alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de öğrenciler artık geçinemiyor

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de öğrenciler artık geçinemiyor
A
a

Artan kira fiyatları ve hayat pahalılığından büyük derecede etkilenen öğrenciler, artık okurken çalışmak zorunda kalıyor. Buna rağmen geçinemeyen öğrenciler, “Öğrenim kredisi alıyoruz. Çalışıyoruz. Yine de paramız yetmiyor” diyerek duruma tepki gösterdi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Son dönemde artan kira fiyatları ve hayat pahalılığı üniversite öğrencilerini olumsuz etkiledi. Yüzde 80 oranında çıkan enflasyonla birlikte öğrencilerin yoğunlukta olduğu Bağlar bölgesinde kira fiyatları 3 ile 4 bin lira arasında değişmeye başladı. Artan kira fiyatları ve hayat pahalılığı ile ilgili düşüncelerini sorduğumuz üniversite öğrencileri geçinemediklerini ve derslerden kalan zaman dışında sosyalleşmek yerine çalışıp para kazanmak zorunda kaldıklarını belirtti.
ÇALIŞMAK ZORUNDAYIM
Eskişehir’de Endüstri Mühendisliği okuyan Mikail Çubukcu, 5 senedir şehrimizde yaşadığını ancak bu yılın önceki yıllardan çok farklı olduğunu söyledi. Çubukcu, “İlk seneyle kıyasladığım zaman cidden çok büyük farklar var. Ben ilk geldiğim sene yine aynı parayı alıyordum ailemden ama o zaman yaptığım alışverişin beşte birini yapabiliyorum şu an. Bunun yanında sosyal hayatım da aşırı derecede azaldı. Şu an ekstra olarak çalışmak zorundayım. Hem çalışıyorum hem okuyorum. İlk geldiğim zaman 2+1 eve 300 TL kira veriyorduk ev arkadaşımla beraber şu an kardeşimle beraber yaşıyorum 1100 TL’ye. Böyle büyük büyük sıkıntılar var. ESTÜ’de okuduğum için ulaşım sıkıntısı var. K4 diye bir otobüs var biliyorsunuzdur o çok sıkıntı. Binmesi, beklemesi, okula varması ayrı sıkıntı bir de yol ücretlerine sürekli zam geliyor” ifadelerini kullandı.
KİRALARA ÇOK ZAM GELDİ
Anadolu Üniversitesi Kimya bölümü öğrencisi Mert Ok ise öğrenciliğin güzel ama zor olduğunu belirtti. Ok, “3 sene önce Eskişehir’de öğrenci olmak güzeldi. Bu seneler zor çünkü kiralara çok zam geldi, şu an sıfırdan çıkacaklar için 3 bin 4 bin TL. Okula gitmek zor, benim bölümümün kapısına gitmem 40 dakika sürüyor buradan. Biz evde 3 kişi kalıyoruz yine de sıkıntı. Ben ekstra okul dışında çalışıyorum ona rağmen zor oluyor” dedi.
PARAM YETMİYOR
Eskişehir Teknik Üniversitesi öğrencisi Cansu Göz ise ailesiyle birlikte yaşamasına rağmen hayatın pahalı olduğuna dikkat çekti. Göz, “ESTÜ’de kimya mühendisliği bölümünde okuyorum. Öğrenci olmak Eskişehir’de güzel fakat ailemle yaşamama rağmen arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla kiralar, mutfak, yol çok fazla pahalı 3 sene öncesine göre. Ben Batıkent’te oturuyorum ve Batıkent’ten okula gidip gelmem gerçekten çok uzun 1 saat 15 dakika falan sürüyor. Keşke daha fazla ek sefer konulsa çok daha iyi olabilir. Öğrenim kredisi almama rağmen yinede param gerçekten yetmiyor öğrenci olarak. Eskişehir ne kadar ucuz dense de aslında pahalı olmaya başladı her şehir gibi. Eskişehir’de sosyal hayat güzel ama artık tabi ekonomik durumlardan dolayı çok fazla dışarı çıkamıyoruz genelde evde buluşmak zorunda kalıyoruz” şeklinde konuştu.
 
Kaynak : BERİVAN HALİS
1000
icon
Es 26 24 Eylül 2022 12:50

Onun için hepsinin elinde aypon telefon ve en pahalı Cafe barlarda oturuyorlar.

0 0 Cevap Yaz
Şimşek 23 Eylül 2022 21:21

Hemen bağlarda otursunlar zaten başka oturacak mahalle kalmamış gibi 3 4 bin lira vererek.Bir sürü oturacak yer var.

1 3 Cevap Yaz
Es esli 23 Eylül 2022 07:06

Bağlarda oturunca ne oluyorsa çık başka yerde otur daha ucuz

2 9 Cevap Yaz
Vatandaş 23 Eylül 2022 07:04

illa ki bağlarda oturmak gerekli değil bu şehirde başka mahalle perde var

2 9 Cevap Yaz
Çiftelerli 22 Eylül 2022 18:57

Türkiye mde ölümcül bir enflasyon var böylesi görülmedi

1 7 Cevap Yaz
Vatandaş 22 Eylül 2022 18:26

Az önce evde peynir ekmek yedim 29 lira tuttu

3 4 Cevap Yaz
Nail AKBULUT 22 Eylül 2022 17:24

Öğrenciler çok haklı. Türkiye 'de yaşamak zaten çok zor.

2 5 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat