alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de su için tarihi çeşmeye akın ediyorlar!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de su için tarihi çeşmeye akın ediyorlar!
A
a

Eskişehir’in Karapınar Mahallesi’nde yer alan beş asırlık tarihi çeşme, içme suyu fiyatına gelen zamlardan sonra tekrar önem kazanarak vatandaşlar tarafından daha fazla kullanılmaya başlandı

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir’in tarihi Odunpazarı bölgesi başta olmak üzere birçok farklı yerinde bulunan su çeşmeleri, her yıl binlerce insanın ihtiyaçlarını karşılıyor. Son dönemde ise ülke genelinde damacana içme suyuna gelen zamlar, bu çeşmelerin tekrar önem kazanmasına neden oldu. Odunpazarı ilçesine Karapınar Mahallesi'nde bulunan beş asırlık tarihi çeşmeye her gün çok sayıda kişi geliyor. Çeşmeyi en çok ziyaret edenler arasında mahalle sakinleri yer alırken, gelenler yanlarında getirdikleri damacanaları ve pet şişeleri çeşmeden akan suyla doldurarak giderlerini azaltmaya çalışıyor.

“Arabayla gelip sularını doldurup geri gidiyorlar”
Tarihi çeşmeden doldurdukları suyu hem içtiklerini hem de bulaşık yıkama gibi ev işlerinde kullandıklarını söyleyen Karapınar Mahallesi sakini Mustafa Sağlam, zamlarla birlikte çeşmeden su doldurmaya gelen insanların sayısının arttığını söyledi. Mahallelinin yoksul olduğunu ve damacana almak yerine çeşme suyu tükettiklerini belirten Sağlam, “En ucuz su 7-8 lira olduğu için, fakirler buradan su dolduruyorlar. Suyunu buradan çeşmeden alıyorlar. Burası fakir bir bölge, en ucuz suyun fiyatı da 7 buçuk lira olduğu için kimse su alamıyor, ihtiyaçlarını buradan temin ediyorlar. Su arabası geliyor ama satış yapamadan geri gidiyor. Yabancı yerlerden de geliyorlar. Arabayla gelip sularını doldurup geri gidiyorlar. Buradan su içildiği için hem içme suyu olarak hem de çamaşır ve bulaşık gibi şeyler için kullanılıyor. Eskiden buradan çok fazla su alınmıyordu, gelen zamların da etkisiyle buradan su doldurmak için sıraya bile giriyorlar. Bu çeşmeye de bir çare bulunması gerekiyor, sürekli boşa akıyor. Gelecekte susuz kaldığımızda bu çeşmeden akan suyu ararız” dedi.

“Zamlardan sonra su doldurmaya gelenler arttı”
Eskişehir’in her yerinden tarihi çeşmeye su doldurmaya gelenler olduğunu söyleyen mahalle sakini Mehmet Günden, “Bizim mahallemiz Eskişehir’in ilk kuruluş yerlerinden bir tanesi. Böyle olduğu için bizim mahallemizde çeşmeler çok var. Suyu kullanan çok. Son gelen su zamlarından sonra buraya su almaya gelen insanlarda artış oldu. Çeşmemizde kullanım bayağı fazla. Yüzde 60’ı yemek, çay gibi şeylerde kullanmak için götürüyor. İçmek için de yüzde 20 oranında kullanan var. Pandemi döneminde damacana su gelmemişti, buradaki çeşmelerimiz sıkıntılarımızı gidermişti o dönemde. Zamlardan sonra baya bir artış oldu şelale parka gidenler burayı görüyor daha sonra da geliyorlar. Eskişehir’in 80 mahallesinden de gelen var buraya, araçlarıyla geliyorlar sularını doldurup götürüyorlar” şeklinde konuştu.

 
Ariman web reklam 2
ECC Tur
1000
icon
Ergün 25 Nisan 2022 00:23

Nasıl bir fakirlikse adamlar su doldurmaya arabayla geliyorlarmış. Suyu içmeye tahtırevan la gider......

2 3 Cevap Yaz
mami Clinton bart

Ne diyorsun la sen kardeşim

0 0
Hong Kong 24 Nisan 2022 12:10

Adam demiş; Su pahalanınca rağbet gördü bu çeşme. Alakası bile yok... Normalde zaten yaz, kış fabrikaların bile içme suyu temin ettiği, gelenin gidenin halı, kilim, araba yıkadığı, suya neden para vereyim diyenlerin her zaman uğrak yeridir bu çeşme. Yazın tabi yoğun olur zira çeşmenin suyu yaz kış fark etmez buzzz gibidir. Hava güneşli olunca, halı kilim yıkayanlar için tam fırsattır. Kısacası bedava sirkenin baldan tatlı olması esas sebep. Yoksa su pahalı diyerek buradan alan insan, yarın o civarda bol miktarda meyve veren bir kayısı ağacı olsa bu sefer pazarda kayısı pahalı diye bu ağaca dadanır ne olacak ?

7 8 Cevap Yaz
Suya sahip çıkmalı 24 Nisan 2022 11:47

Bu suya sahip çıkmalı, kireç namına birşey yok bu suda. Tadı kalabak suyundan daha yumuşak ve tatlı. Onun için rağbet var.. Tam içilecek su lakin her gün tonlarcası boşa akıp gidiyor. Abartısız söylüyorum, buradan her gün hiç yoksa en az 10 tanker dolu su boşa akıyor. Bu suyu depolamak ve boşa akan suyun özel bir drenaj hattı ile bir kaynağa taşımak lazım. Ah bir de halı ve araba yıkamak için kullanmasalar ne iyi olur

1 5 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir