alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir'de onları hem virüs hem soğuk vurdu

Videoyu Aç Eskişehir'de onları hem virüs hem soğuk vurdu
A
a

Covid-19 salgını ile birlikte marketlerdeki ürünlere arka arkaya gelen zamlar vatandaşın belini büktü. Pazar da ise fiyatlar vatandaş için çok iç açıcı durumda değil.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir haberi:
Covid-19 salgını ve soğuk havadan pazardaki sebze meyve de etkilendi. Vatandaşların fiyatlardan şikâyetçi olduğunu söyleyen esnaf Abdil Karatepe, “Pazara gelen müşterilerin alım gücü kısıtlı olduğu için insanlara 5 liranın üzerinde olan fiyatlar pahalı geliyor. Alamıyoruz diye şikâyet eden çok” dedi.

Esnaf, giderlerin yüksek olduğunu, bunun da ürünlere yansıdığını söylerken, vatandaşlar da pandemi öncesi 100 liraya dolan Pazar çantasının artık 200 liraya dolduğunu ifade ediyor.

“İŞ YERİM KAPANDI”
Salgın sebebiyle iş yeri kapanan Süleyman Erdoğan, pazarda kestane satmak zorunda kaldığını anlattı. Erdoğan, “Koronadan dolayı iş yerlerimiz kapalı olduğu için mecburen ekmek paramız çıksın diye bu işi yapıyoruz. Fazla bir talep yok. Yılbaşından önce yoğunluk vardı ama sonrasında düştü. Çin kestanesi girdi diyorlar piyasaya ama aşılarımız Çin’den geliyor. Çin kestanesi girmiş ne olmuş. Aşıyı vuruluyorsun da Çin kestanesi mi almıyorsun” diye konuştu.

ALIM GÜCÜ DÜŞÜK
İnsanların alım gücünün kısıtlı olduğunu bu sebeple işlerinin durgun olduğunu belirten Abdil Karatepe, “Şu an kış olduğu için portakal mevsimi. Mandalina bitmek üzere depo malları geliyor. Pazara gelen müşterilerin alım gücü kısıtlı olduğu için insanlara 5 liranın üzerinde olan fiyatlar pahalı geliyor. Alamıyoruz diye şikâyet eden müşteriler çok. Fiyatlar normal ama insanlara pahalı geliyor. Maliyetler, mazot çok yüksek. Üretici için de zor. Pandemi dönemindeyiz. Çalışmayan insan çok. Herkes sıkıntıda” şeklinde konuştu.

İŞLER ZARARDA
Düşük kârla çalıştıklarını söyleyen Mehmet Şahin, “İşler durgun, sakin bir ortamdayız. Vatandaşın talebi çekingen. Fiyatlar yüksek olunca alım da haliyle düşüyor. Bizim işlerimiz durgun. Masraflarımız artışta. Virüs ayrı bir etken, soğuk ayrı bir etken. İşler zararda. Biz günü birlik düşük kârla çalışıyoruz. Az kazanalım ama işlerimiz dönsün diyoruz bu dönemde” ifadelerini kullandı.

ARTIK 200 LİRAYA DOLUYOR
Alışveriş için pazara gelen Sevilay Sarı, “Normalde 50 liraya pazar arabam doluyordu, şimdi 75 - 80 liraya doluyor. Zorluyor fiyatlar bizi de” dedi. Diğer bir vatandaş Yurdagül Özdoğan ise, “Önceden 100 liraya doluyordu çantam. Şimdi 200 liraya anca doluyor. Epey arttı fiyatlar. Çok kötü. Olmayanlar için çok zor. Biz 2 kişiyiz evde, kalabalık olanlar ne yapsın” dedi.

Çarşamba Pazarı’ındaki fiyatlar şu şekilde:
 • Domates: 2.5 lira
 • Portakal: 5-7 lira
 • Mandalina: 5-7 lira
 • Kivi: 8 lira
 • Pırasa: 5 lira
 • Ispanak: 5 lira
 • Salatalık: 5 lira
 • Patlıcan: 6 lira
 • Biber: 10 lira
 • Brokoli tanesi: 5 lira
 • Patates: 2.5 lira
 • Soğan: 2.5 lira
Kaynak : Meltem Karakaş Kaya
Arıman masaustu reklami
1000
icon
Hüsamettin cintonik 29 Ocak 2021 16:28

Çin kestanesini niye almıyorlar diyor birde,peki sen at kestanesini yiyormusun ?

0 3 Cevap Yaz
Ali 29 Ocak 2021 16:13

İlim çin de bile olsa alınız demişler.. Kestaneyi değil.! 5 para etmeyen tatsız tuzsuz kestaneyi millet niye alsın ? Parayi sokaktan mı topluyoruz ?

0 4 Cevap Yaz
Refik 29 Ocak 2021 16:10

Çin kestanesini çin aşısıyla kıyas eden kişi hiç çin kestanesinin tadına bakmış mı ki? vatandaşlara niye almıyorlar diye soruyor ?

0 5 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat