alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de öğrencilerden kritik istek!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de öğrencilerden kritik istek!
A
a

Eskişehir’de öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşımaya yaptığı zamların İstanbul’da olduğu gibi öğrencilere yansıyan bölümünün belediye tarafından karşılanmasını talep ediyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir’de son dönemde toplu taşımaya yapılan zamlarla birlikte öğrencilerin kullandığı indirimli Eskart ücreti 2.50 TL’den 3.50 TL’ye çıkarılmıştı. Yapılan zammın ardından öğrenciler, sosyal medyadan tepkilerini dile getirmişlerdi. İstanbul’da ise toplu ulaşıma yapılan yüzde 40’lık zammın öğrencilere yansıyan bölümünün İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması kararı, 14 Nisan’da oy çokluğuyla kabul edildi. Bunun üzerine Eskişehir’de yaşayan öğrenciler de son dönemlerde toplu ulaşıma yönelik zamların fazla olmasına dikkat çekerek İstanbul’da olduğu gibi aradaki farkın Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmasını istediklerini belirtti.

“Ulaşım 2 TL gibi eski fiyatlara dönerse çok iyi olur”
Eskişehir
’de 4 yıldır üniversite okuyan Volkan Çıldır, ulaşım zamlarının öğrencileri çok fazla etkilediğini belirtti. Öğrencilerin bu durumdan fazlasıyla rahatsız olduğunu dile getiren Çıldır, “Eskişehir bir öğrenci şehri ve öğrencilerin çok sevdiği bir şehir. Zaten öğrenci sayısı da fazla olduğu için zamların geri çekilmesi bizleri çok rahatlatabilirdi. Ben buradan yetkililere seslenmek istiyorum. Umarım bu durum için bir şeyler yaparlar ve biz de sevinebiliriz. 3.50 TL, bir öğrenci için gerçekten çok pahalı bir ücret. Öğrenci ulaşım ücretleri, 2.50 TL veya 2 TL gibi eski fiyatlara dönebilirse bizim için çok daha iyi olur” dedi.

“İstanbul’da öğrencilere yönelik zamların geri alınmasını destekliyorum”
Her gün tramvayı kullanmak zorunda olan üniversite öğrencisi Burak Tüzer, ulaşım zamlarının en çok öğrencileri etkilediğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin öğrencilere yönelik zamları karşılaması gerektiğini dile getiren Tüzer, “Biz zamların etkilerini çok fazla görüyoruz. Mesela örnek vermek gerekirse, bugün sabah tramvayı kullandım. Tek basımda 3.50 TL ücret kesti. Şimdi bunu her seferinde günde iki defa yaptığımızı düşünürsek çok basit bir hesapla günlük hayatta ne kadar zorlandığımızı anlayabilirsiniz. İstanbul’da öğrencilere yönelik zamların geri alınmasını destekliyorum. İlk baştan yanlış verilmiş bir karardı. Eskişehir’de en azından öğrencilerin zamları geri çekilebilirse biz çok rahatlarız. Böyle bir şey olmasını da çok isterim” ifadelerini kullandı.

“Eskişehir’de ulaşım şu an çok pahalı”
Zamların ardından uzun süredir toplu ulaşımı kullanmadığına değinen üniversite öğrencisi Ufuk Aygün, artık fiyatları takip edemediğini söyledi. Aygün, “Eskişehir’de ulaşım şu an çok pahalı. En son 2.50 TL’ye biniyorduk. Şimdi kaç para olduğunu bile bilmiyorum. Tam ücretin 6 TL olduğunu biliyorum. Bu çok sıkıntılı bir durum. Büyükşehir Belediyesi’nin zamları geri çekmesini istiyorum. Sonuçta Eskişehir öğrencilerden oluşan bir şehir ve bunu kesinlikle yapmaları gerekiyor” sözlerini kullandı.

“Ulaşım zamları bizim için hiç iyi olmadı”
İstanbul’da öğrencilere yönelik geri çekilen zamların Eskişehir gibi bir öğrenci şehrinde de kesinlikle uygulanması gerektiğini belirten öğrenci Özge Yılmaz, “Öğrenci olarak bütçemiz her şeye yeterli olmuyor. Ulaşıma da fazladan zam gelmesi bizim için iyi olmadı. İstanbul’da olduğu gibi öğrenciler zamdan muaf tutulursa bizi için çok daha iyi olur” diye konuştu.
Ariman web reklam 2
ECC Tur
1000
icon
Alanönulü 18 Nisan 2022 14:43

Zam gelmeyen birşey kalmadı, hepimiz dardayız. Günden güne paramız değer kaybediyor, ben alanönü mahallesinde 68tl ye satılan piknik tarzı mutfak tüpünü 61tl fiyata alabilmek için Işıklar mahallesine gidiyorum. Belki bir daha o fiyatada alamayacağım. Pahalılık dertse hepimize dert. O yüzden önümüzdeki seçimlerde ona göre oy kullanın. Kurt gibi olun mesela; Kışı geçirin ama yediğiniz ayazı unutmayın.. Şahsen ben sandıkta öyle yapıcam

7 6 Cevap Yaz
Mesut Has 18 Nisan 2022 13:55

Sabredin sabredin şubat ocaktan mart şubattan nisan marttan mayıs nisandan dahada iyi olacak diye diye bugünlere geldik. Yarı fiyatına bindiğinize şükredin. Hem bak dünyada pahalılık varmış, dunyada mazot fiyatı falan artmış.. La fontene rahmet okutan masallar, Allah rahatlık versin..

8 10 Cevap Yaz
Zafer Özyurt 18 Nisan 2022 13:46

Paralar pula döndü 5tl nin altında bisküvi bile satılmıyor ama 3.5tl çok paraymış ulaşıma. Hele 5tl nin altında olan para birimleri hepten değersizleşti, anca kumbaraya atmalık oluyor Ya biz ne yapalım ? Git gel 6tlx2=12tl ulaşıma veriyoruz... Alışın kardeşim bu pahalılığa, ekonominin kitabını yazanlar sayesinde memlekette paranın ne değeri kaldı ne bereketi

5 14 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir