle yağışların "çamur" şeklinde görülebileceğini ifade etti.

Başkentte toz taşınımı etkili oldu

Başkentte gece saatlerinde toz taşınımı etkili oldu. Kentin merkezinde görülen Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımı nedeniyle araçların üzeri çamurla kaplandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce dün iç ve batı bölgelerde gece saatleri için Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımı uyarısı yapılmıştı.
 
1000
icon
goll 23 Mart 2018 18:10

başkanlar kampoçyadan geldiklerinde kirli havayı temizlerler o kadarınıda esirgemezler canım korkmayın

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat