alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de okullar açıldı, yüzler gülmeye başladı

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de okullar açıldı, yüzler gülmeye başladı
A
a

Eskişehir'de okulların açılmasıyla birlikte işlerinde yaşanan hareketlilikten memnun olduklarını söyleyen küçük esnaf, kapanmalar olmadığı taktirde önümüzdeki kıştan umutlu olduklarını ifade etti

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir'de okulların 6 Eylül’de açılması ve üniversitelerin yüz yüze eğitime geçme kararı almasıyla küçük esnafın işlerinde hareketlilik yaşanmaya başladı. İşlerinin birkaç ay öncesine oranla daha iyi olduğunu anlatan esnaf, borçlarını da ödemeye başladığını belirtti. Dükkan kiralarından dert yanan esnaf, yetkililere seslenerek, kiraları konusunda yaptırım uygulanmasını da istedi.

OKULLAR AÇIK KALSIN
Okulların açık olması durumunda kıştan umutlu olduklarını söyleyen Yusuf Öymen, “Okulların açılması biraz daha ürünlere ilgi artırdı. Alışveriş konusunda biraz hareketlilik bekliyoruz. Biraz daha iyi birkaç ay öncesine göre. Umudumuz daha da iyi olması. İşlerde hareketlilik de olmaya başlayınca geriye dönük borçları da ödemeye başladık. İşlerde biraz açılmalar mevcut. Bu kıştan umutluyuz eğer okullar açık kalırsa. İnşallah bu kış kapanma olmaz. Okullar kapanınca işler yarıya düşüyor” dedi.

İŞLER RANDIMANLI DEĞİL
“Küçük esnaf ve emeklinin işi hiç randımanlı değil” diyen Ramazan Kuş, “İşlerimizde herhangi bir belirti yok henüz. Okullar açılınca aileler de çok gezintiye çıkmıyor. Bu durum bizi etkiliyor. Şu ana kadar ödeyebildiğimiz borçları ödedik. Ama bankadan kullandığımız borçlar duruyor daha. Sezonluk olduğu için işlerimiz şu andan itibaren ödememiz zor. Erteliyorlar borçları. Ama ne kadar ertelenir bilmiyorum. Küçük esnafın durumu hiç iyi değil. Küçük esnaf ve emeklinin işi hiç randımanlı değil. Büyük işadamlarının işi iyi. Onlar üstüne koydu. Siyaseti bir kenara koyalım. Küçük esnafla emeklinin durumunun düzeltilmesi lazım” diye konuştu.

DÜKKAN KİRALARI ÇOK YÜKSEK
Kiralardan dert yanan Mehmet Sabri Övmen, “İşlerde hareketlilik var. Kapanmalar olmazsa ve vatandaşımız dikkat ederse daha iyi olacak. Gurbetçinin çok faydası oldu bu yaz. Okullar kapanırsa esnaf sıkıntıya düşer. Devlet yardımcı olmaya çalışıyor ama verdiği 500, 750 lirayla ne olacak. Ben dünyanın kirasını ödüyorum. Ben de borçlandım. Bankaya, esnafa borçlandım. Dünya çek borçlandım. Ödemeye başladık borçları. Kapanmazsa esnaf çeviriyor kendini. Kiralar çok yüksek. Devlet buna da el atmalı” ifadelerini kullandı.

 
Kaynak : Meltem Karakaş Kaya
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat